למה צריכים לחגוג את ט"ו בשבט כל השנה

מה חשיבות היערות לכולנו וגם מה כל אחד ואחת יכול לעשות כדי להגן על יערות העולם

חדשות - 12 פברואר, 2017
ט"ו בשבט הוא סיבה מצוינת להיזכר מהי בכלל חשיבות היערות. למעשה, החיים כמו שאנחנו מכירים אותם היום לא יכולים להתקיים בלעדיהם. היערות הם בית לקרוב לשני שליש מהצמחים ומיני בעלי-החיים בעולם. תבינו שאחד מתוך עשרה מינים שמוכר לנו היום נמצא אך ורק ביערות הגשם באמזונס. קרוב ל- 1.6 ביליון בני אדם ברחבי העולם תלויים בהם לצרכי מזון ופרנסה, והעצים הכרחיים למים נקיים, תרופות ומוצרים שאנחנו צורכים מדי יום.

וכמובן, המאבק למען היערות קשור לאתגר עולמי קריטי: ההתחממות הגלובלית. כולנו זוכרים מילדות שלעצים תפקיד מרכזי בוויסות הטמפרטורה. כך שכריתת היערות גורמת לנזק כפול ובכל שנה אחראית ל- 20 אחוזים מהגזים שמחממים לנו את כדור הארץ.

 

  אנחנו עומדים בפני מצב חירום ביערות: בכל שנה נעלמים 73 מיליון דונם של יערות ברחבי העולם, שטח שגדול פי שלושה משטחה של ישראל. התופעה ההרסנית מתרחשת בריאות הירוקות של העולם: קנדה וצפון רוסיה, וכמובן ביערות הטרופיים בדרום מזרח אסיה, מרכז אפריקה ובאמזונס. למעשה 20 אחוזים מהיער הגדול בעולם באמזונס שבברזיל נכרתו בארבעים השנים האחרונות.

ומהם האיומים על היערות? שטחי ענק נכרתים ונשרפים כל שנה לצורך גידול בקר, אחרים מפונים לגידולים חקלאיים ובעיקר לתעשיית שמן הדקלים ההרסנית. עוד ועוד עצים הופכים לנייר ולדקים לבתי מגורים ומבנים ציבוריים.וגם לנו יש חלק בזה, כן כן. ישראל היא מקום שמיני בעולם (!) בצריכה של עץ האיפיאה הנדיר מהאמזונס.

האמזונס בברזיל

רגע, ומה אפשר לעשות? אז נכון שלא ניתן לחגוג את ט"ו בשבט בכל השנה, אבל לכל אחד ואחת מאתנו יש את הכוח להשפיע. החלטה צרכנית פשוטה יכולה להגן על יערות העולם: חייבים לקנות מוצר שמתבסס על עץ? ודאו שמאה אחוזים ממנו ממוחזרים. גם המזון שאתם צורכים משפיע. כן כן, אם תעברו לדיאטה צמחית תוכלו להגן על מערכת אקולוגית שלמה בקצה השני של כדור הארץ. מומלץ גם להעדיף מוצרים ידידותיים לסביבה על אחרים, לעיתים הם יקרים יותר אבל ככל שיותר ויותר הצטרפו למהפכת הצרכנות הירוקה כך גם הם יוזלו. אה וכמובן, אל תשאירו את המידע הזה רק לכם. שתפו אחרים בצעד הקטן שהם יכולים לעשות כדי להגן על היערות של כולנו.

גרינפיס מתעד את השריפות באמזונס

חתמו על העצומה של גרינפיס להגנה על יערות הגשם.