צמצום הטבת מיסוי ירוק תגרום לנזק

גרינפיס פנו לשר האוצר כחלון לאחר פרסומים על הכוונה לביטול ההטבה

חדשות - 22 מאי, 2018
על מנת לטפל בזיהום האוויר ובגודשי התנועה עלינו לצמצם את הנסיעה ברכב פרטי ולעבור לכלי רכב חשמליים

קראו את המכתב ששלח הבוקר מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל ד"ר יונתן אייקנבאום לשר האוצר משה כחלון בערבות הפרסומים על הכוונה לצמצם את השימוש בהטבת מיסוי ירוק. 

 

לכבוד                                                                                              תל אביב, 22.05.2018, ח' בסיוון התש"עח

שר האוצר

ח"כ משה כחלון

קרית הממשלה, ירושלים

 

שלום רב,

 

הנדון: השינוי המתוכנן במתווה "מיסוי ירוק"  

 

1)      הריני פונה אליך בשם ארגון הסביבה גרינפיס ישראל, בעקבות פרסום בעיתון דה-מרקר אודות כוונת משרדך לצמצם בצורה ניכרת את הטבת המס הניתנת במסגרת רפורמת "מיסוי ירוק" (האוצר רוצה לחתוך הטבות מס - והמכוניות בדרך להתייקר, דה מרקר, 22.05.18).

2)      אנו מבינים ואף מעריכים את העבודה שנעשית על מנת לעמוד על יעילותו של מנגנון מיסוי ירוק, תוך הקפדה על ניתוח עלות תועלת. לפי הפרסום עולה כי רבה העלות על התועלת בהפרש של קרוב למיליארד שקל בשנה האחרונה. יתירה מזו, הניתוח מצביע לכאורה על כך שריבוי כלי הרכב בעקבות ההטבה מבטל באופן חלקי את התועלת הסביבתית מהפחתת מזהמים ותחלואה. בישראל, זיהום אוויר תחבורתי אחראי ל-1,100 מקרי תמותה מוקדמים מדי שנה לפחות.

3)      אם זאת, אנו מבקשים להביע חשש מכך שצמצום ההטבה יביא לתוצאה בלתי רצויה מבחינה סביבתית ומשקית.

4)      אנו מאמינים שיש לטפל בו בזמן בזיהום אוויר ובגודש תחבורתיים. אלה שתי סוגיות שחופפות זו את זו במידה רבה: מבדיקה שערכנו עולה כי רכב שעומד בפקק מזהם פי שנים לקילומטר נסיעה מרכב שנוסע בתנועה זורמת.

5)      פתרון שתי בעיות אלו עובר דרך שני עוגנים: צמצום הנסועה ברכבים פרטיים ומעבר לתחבורה חשמלית.

6)      להשגת מטרות אלה, אנו חושבים שאסור לפגוע בהטבת מס הניתנת לרכבים חשמליים ואף צריך להגדילה על מנת לעודד את הביקוש לרכבים אלה ולהמריץ את שיפור התשתיות לחשמול רכבים. צמצום בהטבת המס הניתנת לרכבים חשמליים עלולה לפגוע בחדירה של כלי רכב אלו בישראל, שעומדת היום על שיעור נמוך מרוב מדינות המערב. כמו כן, אנו סבורים כי לא נכון לפגוע בהטבת מס הניתנת לרכבים היברידיים.

7)      כניסה של רכבים חשמליים צריך להתבצע בד בבד עם צמצום הנסועה. לשם כך, אנו ממליצים לנקוט בצעדים הבאים: מס דיפרנציאלי על הרכב בהתאם למספר רכבים במשפחה; הגדלת המיסוי על הרכבים המזהמים ביותר; הפסקת הטבת המס המעודדת עובדים בשירות הציבורי לנסוע ברכב פרטי לעבודה והחלפתה בהטבת מס לעידוד נסיעה בתחבורה ציבורית.

8)      אשמח אם תבחן צעדים אלו במידה ומשרדך יחליט לשנות את מתווה "מיסוי ירוק".

בברכה,

 

 

 

ד"ר יונתן אייקנבאום

מנהל המאבקים, גרינפיס ישראל

דוא"ל:       טל: 052-6010867

 

העתק: מנכ"ל המשרד, מר שי באב"ד

מנהל רשות המסים, מר משה אשר

יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ הרב משה גפני