כיצד צמחים מהונדסים גנטית מסכנים את המגוון הביולוגי

אין שום ספק בכך שהמגוון הביולוגי חייב להיות מוגן ומכובד מפני שהוא מורשת העולמית של האנושות והמפתח הבסיסי של העולם להישרדות. בניגוד להנחה הרווחת כי הנדסה גנטית היא הצעד האבולוציוני הבא, יש לומר כי הנדסה גנטית היא טכנולוגיה שמשנה את פונקציות החיים הבסיסיות אשר התפתחו במשך מיליוני שנות האבולוציה. 

חשיבות המגוון הביולוגי

המגוון הביולוגי מבטא את השונות וגיוון היצורים מכל מארגי המזון במערכת האקגולוגית ומאפשר את הישרדותם של זנים אל מול הטבע המשתנה. קיימת לאדם תלות כפולה כלפי המגוון הביולוגי מאחר והתיעוש המואץ פגע בתקינות של המערכות האקולוגיות שהוא נהנה מהן בעיקר לשם מזון ותרופות. עם השנים נפתחו זנים שונים אשר פתחו עמידות גנטית בהתאם לשינויי אקלים ושינויים אבולוציונים. אותה שונות גנטית מאפשרת למשל הישרדות של צמח מסוים כאשר פורצת מגפה. דוגמא לכך ניתן לראות בשנת 1970 בפלורידה שבארה"ב, כאשר תפוחי האדמה אשר היו כמעט כולם מזן גנטי אחד, הושמדו במהירות רבה כתוצאה מהידבקות במוטציה של פטריה אשר גרמה לשידפון ורק בזכות זן גנטי מסוים עם יכולת הישרדות אל מול אותה פטרייה, שנשמר במקרה במוזיאון, נתאפשר להציל חלק מן השדות. 

הסכנה בחלקאות מהונדסת גנטית

הסכנה נמצאת בעובדה כי זרעים מ"ג מתפשטים בטבע ומתרבים עם צמחים טבעיים ובכך מזהמים את הסביבה שהיא נקייה מאורגניזמים מ''ג. תהליך זה הוא בלתי צפוי ובלתי נשלט. זרעים מ"ג הם זרעים מאוד דומיננטיים מבחינה גנטית והם משתלטים בקלות על שדות זרעים רגילים הנמצאים לידם. שחרור זה הוא "זיהום גנטי" שמהווה איום רציני. לא ניתן לאסוף מחדש ולשלוט בזרעים מ"ג ברגע שהם שוחררו לטבע.

דילול המגוון

הדבקה של זרעים לא מ"ג ואורגניים הופיעו מהיום הראשון שהחלו גידולים מ"ג. זיהום מגידולים מ"ג מאיימות תדיר על גידולים קונבנציונלים, חקלאות אורגנית, מפתחי זרעים, מגדלי דבורים. 

ב 2006 שוחרר בשוגג אורז מ"ג  שטרם אושר לשימוש, בארה"ב, אירופה, אסיה ואפריקה, אשר עלה למגדלים ולתעשיית האורז כ  1,28מיליארד . 

בראש ובראשונה הדבקה זו מאיימת על המגוון המסורתי של אורגניזמים ויוצרת מתח בקהילות המקומיות. ניקח  לדוגמה את מקסיקו שהיא מולדת התירס. במדינה זו המגוון הביולוגי של תירס הוא אוצר של ממש, המתבטא במלאי עולמי של זני התירס הטובים ביותר אשר נמסרו מדור לדור. בהתחלה מקסיקו אסרה את שימוש בתירס מ''ג כדי לשמור את הגיוון המקומי. אבל אחרי חתימת הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה, מקסיקו לא הצליחה למנוע יבוא מסיבי של תירס מארה"ב וקנדה שרובו היה מ''ג. חוץ מזה, ממשלת ארה"ב העניקה סבסוד לקניית תירס תעשייתי זה ולכן בשוק מקסיקני הוא היה הרבה יותר זול. כבר בשנת 2000 תירס מ''ג החל לדלוף לשדות של חקלאים קטנים מבלי שהם ידעו על כך. רובם חששו שבסופו של דבר התירס התעשייתי יהרוג את כל הזנים המקומיים. כעבור זמן קצר חקלאים גילו בשדותיהם תירס זר ומכוער שנולד כתוצאה מהצלבה אקראית טבעית של תירס רגיל עם תירס מ''ג. חקלאים ניסו להסיר אותו באופן מיידי כדי שאבקה שלו לא תדביק שטחים סמוכים אבל זה הוא תהליך שלא היה ניתן לעצור. סביר להניח שהדבקה זו לא הייתה מקרית. 

לחברות כמו מונסנטו, היצרן של זרעים מ''ג, הדבקה זו היא סיבה לרווחים נוספים. 

אי עמידות של הזן אל מול תנאי אקלים שונים

קיימת עוד בעיה ענקית עם השתלטות זרעים מ"ג על המגוון הרחב של צמחים בעולם. ידוע שבכל אזור הגיאוגרפי ישנם צמחים שמותאמים לתנאי אקלים ספציפיים. בעקבות הדבקה עם זרעים מ"ג נקבל זרעים אחידים שלא בהכרח יתאימו לסביבה המקומית ולתנאי האקלים (למשל, כותנה שצורכת יותר מיים באזור יבש). למעשה, התבואה המ''ג נכשלת תחת שינוי תנאי האקלים. תנודות הטמפרטורה גרמו לאובדן יבול הכותנה המ''ג בסין .ארה"ב גם סבלה מהפסדים בלתי צפויים של סויה מ''ג בתנאים של מזג אוויר חם. יותר על כך גידולים חד-זניים כלומר זהים מבחינה גנטית הם הכי פגיעים לשינוי האקלים ומזיקים שונים. 

הרעלה של מגוון חרקים מועילים

חברת מונסנטו יצרה זרעים מ"ג שמטרתם להרוג מזיקים באמצעות הטוקסין BT) Bacillus thuringiensis) שנמצא בתוכם. אולם לעיתים הם מרעילים גם חרקים שלא רק שאינם מזיקים אלא מועלים, דבר המשפיע על האורגניזמים שעומדים יותר גבוה בשרשרת המזון. כך לדוגמה חשיפה ארוכת טווח לאבקה של תירס המ''ג שמפריש את הטוקסין Bt  גרם להיעלמות הפרפר דנאית מלכותית בצפון אמריקה.  הוא גם הרעיל חרקים מועילים שנקראים ארינמלאים ירוקים שהם חשובים בשליטה טבעית על מזיקי התירס. ההשפעות הרעילות של תבואה- Bt על הארינמלאים מתרחשת דרך הטרף שהם אכלו. מדענים רבים מתחו ביקורת קשה על יבולי Bt והדגישו חשיבות רבה ללמוד השפעתם על שרשת המזון. 

זיהום המערכת האקולוגית המזינה את המגוון  

תירס מ''ג מסוג  MON810 שנועד למנוע שימוש בחומרים נגד חרקים, משחרר לסביבה רעלים בכמויות שהן גבוהות פי 5 מאשר תרסיסים שבהם משתמשים בחקלאות מסורתית.  . פסולת חקלאית מ-Bt-תירס נכנסת לאפיקים שבהם רעלן-Bt עלול לסכן יצורים שונים. זה ממחיש את המורכבות של אינטראקציות בסביבה הטבעית ומדגיש את ההשפעות הסביבתיות הבלתי נמנעות. קוטלי עשבים שבאים בחבילה עם צמחים מ''ג כמו Roundup ממונסנטו הם רעילים לאורגניזמים ימיים כגון צפרדעים. קיים חשש ש- Roundupמשפיע גם על צמחים חיוניים לציפורים משטחים חקלאיים וגם מזהם בתי גידול של חיידקים באדמה. 

פגיעה באיזון האקולוגי

נוסף על כך צמחים מ''ג משבשים את האיזון האקולוגי. גידול של צמחים מ''ג עם הזמן מצריך יותר ויותר חומרי הדברה, והחרקים אינם נמחקים מהעולם אלא מפתחים עמידות אל מול צמחים מ"ג והופכים לחזקים יותר. אפשרות שנייה היא שהם באמת יעלמו בשטח עם אותו זן, אך במקומם יבואו חרקים אחרים. גם עשבים מפתחים עמידות אל מול אותם קוטלי עשבים ולאחר כמה שנים יש צורך בקוטלי עשבים חזקים יותר.

בשנת 2010 הכותנה המ''ג בסין גרמה  לפלישת הפשפש למטע הכותנה, פשפש שממנו סבלו שלושה מיליון דונם של כותנה. בנוסף, מחרקים אלה התנזקו גם צמחים סמוכים אחרים כגון ענבים, תפוחים, שזיפים, אפרסקים על שטח של 26 מיליון דונם. כתב העת הסיני "מדע" אשר פרסם את תוצאות המחקר, העיד כי הכותנה המ''ג בהתחלה באמת ריסנה את הרבייה של טפילים עיקריים כגון עשי כותנה,  אבל טבע אינה סובלת ריקנות. אם מתפנה נישה אקולוגית אחת, היא מייד תמלא על ידי אורגניזם אחר. כמויות של פשפשים הולכת וגודלת יחד עם הרחבת שטחי הגידול של צמחים מ''ג ובאזורים מסוימים של סין הפכו לאסון אמיתי 

העדכונים האחרונים

 

למה סין סרבה לקחת תירס מארה"ב

חדשות | 26 דצמבר, 2013 בשעה 12:01

סין דוחה משלוח תירס מארה״ב, הסיבה: חשש מהנדסה גנטית. סין דחתה 545,000 טונות של תירס המיובא מארה"ב, בגלל שנמצא בו זן של תירס מהונדס גנטית אשר אינו מאושר לשימוש במדינה.

תצאות בדיקות המעבדה של רכיבים מהונדסים גנטית במזון תינוקות

חדשות | 4 נובמבר, 2013 בשעה 13:37

כשהחלטנו לבדוק את תחליפי חלב האם פנינו למעבדות המתמחות בנושא בישראל במטרה לבצע בדיקה - האם יש או אין רכיבים מהונדסים גנטית במוצרים. כל המעבדות בארץ סרבו מחשש שעסקיהם ייפגעו כתוצאה מכך. לכן פנינו למעבדות אובייקטיביות בגרמניה ובאנגליה שהסכימו...

מקסיקו - בשורות טובות- בוטלה תוכנית הגידול של תירס מהונדס גנטית

חדשות | 17 אוקטובר, 2013 בשעה 12:59

תורגם מספרדית ע"י חולייטה בלקרסהת עריכה גילת ערד הבקשות לזריעת תירס מהונדס גנטית לצורך ניסויים, תוכנית פיילוט ומסחר בזרעים המהונדסים בוטלו על ידי שופט פדרלי ואנו שמחים על כך מאוד.

מונסנטו מאשרים את נסיגת המזון המהודנס גנטית מן השוק האירופי

חדשות | 8 אוגוסט, 2013 בשעה 11:04

מה שהתבשל בתנור בשבועות האחרונים בעקבות רמזים אחדים, הבשיל לבסוף בשבוע שעבר כאשר חברת מונסנטו הכריזה כי היא תפסיק את שיווק הזרעים המהודנסים גנטית החדשים באיחוד האירופי.

חיטה מהונדסת גנטית שנמצאה בשדה באורגון מגבירה את החששות בענף

חדשות | 6 יוני, 2013 בשעה 15:33

לתגלית עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על תעשיית החיטה בארה"ב אם יתברר כי ההתפשטות של יבולי מונסנטו נרחבת. חיטה מהונדסת גנטית שלא אושרה התגלתה בשדה באורגון ומהווה סכנה פוטנציאלית לסחר עם מדינות שיש בהן התנגדות למזונות מהונדסים גנטית.

הפסד למהונדסים באירופה – ניצחון לארגונים הסביבתיים

חדשות | 4 יוני, 2013 בשעה 16:14

הכתבה מהאתר הדני www.ir-d.dk .מאת: נילס מולוואד, תורגם על ידי גילת ערד. חברת מונסנטו (Monsanto) תפסיק את הייצור של תירס מהונדס גנטית בכל אירופה, להוציא ספרד, פורטוגל וצ'כיה. תאגיד האגרי-ביזנס הרב לאומי הכריז כי לא ישקיע יותר בניסויים, פיתוח,...

יוצאים להגנת התירס המקסיקני

חדשות | 13 מאי, 2013 בשעה 16:17

הבוקר, יום שני, ה-13.5, קיימו פעילי גרינפיס ב-9 מדינות ברחבי העולם, פעולות מחאה מול שגרירויות מקסיקו למען ההגנה על התירס המקסיקני. בפעילות לקחו חלק פעילים מישראל, סין, אוסטריה,רומניה, דרום אפריקה, צרפת, הונגריה איטליה ומקסיקו

כנס נשים ותקשורת בנושא תזונת דור העתיד

חדשות | 7 אפריל, 2013 בשעה 16:39

ביום רביעי האחרון ה21 לחודש לאפריל נערך בבר-קיימא שבתל אביב כנס נשים ותקשורת בנושא "מזון העתיד", ביוזמת גרינפיס. הכנס נערך במסגרת קמפיין "חקלאות מקיימת" אשר בימים אלו מוכוון למען "סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל" מתוקף זכות הציבור לדעת...

"חוק הגנת מונסנטו" עבר בארצות הברית

חדשות | 3 אפריל, 2013 בשעה 10:32

יום עצוב מאוד לדמוקרטיה ולעתיד המזון שלנו. בזמן שכולם היו עסוקים בלדבר על שיווין ונישואים חד מיניים, בשקט בשקט החוק להגנת תאגיד הכמיקלים "מונסנטו" עבר בארצות הברית. איך זה נוגע לנו ?

מהונדס גנטית

פרסום | 5 מרץ, 2013 בשעה 15:44

הנדסת פולי סויה ותשואות מופחתות חברת מונסנטו הנדסו גנטית פולי סויה בתצורת "Round-up Ready" (הכנת לריסוס יבולים ב"Round-up", תערובת ריסוס מבוססת גלייפוסט), המניבה בין 5-10 % פחות קצירה ביחס לתצורת גידול הטבעית, הגורמים לחקלאים ביליוני דולרים של...

1 - 10 מתוך 34 תוצאות.

נושאים