פרוטוקול קרטחנה על הבטחת המגוון הביולוגי - Cartagena Protocol on Biosafety

"פרוקטוקול קרטחנה" הוא אמנה בינלאומית אשר נחתמה על ידי 164 מדינות ברחבי העולם מתייחסת , לטיפול ולשימוש באורגניזמים מהונדסים גנטית, העלולים לפגוע בסביבה ובשימור בר-קיימא של המגוון הביולוגי, עם דגש על הסיכון לבריאות האדם בשינוע של הסחורה בין מדינות .

האמנה נכנסה לתוקף ב ספטמבר 2003 

האמנה מבקשת להגן על המגוון הביולוגי מהסיכונים הפוטנציאליים הטמונים ביצורי חיים שונים הנובעים מהביוטכנולוגי המודרנית, כאשר היא מנוצלת באופן לא מבוקר לצרכים מסחריים. האמנה מבהירה כי מוצרים המופקים בעזרת טכנולוגיות חדשות מוכרחים להיות מבוססים על "עיקרון הזהירות המונעת" כדי לאזן בין בריאות הציבור לאינטרסים כלכליים. 

"עיקרון הזהירות המונעת מבוסס" על עיקרון 15 של ועידת האו"ם בריו הקובע כי:" כל מדינה צריכה ליישם את העיקרון בהתאם ליכולותיה במקום שיש בו איום לנזק חמור או בלתי הפיך " 

מכאן שכל מדינה לגופה החתומה על האמנה מחויבת לייצר חקיקה שתיצור שקיפות לגבי גידול, טיפול, העברה שינוע בין מדינות וצריכה של אורגניזמים מהונדסים גנטית. הדבר בא לידי ביטוי באופן חקיקתי שונה בכל מדינה ומדינה ישנם המחמירים יותר וישנן המחמירות פחות אבל מתוקף האמנה הן מחוייבות להסדיר את הנושא בצורה חקיקתי ויישומית. 

למשל יש למדינה אפשרות לאסור על יבוא של אורגניזמים מהונדסים גנטית אם הם מרגישים שאין מספיק הוכחות מדעיות שהמוצר בטוח, או דרישה שהיצואנים יוסיפו תווית המעידות אם הסחורות מכילות רכיבים שעברו שינו גנטי כגון תירס או כותנה.

בטורקיה למשל כל זרע מהונדס גנטית שנכנס לשוק חייב לעבור וועדה ציבורית מקצועית שבודקת עד כמה שניתן את האספקטים הסביבתיים והבריאותיים עם אפשרות ציבורית לעתור על אישורו. דוגמאות נוספות הן

 

  • גידול תירס GM של מונסאנטו 810MON האסור כיום בשבע מדינות באיחוד האירופאי,

           עקב סכנות סביבתיות ובריאותיות.

 

  • גידול תפוחי אדמה GM אמפלורה של BASF העמיד בפני אנטיביוטיקה, הגידול השני בלבד המאושר באירופה מאז מרץ 2010, אשר צפוי להיות מוגבל לשטח של 200 דונם בלבד בשודיה ובגרמניה משנת 2011.

 

הרגולציה משתנה בין מדינה למדינה כיוון שהזרעים המהונדסים מאוד חזקים מבחינה גנטית ומדביקים בקלות אורגניזמים שאינם מהונדסים גנטית .

 

ישנם חמישה נושאים עיקריים הדורשים הסדרה חקיקתית במטרה למנוע את אותה הדבקה לא מבוקרת בין מדינות:

 

  1. קיום מקדם בטיחות ביולוגית על ידי קביעת כללים ונהלים לשינוע סחורה ושימוש באורגניזמים מהונדסים גנטית . בדגש על יבוא ויצוא, בין מדינות .

  2. יצירת נוהל הסכמה שקוף לציבור לכל סוג של מזון מהונדס גנטית להזנה ועיבוד.

  3. ייצוא של מזון מהונדס בין גבולות חייב להיות מתועד ומתואם. בעזרת מערך ממוחשב לצורך מעקב, החלפת מידע ותכנון נכון על פי משאבים עם שקיפות ציבורית של כל תהליך זה . מטרתו של נוהל זה היא להבטיח שמדינות מייבאות יכולו גם להעריך את הסיכונים שעשויים להיות קשורים למזון מהונדס גנטית לפני שיסכימו ליבואה.

  4. קבלת החלטות בנושא מזון מהונדס בהתאם להערכות סיכון מדעיות.

  5. נקיטת צעדים לניהול סיכונים שזוהו לאחר הערכת הסיכונים, והתחייבות לנקוט אותם במקרה של שחרור בשוגג של מזון מהונדס גנטית.

  6. תוכן הפרוטוקול מתעדכן לאורך השנים. המדינות השותפות לפרוטוקול מוסיפות סעיפים, מחדדות דרישות ומשנות את כללי המשחק ליצואנים של חומרים מהונדסים גנטית.

           בין המדינות היחידות שלא חתמו על האמנה נמצאות ישראל וארה"ב.

 

לאתר אמנת קרטחנה

לדף עמדתה של ישראל בנוגע לאמנת קרטחנה

 

העדכונים האחרונים

 

למה סין סרבה לקחת תירס מארה"ב

חדשות | 26 דצמבר, 2013 בשעה 12:01

סין דוחה משלוח תירס מארה״ב, הסיבה: חשש מהנדסה גנטית. סין דחתה 545,000 טונות של תירס המיובא מארה"ב, בגלל שנמצא בו זן של תירס מהונדס גנטית אשר אינו מאושר לשימוש במדינה.

תצאות בדיקות המעבדה של רכיבים מהונדסים גנטית במזון תינוקות

חדשות | 4 נובמבר, 2013 בשעה 13:37

כשהחלטנו לבדוק את תחליפי חלב האם פנינו למעבדות המתמחות בנושא בישראל במטרה לבצע בדיקה - האם יש או אין רכיבים מהונדסים גנטית במוצרים. כל המעבדות בארץ סרבו מחשש שעסקיהם ייפגעו כתוצאה מכך. לכן פנינו למעבדות אובייקטיביות בגרמניה ובאנגליה שהסכימו...

מקסיקו - בשורות טובות- בוטלה תוכנית הגידול של תירס מהונדס גנטית

חדשות | 17 אוקטובר, 2013 בשעה 12:59

תורגם מספרדית ע"י חולייטה בלקרסהת עריכה גילת ערד הבקשות לזריעת תירס מהונדס גנטית לצורך ניסויים, תוכנית פיילוט ומסחר בזרעים המהונדסים בוטלו על ידי שופט פדרלי ואנו שמחים על כך מאוד.

מונסנטו מאשרים את נסיגת המזון המהודנס גנטית מן השוק האירופי

חדשות | 8 אוגוסט, 2013 בשעה 11:04

מה שהתבשל בתנור בשבועות האחרונים בעקבות רמזים אחדים, הבשיל לבסוף בשבוע שעבר כאשר חברת מונסנטו הכריזה כי היא תפסיק את שיווק הזרעים המהודנסים גנטית החדשים באיחוד האירופי.

חיטה מהונדסת גנטית שנמצאה בשדה באורגון מגבירה את החששות בענף

חדשות | 6 יוני, 2013 בשעה 15:33

לתגלית עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על תעשיית החיטה בארה"ב אם יתברר כי ההתפשטות של יבולי מונסנטו נרחבת. חיטה מהונדסת גנטית שלא אושרה התגלתה בשדה באורגון ומהווה סכנה פוטנציאלית לסחר עם מדינות שיש בהן התנגדות למזונות מהונדסים גנטית.

הפסד למהונדסים באירופה – ניצחון לארגונים הסביבתיים

חדשות | 4 יוני, 2013 בשעה 16:14

הכתבה מהאתר הדני www.ir-d.dk .מאת: נילס מולוואד, תורגם על ידי גילת ערד. חברת מונסנטו (Monsanto) תפסיק את הייצור של תירס מהונדס גנטית בכל אירופה, להוציא ספרד, פורטוגל וצ'כיה. תאגיד האגרי-ביזנס הרב לאומי הכריז כי לא ישקיע יותר בניסויים, פיתוח,...

יוצאים להגנת התירס המקסיקני

חדשות | 13 מאי, 2013 בשעה 16:17

הבוקר, יום שני, ה-13.5, קיימו פעילי גרינפיס ב-9 מדינות ברחבי העולם, פעולות מחאה מול שגרירויות מקסיקו למען ההגנה על התירס המקסיקני. בפעילות לקחו חלק פעילים מישראל, סין, אוסטריה,רומניה, דרום אפריקה, צרפת, הונגריה איטליה ומקסיקו

כנס נשים ותקשורת בנושא תזונת דור העתיד

חדשות | 7 אפריל, 2013 בשעה 16:39

ביום רביעי האחרון ה21 לחודש לאפריל נערך בבר-קיימא שבתל אביב כנס נשים ותקשורת בנושא "מזון העתיד", ביוזמת גרינפיס. הכנס נערך במסגרת קמפיין "חקלאות מקיימת" אשר בימים אלו מוכוון למען "סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל" מתוקף זכות הציבור לדעת...

"חוק הגנת מונסנטו" עבר בארצות הברית

חדשות | 3 אפריל, 2013 בשעה 10:32

יום עצוב מאוד לדמוקרטיה ולעתיד המזון שלנו. בזמן שכולם היו עסוקים בלדבר על שיווין ונישואים חד מיניים, בשקט בשקט החוק להגנת תאגיד הכמיקלים "מונסנטו" עבר בארצות הברית. איך זה נוגע לנו ?

מהונדס גנטית

פרסום | 5 מרץ, 2013 בשעה 15:44

הנדסת פולי סויה ותשואות מופחתות חברת מונסנטו הנדסו גנטית פולי סויה בתצורת "Round-up Ready" (הכנת לריסוס יבולים ב"Round-up", תערובת ריסוס מבוססת גלייפוסט), המניבה בין 5-10 % פחות קצירה ביחס לתצורת גידול הטבעית, הגורמים לחקלאים ביליוני דולרים של...

1 - 10 מתוך 34 תוצאות.

נושאים