קראנו לשר האנרגיה לא למרוח את סגירת התחנה הפחמית בחדרה

שטייניץ מסנדל את הסגירה בתנאים שיעכבו את המהלך שנים - למרות שניתן להקדים את ההשבתה ולהציל חיי אדם.

חדשות - 3 אפריל, 2017
פעילים שלנו ציירו בפחם את שר האנרגיה שטייניץ בכניסה למשרד האנרגיה בירושלים. הם קראו לשר האנרגיה יובל שטייניץ לא למרוח את סגירת התחנה הפחמית הישנה בחדרה. זאת במיצג מחאה לקראת הגשת ההצעה של שר האנרגיה לסגירת התחנה להחלטת ממשלה. לאחר מכן עלו פעילי גרינפיס ללשכת השר למסור לשר את דיוקנו מפחם.

נכון לעכשיו השר שטייניץ מתנה את סגירת יחידות ייצור החשמל מפחם הישנות בתנאים שעלולים לעכב את המהלך שנים. בהם: חיבור שני מאגרי גז נוספים והקמת תחנות גזיות חלופיות (מחז"ם) בהיקף של 1,200 מגה ואט. זאת למרות שניתן להשבית תוך שנתיים מחצית מהתחנה ולהקדים את השבתת היתר.

אפשר אחרת: חוות הדעת של בכירי חברת החשמל ומשרד האנרגיה לשעבר שהוכנה עבור המשרד להגנת הסביבה ביוני האחרון קבעה שלא יידרש כושר ייצור חלופי במקרה של השבתת היחידות (4-1) לפני 2029 אם ישראל תעמוד ביעדים להפחתת פליטות גזי חממה. בנוסף, חוות הדעת של ראש מנהל החשמל לשעבר ד"ר דן ויינשטוק שהוכנה עבור גרינפיס ציינה כי חל "גידול איטי יחסית בצריכת החשמל בשל השיפור בדרוג האנרגטי של מכשירי חשמל רבים". כך שלמעשה התנאים של שטייניץ אינם הכרחיים.

אנחנו דורשים מהשר שטייניץ להתחייב במפורש בהצעה לסגירה מדורגת של התחנה הפחמית. בועת הפחם לא נשארת בחדרה ומתפזרת עם הרוח בעיקר דרומה ומזרחה, מקצרת את חייהם של מאות בני-אדם בדרך ואחראית לאובדן עשרות אלפי ימי עבודה בשנה. כל עיכוב בסגירת המפגע הלאומי יגבה תג המחיר קטלני וככל ששר האנרגיה יקדים את סגירתו יוצלו חיי אדם. התנאים שהציב השר שטייניץ מטילים מוקשים רבים בדרך לסגירת המפגע המזהם, בהם מכשולים רגולטורים וטכניים, תלות באינטרסים של ברוני הגז והתנגשות עם מונופול חברת החשמל.

על שר האנרגיה לא לסנדל את הסגירה בהקמת תחנות גזיות שככל הנראה אנחנו כלל לא צריכים לפני 2029. במקום זאת, הם קוראים לו לממש את הפוטנציאל העצום של ישראל באנרגיה סולארית ואת הפרויקטים לאנרגיות מתחדשות שכבר יצאו לדרך.