מדריך החיסכון במים

דף - 16 יולי, 2009
בעקבות בקשות רבות שהגיעו אלינו אנחנו מביאים לכם תוספת למדריך החיסכון במים. הפעם לגבי משק הבית, שטיפת המכונית ולמה זה אסון לשפוך שמן מכל סוג שהוא לכיור?

לפני הכל: להיכן זורמים המים בבית שלנו?

 • הדחת אסלות 65-70 ליטר- 20%
 • שתייה, בישול והדחת כלים כ-55 ליטר- 16%
 • רחצה 65-70 ליטר- 20%
 • כביסה וניקיון כ-15 ליטר - 4%
 • גינון כ-135 ליטר- 40%

תוצאות של מחסור במים במונגוליה

שטיפת כלים חסכונית

קודם כל, סגרו את הברז! גם אם זה רק לשלוח יד למגירה, לענות לטלפון או להדליק את הגז. כל שנייה היא קריטית ומבזבזת ליטרים יקירם של מים. רצוי להשרות את הכלי המלוכלך במים, כדי לייעל את הורדת הלכלוך מעליו. אפשרות נוספת היא השריית הכלים בקערה עם מים וסבון ואז שטיפתם בזרם עדין.

שימוש חוזר במי הכיור במטבח

מניחים קערה אסטטית וכייפית בקרבת הכיור. בקערה זו ניתן לאגור מים של שטיפת ידיים, שטיפת כלים, וכן שטיפת סוגי מזון (קטניות, פירות, ירקות, אורז וכו'). אח"כ ניתן להעביר מים אפורים אלה לשימוש חוזר באסלה או להשקיית הגינה (בעיקר אם אנו משתמשים בסבון אקולוגי). רצוי לא להשאיר את המים עומדים בכלי יותר מיממה, למניעת התעפשותם. ניתן גם להשתמש במי הכיור כאשר הפקק סגור. בסיום להשתמש במים אלה לאסלה או לגינה.

הימנעות מזריקת שמן לכיור

 • אסור לזרוק שמן לכיור! הכוונה לכל שמן שהוא - מטיגון עמוק, טיגון רגיל, עיסוי, שמן רכב, או כל שמן אחר. כל ליטר של שמן שנשפך לכיור מתערבב עם מיליוני ליטרים של מי תהום יקרים, ומוציא אותם מכלל שימוש. השמן גם מקשה על מערכות טיהור מים במכוני הטיהור.
 • זו הסיבה שמסעדות מחויבות בחוק לאסוף את השמן בו השתמשו במיכלים מיוחדים, הנאספים למחזור ע"י חברות מיוחדות (כמו שמנון או פאנדנגו), וכן לשימוש ברכבי ביו-דיזל.
 • בבית, אם מדובר בכמות קטנה, ניתן לשפוך את השמן לקומפוסט (שם הוא נספג), אך לא לאדמה (ממנה הוא זורם אל מי התהום). אך אם הכמות מצטברת למשהו יותר רצינית, רצוי כבר לאגור את השמן המשומש בבקבוק. אז ניתן להעבירו למיכלי מחזור מחוץ למסעדות (למשל פחיות הברזל הירוקות עם הלוגו של חברת "פאנדנגו").
 • אופציה נוספת היא להתארגן בישוב שלכם לאגירת שמן משותפת. ישובים מסוימים כבר עושים זאת. כאשר המיכלים מתמלאים, מגיעה החברה הממחזרת ואוספת את השמן למחזור. אגב, חשוב לבדוק, כי חלק מהמחזור הוא רק לשמן למאכל (לא שמן מכונות או רכב). לפרטים אתם מוזמנים לפנות אל פאנדנגו.
 • הפחתת השימוש בכימיקלים לניקוי, ומעבר למוצרי ניקוי אקולוגיים: שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים ימנע פגיעה בבע"ח ובצמחים, באדם ובסביבה. הכימיקלים אינם מתפרקים כראוי, ומוצאים דרכם במהרה חזרה אל מזוננו, דרך מי התהום, הצמחים, ובעלי החיים שנאכל. הכימיקלים מורידים את איכות חיינו ובריאותנו. מחצית מבארות המים באזור גוש דן כבר הזדהמו לרמה שלא ניתן לשתות מהם.

מדיח הכלים

בחרו תוכנית חסכונית ולעולם אל תפעילו את המדיח כשהוא לא מלא לגמרי.

מכונת הכביסה

בדומה למדיח, לתכנן אותה לתוכנית חסכונית. להשתמש בה רק כאשר היא מלאה לגמרי. לכבס בגדים רק כאשר יש בכך צורך. אם קונים מכונה חדשה לוודא שהיא חסכונית במים וחשמל.

בדיקת נזילות בדירה ובגינה

סגרו את כל הברזים בדירה ובגינה והביטו במד המים. אם יש תנועה במד המים, סימן שיש נזילה. אז מומלץ להיוועץ בבעל מקצוע. כל זרזיף מים מצטבר לאובדן משמעותי ככל שהשנים עוברות. מניעת דליפות בחצר משמעה גם פחות יתושים בקיץ.

שטפו את המכונית בעזרת דלי

שטיפת הרכב בעזרת צינור הנה בזבזנית, אסורה על פי חוק וכרוכה בקנס כספי גבוה. הימנעו משטיפת הרכב במכוני שטיפה. הם בזבזניים.

וסת לחץ לבית

ניתן להתקין וסת לחץ בכניסה לבית. הווסת מוריד את לחץ המים, שבמקומות רבים בארץ הוא גבוה מכפי שנדרש להספקת מים תקינה. הדבר מקטין באופן ניכר את צריכת המים ומסייע בהפחתת תקלות צנרת.

שימוש במי המזגן

אם מדליקים מזגן יש להפנות את צינור הניקוז שלו לגינה. תוכלו להשקות כך צמחים רבים בעת הקיץ. רחוב אבן גבירול ורחוב קינג ג`ורג` בתל אביב ידועים כרחובות בהם המזגנים משקים את העצים כל קיץ.

איסוף מי גשמים בחורף

ניתן לאגור מי גשמים במיכלים לצורך השקיית הגינה, שטיפת הרכב וכו'. מיכלים מיוחדים המיועדים לאגירת מי גשם מאפשרים שמירה עליהם מפני התעפשות, כדי שיוכלו לשמש להשקיה בקיץ.ניתן לאסוף מים גם ממרזבים, או פשוט להפנות את המרזבים לצמחים צמאים.

עציצים

 • צמחים בעציצים צורכים יותר מים כי הם חשופים יותר לשמש ורוח מייבשת. לכן מומלץ לשים אותם בנקודות מוצלות ומוגנות מרוח.
 • תודה רבה לשוק ההחלפות פרדס חנה כרכור "לב העולם" על איסוף חלק גדול מהחומר כאן והפצתו.