נותרו רק עשר שנים להיפרד ממנועי דלק, דיזל ורכבים היברידיים

כך עולה ממחקר חדש אודות המעבר לתחבורה נקיייה לצמצום התחממות כדור הארץ

חדשות - 26 ספטמבר, 2018
אם אירופה מתכוונת לכבד את המחויבות שלה במסגרת הסכם פריז להגבלת ההתחממות הגלובלית הגלובלית עד ל-1.5 מעלות, נדרש לשים סוף למכירות הדלק, הדיזל והרכבים ההיברידיים עד לשנת 2028. אלו הממצאים של מחקר חדש שנערך ביוזמת גרינפיס בבלגיה, אשר הוביל המכון הגרמני הידוע לחקר החלל והתעופה (DLR).

 

אם אירופה מתכוונת לכבד את המחויבות שלה במסגרת הסכם פריז להגבלת ההתחממות הגלובלית הגלובלית עד ל-1.5 מעלות, נדרש לשים סוף למכירות הדלק, הדיזל והרכבים ההיברידיים עד לשנת  2028. אלו הממצאים של מחקר חדש שנערך ביוזמת גרינפיס בבלגיה, אשר הוביל המכון הגרמני הידוע לחקר החלל והתעופה (DLR).

 20/09/2018 Museo Reina Sofía, MadridActivistas de Greenpeace han “lanzado” esta mañana un coche al Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (MNCARS) y han desplegado pancartas con los lemas: “2028: Coches contaminantes al museo” y “2028 ni diesel, ni gasolina” para explicar que, si queremos que la temperatura media del planeta no suba más de un 1,5ºC, los motores de combustión, en menos de 10 años, sólo podrán estar en los museos, como algo del pasado. (Presentación del informe 2028: FIN DEL VEHÍCULO DE COMBUSTIBLE FÓSIL)  ©Greenpeace Handout/Pedro Armestre - No sales - No Archives - Editorial Use Only - Free use only for 14 days after release. Photo provided by GREENPEACE, distributed handout photo to be used only to illustrate news reporting or commentary on the facts or events depicted in this image.

הדו״ח קובע שמספר רכבי הדלק והדיזל בכבישי אירופה יצטרך לרדת ב-80% עד שנת 2035, ובמידה שלא יינקטו מספר פעולות חיוניות - רכבים "רגילים"/קונבנציונאליים יישארו במלאים עד תחילת העשור החמישי של המאה ה-21.

 

״הוצאתו מהשוק של מנוע הבעירה הפנימי ברכבי נוסעים לא רק יטיב עם האקלים, אלא יסייע גם לפתור את משבר זיהום האוויר וישפר את איכות החיים באופן גורף״, אמרה ברברה סטול שמובילה את הקמפיין למען אוויר נקי של ארגון הסביבה הבינ"ל, גרינפיס.

 

הוצאת המנוע תתאפשר רק אם ממשלות ותעשיית הרכב יקחו אחריות יחד לטפל בשינויי האקלים. דיונים המתקיימים כיום בין הפרלמנט האירופי לבין ממשלות אירופאיות לגבי תקני פליטות של  פחמן דו-חמצני ותקנים למכוניות מראים עד כמה מנותקים פוליטיקאים אירופאיים מהממדים האמיתיים של האתגר.

 

״יצרני רכב רבים עדיין נאחזים באופן נואש במנוע הבעירה הפנימי. יחד עם זאת, אם אותן חברות מעוניינות לשמור על מעמדן בשוק, הן יצטרכו לעבור למודל עסקי חדש של מכוניות חשמליות ונסיעות משותפות. זה יחייב ממשלות לקבוע מדיניות חדשה והשקעה בפיתוח רכבים חשמליים במחירים סבירים, בגדלים קטנים יותר ושצורכים פחות אנרגיה״, הוסיפה סטול.

 

החלפת כל רכב בדרכים כיום עם מכונית חשמלית איננו פתרון בר-קיימא. מספר רכבי הנוסעים הפרטיים יצטרך להצטצמם באופן דרסטי תוך מעבר גדול-היקף לחלופות ירוקות יותר של תחבורה. ככל שהאפשרויות לנסיעות משותפות ולתחבורה ציבורית ילכו ויגדלו, הצורך לרכוש רכב פרטי ילך ויצטמצם.

 

ארגון גרינפיס קורא לכל הממשלות באירופה לפעול עוד היום כדי להבטיח שמכירות רכבים המונעים עם דלקים פוסיליים, לרבות מכוניות היברידיות רגילות, תיעצר עד שנת 2028. כל מדינה תצטרך לקבוע שלב משמעותי של הוצאה הדרגתית שלהן מהשוק ומסגרת רגולטורית מחייבת ליישום שלו.  

 

לצד פרסום הדו״ח, ארגון גרינפיס ציין את ה ״יום עולמי ללא מכוניות״ ביום שבת, ה-22 בספטמבר, לעידוד אנשים להעביר את העיר שלהם משימוש בדלקים פוסיליים לטובת חלופות תחבורה נקיות יותר. 

 

הערות:

[1] לרכבים היברידיים יש מנוע בעירה פנימי המשלב צריכת דלק עם צריכת חשמל.

[2] תמצית הדו״ח:

http://www.greenpeace.org/belgium/Global/belgium/report/2018/POD%20Media%20Report.pdf

הדו״ח המקורי

http://www.greenpeace.org/belgium/Global/belgium/report/2018/20180907_GP_EUCarFleet_1.5.pdf

[3] ניתן לקרוא עוד על ימים נקיים מרכבים כאן.