החיים ביער

דף - 11 מרץ, 2010
מעט מקומות בעולם יכולים להשתוות למגוון הביולוגי של יערות גן העדן מבחינת הכמות, המגוון והחשיבות הביולוגית.

פרפר טרוגונופטרה

אורנג-אוטאנים, פילים, נמרים, קרנפים, מעל 1,500 זנני ציפורים ואלפי זני צמחים, כולם חלק מפלאי הטבע של אינדונזיה.

האי של גיניאה החדשה מקיים 17,000 זני צמחים, 233 זני יונקים, 650 זני ציפורים ו 275 זנים של זוחלים.  כמחצית מבעלי החיים על האי הנם ייחודיים לאזור. ומדובר רק בבבעלי החיים שזהו עד היום, מינים חדשים ממשיכים להתגלות ללא הרף.

משלחת מדעית לתוך הרי הפוג'ה במהלך דצמבר 2005 חשפה עולם אבוד עמוק בלב יערות גן העדן אשר לעולם לא היה במגע עם בני אדם, ובו בעלי חיים שלעולם לא נראו לפני כן.

יותר מ-20 זנים חדשים של צפרדעים התגלו, ביחד עם 4 זנים חדשים של פרפרים, זן חדש של יונק דבש, חמישה זנים חדשים של דקלים וצמחים רבים הדורשים סיווג. כולל פרח שושנת האלפים (הרודודנדרון) הגדול בעולם.

גם בחלקים אחרים של יערות גן העדן נמצאו בעלי חיים חדשים. בבורנאו לדוגמא חוקרים גילו לאחרונה יונק חדש הדומה לקוף למור.

גילוים אלו מדגישים את החשיבות שמניעת ההרס המתמשך של המערכות האקולוגיות ביערות העתיקים.

מאוימים

המגוון הביולוגי יוצא הדופן הזה מאוים כיום באופן חמור ע"י כריתת יערות הרסנית ובלתי חוקית.

בפאפואה גיניאה החדשה, 58 מתוך 260 זני יונקים מוכרים ו-33 מתוך 720 זני ציפורים מוכרם, נמצאים כיום תחת איום. קרנפי יאווה שוטטו פעם בכל רחבי דרום מזרח אסיה. כיום מערכים שנותרו פחות מ-100 מהם.

נמרים סומאטריים, האחרונים שנשארו ממגוון נמרי האי, נמצאים גם  בם בסכנה. רק כ- 500 מהם נשארו בטבע. קוף האורנג-אוטאן, זן הייחודי ליער גן העדן. ואחד מקרובי משפחתנו, מתמודד עם מגוון איומים, כולל אובדן אזור מחייה בעקבות כריתת היער וצייד.

בסוף שנת 2002, העריכו שנותרו רק 3500 קופי אורנג-אוטאן, ואלו חיים באזורים מוגנים, הקטנים מכדי להבטיח את המשך קיומם לאורך זמן.

הפרפר הגדול בעולם ((Queen Alexandera's Birdwing נמצא רק ביערות השפלה באזור מסוים של המחוז הצפוני של פפואה גיניאה החדשה.  עם מוטת כנפיים של 30 ס"מ, חרק ענק זה נמצא ברשימת הזנים בסכנת הכחדה מאחר ואזור המחיה שלו הולך ונהרס.

38 מתוך 42 זנים ידועים של ציפור גן עדן נמצאים על האי גיניאה החדשה. ציפור זו היא הסמל הלאומי של המדינה.


נושאים