הירושה שלך לעתיד

דף - 15 מאי, 2016
תודה לך על התעניינותך בדרכים נוספות לתמוך בגרינפיס

אנחנו השומרים של כדור הארץ רק לרגע קצר בזמן. אנחנו יורשים את כדור הארץ מאבותינו ומורישים אותו בבוא היום לצאצאינו.

 

הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד - היא לעצב אותו

 

green forest

הירושה שלך יכולה לשנות את העולם

כדור הארץ שאנו משאירים לדורות הבאים תלוי בפעולה שבה אנו נוקטים כבר היום כדי לשמור עליו.
הכללת גרינפיס בירושתך, בכל סכום שהוא, הנה דרך אישית במיוחד לעצב את עתיד כדור הארץ למען הדורות הבאים.

כל ההיסטוריה של ארגון גרינפיס הנה היסטוריה של אומץ, נחישות ואופטימיות.
עוד מתחילת דרכו, סיפורו של גרינפיס הוא סיפור על תקווה – תקווה לעתיד טוב יותר. כל פועלו של ארגון גרינפיס מוכוון להגנה על כדור הארץ והבטחת עתיד נקי, בטוח ובר קיימא. לאורך השנים, חגגנו הצלחות וניצחונות רבים במגוון רחב של פרויקטים ותחומי פעילות. כל אלו לא היו מתאפשרים ללא תמיכתם וחברותם של אזרחים מודעים ואכפתיים, ממש כמוך. כעת, את/ה יכול/ה לעצב את העתיד כבר היום.

הצוואה שלך הנה אחד המסמכים החשובים ביותר שתכתוב אי פעם.

הירושה שלך, מעבר להבטחת עתידם הכלכלי של יקיריך וקרוביך, הנה מורשתך והבטחת המשכיותם של האידיאלים והערכים שלך. זוהי דרך פשוטה אך רבת עוצמה לשמירה על כדור הארץ שלנו גם בעתיד.
ירושתך תסייע לנו רבות לשנות תפיסות, עמדות וסדרי עדיפויות למען שמירה על כדור הארץ והחיים התלויים בקיומו.
לאחר שדאגת לעתיד יקיריך וקרוביך, נשמח מאד אם תחליט/י לכלול את ארגון גרינפיס בירושתך.
על מנת לאפשר לגרינפיס להפיק את המירב מירושתך, אנא אל תגביל/י ירושתך לתחום או פרוייקט ספציפי של הארגון.
נקודה זו חשובה במיוחד לאור העובדה שייתכן מאד שהפרוייקטים והמאבקים הציבוריים שלנו עלולים להשתנות בהתאם למצב איכות הסביבה וסדרי העדיפויות הסביבתיים-ציבוריים בזמן קבלת ירושתך בפועל.

פרטים טכניים חשובים:

* שמו המלא והרשמי של הארגון- גרינפיס ים תיכון בע"מ (חל"צ)

* מספר ח"פ - 51-4340868

בכל מקרה, אנו ממליצים לך בחום להתייעץ עם מומחה משפטי או כלכלי בכדי להבטיח שצוואתך הנה חוקית ותקפה, ובכדי להגן על זכויותיך וזכויות קרוביך ויקיריך.

למידע נוסף באתר הרשם לענייני ירושה של משרד המשפטים

monkey

גרינפיס, כארגון ללא מטרות רווח, אינו מקבל תרומות מתאגידים, ממשלות, מפלגות או עסקים.
התומכים הפרטיים שלנו הנם המקור היחיד והבלעדי לקיומנו ולהמשך פועלנו. חלק גדול מאד מהאפקטיביות שלנו כארגון נובע מהעצמאות הכלכלית והפוליטית שלנו, שמאפשרת לנו לפעול בביטחון כשרק טובת הסביבה והבריאות שלנו עומדות לנגד עינינו.
תמיכתך המתמשכת משחקת תפקיד חיוני מאין כמוהו ביצירתו של שינוי אמיתי וארוך טווח בהגנה על כדור הארץ שלנו והבטחת עתיד ירוק, נקי ובטוח לנו ולדורות הבאים.

ברור לכולנו כי המאבק החיוני לשמירה על איכות הסביבה והגנה על כדור הארץ יימשך דורות רבים אחרינו.
אבל כעת את/ה יכול/ה כעת לקחת צעד משמעותי במיוחד כדי להבטיח עולם נקי וטוב יותר לילדינו ונכדינו ולשאר ולכל החיים על פני כדור הארץ, ולאפשר לארגון שלנו בסיס יציב וקבוע לניצחון בפרויקטים העתידיים שלנו.

מעבר לשינוי המוחשי שתרומה חיונית זו תעזור לנו להשיג, ירושתך לגרינפיס הנה למעשה מתנה ייחודית של תקווה, והבטחה לעתיד טוב יותר.

ירושה לגרינפיס הנה ירושה לעתיד

 

שקיפות ואמינות:

ארגון גרינפיס אינו לוקח כמובן מאליו את האמון המתמשך והחיוני שתומכינו וחברינו נותנים בנו. אנו מחוייבים להעמיק ולחזק את השקיפות והאחריות הציבורית של הארגון, תוך שמירה על ניהול תקין והתבססות על ערכי היסוד הארגון.

איך ירושתך תסייע לגרינפיס להגן על כדור הארץ:

  • קידום מהפכת האנרגיה ובלימת ההשפעות ההרסניות של שינויי האקלים והתחממות הגלובאלית.
  • הגנה על הימים והאוקיינוסים שלנו ע"י עצירת דיג מסחרי הרסני ובזבזני, ויצירת רשת עולמית של שמורות טבע ימיות.
  • הגנה על היערות העתיקים ועל בעלי החיים, הצמחים ובני האדם התלויים בהם.
  • הבטחת עתיד בריא וירוק ללא שימוש בחומרים רעילים ומסוכנים בתעשייה, תוך קידום אלטרנטיבות בטוחות וברות קיימא במכלול תהליכי הייצור והצריכה שלנו.
  • הבטחת חקלאות ברת קיימא ע"י הפסקת השימוש ביבולים מהונדסים גנטית, הגנה על המגוון הביולוגי בשלמותו והבטחת חקלאות אחראית וירוקה.
  • הגנה על זנים בסכנת הכחדה, והבטחת קיומם גם בדורות הבאים.

 

מקימי גרינפיס 1972

* בתמונה מקימי גרינפיס 1972

אנו בגרינפיס מבינים כמה חשובה ההחלטה לכלול את גרינפיס בירושתך, ומעריכים מקרב לב את רצונך לסייע לנו ולתמוך בנו בצורה מדהימה זו. בהזדמנות זו, אנו רוצים להודות לך אישית על המחויבות, המודעות והבעת האמון.

חשוב לציין שאינך חייב/ת ליידע אותנו על הכללת הארגון בצוואתך. עם זאת, אם בחרת ליידע אותנו בכך נשמח להודות לך על כך באופן אישי, לעדכן אותך באופן שוטף בנעשה בארגון, ולצרפך למועדון החברים המיוחד שלנו. כמובן שכל המידע שתספק/י לנו בתחום זה יישאר חשאי ומאובטח לחלוטין, תוך שמירה מלאה על פרטיותך וסודיות הנתונים.

למידע נוסף על הנושא ולכל שאלה, הבהרה או בקשה:

 

החשיבות של עריכת צוואה

הצוואה שלך היא כנראה אחד המסמכים החשובים ביותר שתכתוב/י במהלך חייך – היא מייצגת את המכלול של עבודת חייך והנכסים שצברת, ומשקפת את האידיאלים, סדרי העדיפויות והערכים שלך. 

צוואתך מאפשרת לך לוודא שהאמונות, החזון והערכים שלך ימשיכו להשפיע ולפעול לטובת כדור הארץ שלנו גם בעתיד הרחוק.

יותר ויותר אנשים בארץ ובעולם בוחרים לשקף את אמונתם בארגון בו הם תומכים בדרך פשוטה אך רבת עוצמה זו.  

להלן מידע משפטי בסיסי בנושא באדיבות עו"ד דלית גולדברג-לוביץ: 

ירושה על פי צוואה:

ככל שאדם רוצה לשנות מההסדרים הקבועים בחוק הירושה, תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק"), עליו לערוך צוואה. השינוי מההסדר הקבוע בחוק עשוי להתבטא, לדוגמא, בציווי של שיעור אחר מנכסי עזבונו של המוריש למי מקרוביו, שהינו שונה מהשיעור שנקבע בחוק; בציווי לקרובים אחרים מכפי שנקבעו בחוק; בציווי גם למי שאינם מוגדרים כ"קרובי המוריש"; וכיו"ב. 

אדם רשאי לצוות לאחד או לאחדים (אדם או תאגיד) – 

א. את כל עזבונו או חלק יחסי מכל עזבונו

ב. נכס מנכסי עזבונו או טובת הנאה מעיזבונו (נקרא בחוק: "מנה"). 

קיימות שלוש צורות בסיסיות של עריכת צוואה: צוואה נעשית בכתב יד, בעדים, בפני רשות. 

צורה רביעית – צוואה שבעל פה - נעשית על ידי אדם על ערש דווי

הצוואה נעשית בידי המצווה עצמו. החוק קובע כי הצוואה תיעשה מרצון חופשי, בלי כפייה ולחץ, וללא השפעה בלתי הוגנת. ככל שצוואה תיעשה בניגוד לאמור, תהיה עילה לטעון לחוסר תקפות של הצוואה.

ניתן לשנות את הצוואה בכל עת. לפיכך, הוראת צוואה השוללת או מגבילה את זכות המצווה לשנות את הצוואה או לבַטְלה - בְּטֵלה.

המצווה רשאי לבטל צוואתו, אם על ידי ביטול במפורש באחת הצורות לעשיית צוואה (כלומר, עריכת צוואה חדשה, בה יצוין כי הינה מבטלת כל צוואה קודמת), ואם על ידי השמדת הצוואה הנוכחית; השמיד המצווה את הצוואה, חזקה עליו שהתכוון בכך לבַטְלה.

צוואה חדשה, אף אם אין בה ביטול מפורש של צוואה קודמת, רואים אותה כמבטלת את הקודמת, במידה שהוראות הצוואה החדשה סותרות את הוראות הצוואה הקודמת, זולת אם אין בצוואה החדשה אלא הוספה על האמור בצוואה הקודמת.

 

סוגי הצוואות: 

א. צוואה בכתב יד: 

צוואה בכתב יד תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו.

ב. צוואה בעדים: 

צוואה בעדים תהיה בכתב, תצויין בתאריך ותיחתם ביד המצווה בפני שני עדים, לאחר שהצהיר בפניהם שזו צוואתו; העדים יאשרו באותו מעמד בחתימת ידם על פני הצוואה שהמצווה הצהיר וחתם כאמור. העדים לא יהיו קרובים של המצווה ולא תהיה להם טובת הנאה בעיזבונו.

ג. צוואה בפני רשות: 

צוואה בפני רשות תיעשה על ידי המצווה באמירת דברי הצוואה בעל-פה בפני שופט, רשם של בית משפט או רשם לענייני ירושה, או בפני חבר של בית דין דתי, או בהגשת דברי הצוואה בכתב, על ידי המצווה עצמו, לידי שופט או רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה או חבר בית דין דתי כאמור.

לעניין צוואה בפני רשות - דין נוטריון כדין שופט. כלומר ניתן לערוך את הצוואה בפני נוטריון. 

הפקדת הצוואה בידי הרשם לענייני ירושה: 

ניתן להפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה,  אך אין חובה לעשות כן.

ככל שהופקדה הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה, ולאחר מכן נעשה שינוי בצוואה במהלך השנים, יש להפקיד אצל הרשם את הצוואה האחרונה, ולקבל בחזרה את הצוואה הקודמת שהופקדה, לצורך השמדתה.

ההפקדה תהיה במסירת הצוואה על ידי המצווה עצמו לרשם לענייני ירושה. 

הקניית סכומי כסף למוטבים על פי חוזה ביטוח / חברות בקופת קיצבה, קופת תגמולים וכד':

קיימת אפשרות לקבוע מוטבים (אנשים פרטיים או תאגידים) שיקבלו סכומים שאינם חלק מעיזבונו של אדם, אלא מגיעים למוטבים על פי חוזה ביטוח / חברות בקופת קצבה, קופת תגמולים וכיו"ב. 

לצורך כך המבוטח/העמית ממנֶה מוטבים ומפקיד את "כתב מינוי המוטבים" בידי חברת הביטוח / קופת התגמולים הרלבנטית. גם כאן - ניתן לשנות את המוטבים מעת לעת, ובלבד שההודעה בגין השינוי תגיע לידי חברת הביטוח / קופת התגמולים בטרם פטירת המבוטח/העמית. 

המידע המוצג במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בלבד. ככל הנדרש, על הקורא לקבל עצה מקצועית תוך בחינת הנסיבות הפרטניות של כל מקרה

עו"ד דלית גולדברג-לוביץ עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי

נושאים