האמזונס

דף - 8 מרץ, 2010
רוב רובו של יער הגשם של האמזונס נמצא בתוך גבולות ברזיל. אך הוא משתרע גם לתוך אזורים של גוויאנה, וונצואלה, קולומביה, סורינאם, גוויאנה הצרפתית, אקוודור, פרו ובוליביה.

Amazon jaguar

האמזונס הנו היער הטרופי הגדול ביותר שנותר כיום בעולם. גודלו של יער הגשם הוא כגודלה של אירופה המערבית או של ארה"ב כולה. למעשה הוא מכסה 5% מיבשת העולם, ומשתרע  על פני 6.5 מליון קמ"ר.

היער נחשב למערכת האקולוגית המגוונת ןהמאכבת ביותר על פני כדיר הארץ. הוא מהווה בית ל 10% מן היונקים בעולם, ו 15% מכלל זני הצמחים היבשתיים המוכרים. בכל הקטר ניתן למצוא עד כ 300 זני עצים.

האמזונס בברזיל לבדה הוא גם ביתם של יותר מ 20 מילון בני אדם. נתון כולל כ 220,000 בני אדם מ 180 שבטים ילידיים שונים.  אנשים אלו סומכים על היער העתיק הזה כדרך חיים. הוא מספק כמעט כל דבר החל ממזון ומחסה ועד לכלים ותרופות.  בנוסף ממלא היער תפקיד חיוני בחיי הרוח והתרבות המקומיים.  ליער גם תפקיד חיוני בייצוב האקלים העולמי.

כל זה נמצא כעת סכנה עקב כריתת היער אשר מזורז ע"י דרישה גוברת לאספקה זולה של לבדים ועץ טרופי, בתוך המדינה ובחו"ל, כמו גם ע"י פלישות חקלאיות לשם גידול סחורות כגון סויה, אשר משמשת בעיקר להאבסת בהמות באירופה. מעורך כי 60-80 אחוז מפעילות כריתת היערות בברזיל הנם בלתי חוקיים.  יותר ממיליון הקטרים כבר משמשים לגידול הסויה.

יער הגשם של האמזונס הוא אחד העשירים ובעל המגוון הביולוגי הרב ביותר על כדור הארץ. הוא גם אחד היערות המאוימים ביותר.

נושאים
תגיות