גם בארץ הכתובת מזמן על הקיר

כל מקרה תשיעי בעולם נגרם מזיהום אוויר - כך קובע דוח ארגון הבריאות העולמי

חדשות - 29 ספטמבר, 2016
92% מאוכלוסיית העולם חיים בתנאי זיהום אוויר, ומרבית מקרי המוות המוקדם הם במדינות בעלות רמות הכנסה נמוכות ובינוניות, וחלק גדול מהם הוא במדינות דרום אסיה. לפי ריכוז החלקיקים הנשימיים, העיר פתח תקווה היא המזוהמת ביותר בישראל, כך לפי דוח ארגון הבריאות העולמי שהתפרסם השבוע.

הדו"ח החדש מתבסס על נתוני חלקיקי נשימיים זעירים החודרים למערכת הנשימה, וגורמים למחלות נשימה, לב, סרטן ובעיות התפתחותיות. קרוב ל- 6.5 מיליון (11.6% מכלל התמותה) מתו כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר חיצוני ובתוך סביבת מגוריהם בשנת 2012. זיהום אוויר הוא הרוצח השקט של המאה ה- 21. לא פחות מביליוני אנשים חשופים כל יום ברחבי העולם לזיהום שמתפשט בעיקר במדינות המתפתחות.

גם בארץ הכתובת כבר מזמן על הקיר: ישראל היא מהמזוהמות ביותר מבין מדינות ה- OECD. מזהמי האוויר בארץ נובעים בעיקר מייצור חשמל ממקורות אנרגיה מלוכלכים כמו פחם ונפט. תחנות הכוח בחדרה ובאשקלון אחראיות ללא פחות מ- 38 אחוז מהחלקיקים המסוכנים שחודרים לריאות שלנו.

הפתרון לחלק ניכר מהאיום הבריאותי בידיים שלנו: מעבר לאנרגיות מתחדשות נקיות ובטוחות היום אפשרי מתמיד. מהלך זה צובר תאוצה ברחבי העולם, ולמרות הפוטנציאל האדיר רק שני אחוזים מהחשמל מיוצרים מאנרגיה סולארית. אנחנו קוראים לשר האנרגיה לסגור את התחנה בחדרה עוד בקדנציה שלו ולאמץ מתווה סולארי שאפתני. כך באמצעות צעדים משלימים - ביניהם מעבר הדרגתי לתעשייה וחקלאות מקיימת ואימוץ סטנדרטים מתקדמים, מעבר לאמצעי תחבורה המתבססים על חשמל נקי וקידום תחבורת ציבורית  ועוד - יינתן מענה לקטל מהזיהום.

במחקר נאספו נתונים מכמעט 3000 ערים ואזורים כפריים ברחבי העולם, שבהן יש תחנות מדידה של מזהמים מסוגים אלו.