Vláda má zítra zrušit možnost vyvlastnění ve prospěch uhlobaronů

Společná tisková zpráva Greenpeace ČR, o.s. Kořeny a o.s. Občané Karviné proti těžbě

Tisková zpráva - 25 června, 2012
Praha/Litvínov/Karviná, 25. června 2011 – Již zítra se bude vláda zabývat novelou horního zákona, která z něj vypouští komunistické (1) vyvlastňovací paragrafy. Ty až dosud umožňovaly sebrat dům či pozemek lidem, kteří mají tu smůlu, že vlastní nemovitost nad ložiskem uhlí. Zrušení vyvlastňovacích paragrafů by prakticky znemožnilo bourání obcí ohrožených rozšiřováním uhelných dolů, tedy zejména Horního Jiřetína a Černic na Litvínovsku a části Karviné na Ostravsku, bez souhlasu lidí, kterých se to bezprostředně týká.

Přijetím novely by vládní strany splnily svůj závazek z koaliční smlouvy, že totalitní vyvlastňovací paragrafy z horního zákona vyškrtne. (2) To, že ochrana vlastníků ohrožených prolomením limitů těžby bude jednou z jeho priorit, ostatně ještě před volbami slíbil osobně i premiér Petr Nečas. (3)

Jan Rovenský z Greenpeace uvedl: „Je to skvělá zpráva pro všechny, kteří bojují o existenci svých domovů proti plánům těžebních společností. Bez vyvlastňovacích paragrafů nemá pro těžaře prolomení platných limitů těžby žádný smysl. Uhlí za limity přitom jako stát prokazatelně nepotřebujeme, pro teplárny je ho dost i v rámci limitů nejméně na čtvrt století.“

Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny doplnila: „Zrušení vyvlastňovacích paragrafů zbaví nejistoty místní lidi, kterým nyní hrozí, že je rozhodnutí úředníků připraví o domov. Je to důležitý krok k budoucnosti našeho regionu, který zajistí, aby Horní Jiřetín nepadl za oběť Tykačovým rypadlům a z Litvínova se nestalo město duchů na hraně uhelné jámy. Věříme, že ministři se nenechají těžaři na posledních chvíli zastrašit.“

Monika Heisigová ze sdružení Občané Karviné proti těžbě uvedla: „Všechny těžební společnosti v Čechách jsou soukromé. Není důvod, proč by je stát měl zvýhodňovat před jinými vlastníky. Své domovy rozhodně Bakalovi dobrovolně neprodáme. Setkáváme se   s obavami lidí z vyvlastnění, bylo by proto dobré, aby horní zákon jasně deklaroval, že vyvlastnění je zcela nemožné.“

Navržená novela navíc eliminuje riziko korupce – do vztahů mezi těžařem a vlastníky by úřady vůbec nevstupovaly a odpadl by tedy důvod je uplácet.

Vládní souhlas s novelou ovšem k její platnosti nestačí – jde o změnu zákona, kterou musí schválit parlament. Těžební společnosti nepochybně vynaloží veškeré prostředky, aby tomu zabránily – zejména o Tykačův Czech Coal a Bakalovo OKD jde o zcela zásadní boj. Odpůrci těžby ovšem spoléhají na to, že přijetí novely je zakotveno v koaliční smlouvě a poslanci vládních stran proto budou o věci rozhodovat v režimu tzv. závazného hlasování.

Poznámky pro editory:

(1)  Současný horní zákona pochází z roku 1988, úprava vyvlastnění se v něm po revoluci nezměnila. Za Rakouska Uherska a první československé republiky nebylo za účelem těžby možné vyvlastňovat obytné domy, zahrady a sady (to, co se dnes označuje jako zastavěné území obce). Neomezené vyvlastnění zavedli až nacisté v roce 1943 a komunisté je po válce převzali.

(2)  Viz „Koaliční smlouvu o vytvoření koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boji proti korupci“ ze dne 12. července 2010 str. 32: „Koalice zachová územní limity těžby hnědého uhlí a bude usilovat o jejich legislativní zajištění. Bude připravena novela horního zákona, která zajistí povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady pro odpis bilančních zásob nerostných surovin, zejména uhlí, a odstraní možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech.“

(3)  Předseda ODS Petr Nečas 27. dubna 2010 při představování ekologického programu ODS na Petříně prohlásil: „Chceme vám dnes představit naše konkrétní priority. Budou-li občanští demokraté sestavovat vládu, tak ta bude mít následující priority. Za prvé: udělá všechno pro čistší ovzduší na Ostravsku. Za druhé: bude nadále hájit vlastnická práva nad zájmem prolomit limity těžby na severu Čech.“ (viz http://www.youtube.com/watch?v=LueeuqZMrqU&feature=player_embedded#!,  min. 1:50 - 2:14)

 

Kontakty:

  • Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
    tel: 723 623 238, e-mail:
  • Tereza Otcovská, členka výboru občanského sdružení Kořeny Litvínov
    tel: 777 282 539, e-mail:
  • Monika Heisigová, členka výboru občanské sdružení Občané Karviné proti těžbě
    tel: 603 480 560, e-mail: