הצבנו לוויתן ענק מבקבוקים בכניסה למשרד להגנת הסביבה

זאת בדרישה להרחיב את חוק הפיקדון גם לבקבוקים הגדולים. מאות אלפי בקבוקים לא ממוחזרים כל שנה.

חדשות - 3 אוגוסט, 2017
פעילים שלנו הציבו לוויתן ענק מבקבוקי פלסטיק בכניסה למשרד להגנת הסביבה. זאת בדרישה להרחיב את חוק הפיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. השר להגנת הסביבה אלקין היה אמור להכריע האם להחיל את החוק עליהם בתחילת 2017. המיצג הורכב מיותר מ- 3,000 בקבוקים שנאספו מהציבור הרחב.

 טונות של פלסטיק לא ממוחזרים מדי שנה רק בגלל שהבקבוקים הגדולים מחוץ לחוק. הם גורמים לנזק סביבתי כבד, מתגלגלים לשטחים הפתוחים ולים ומוטמנים לאלף שנים. זאת בזמן שהמדינות המתקדמות בעולם שוברות שיאים של מחזור למעלה מ- 90% הודות לפיקדון.

אסור לשר אלקין להיכנע ללחצים הכבדים של חברות המשקאות הגדולות: החברות יספגו  את הפיקדון בזמן שהציבור וקהל הצרכנים ירוויח פעמיים מהזיכוי על כל בקבוק ומהרווח לסביבה.

קרוב ל- 80 אחוזים מהבקבוקים הקטנים ממוחזרים הודות לחוק הפיקדון. אולם, אחוזי המחזור הוולונטארי של הבקבוקים המשפחתיים עומדים על 30% בהתאם לנתונים הרבעוניים שהציג תאגיד אל"ה.[1] לפי החוק, אם חברות המשקאות ותאגידי המחזור שבבעלותן לא יעמדו ביעד של איסוף וולונטארי של  55% - יחול חוק הפיקדון על בקבוקי הליטר וחצי.  

נתונים מהעולם: גרמניה 97%, נורווגיה 96%, הולנד 95%, פינלנד 92.6%, איסלנד 90% ודנמרק 89%.

[1] מתוך דוח הרבעון השני של שנת 2016 של תאגיד אל"ה שבבעלות חברות המשקאות הגדולות, עמ' 4: רק 30% מהבקבוקים המשפחתיים מושלכים על ידי הציבור לכ־22 אלף המחזוריות שמוצבות ברחבי הארץ. אחוז (1%) נוסף מושלך לפחים הכתומים שהוצבו במסגרת חוק האריזות. הנתח החסר - 25% מהבקבוקים הגדולים - מופרד משאר הפסולת בתחנות המעבר והמיון העירוניות על חשבון כספי הארנונה.