גרינפיס וגדי וילצ'רסקי בביקורת מס לרשות המסים

רשות המסים מעלימה הכנסות מהשמש

חדשות - 15 מרץ, 2016
יצאנו ביחד עם הפעיל החברתי גדי וילצ'רסקי לביקורת מס בסניף רשות המסים הראשי בת"א. זאת במחאה על חובת רישום כעסק המוטלת על אזרחים ומונעת חיבור לחשמל סולארי. כזכור, רשות המסים התחייבה להסיר את חובת הרישום כעסק.[1]

בסרטון נכנס וילצ'רסקי המלווה בפעילים שלנו לסניף מס הכנסה ושואל: "קיבלנו דיווח על העלמת הכנסות מהציבור. הסתבר לנו שרשות המסים מונעת באופן סיסטמטי משנת 2013 הכנסות מהשמש. לפי העדויות, פחות משני אחוזים מהחשמל מיוצרים מהשמש והחסם המרכזי נמצא כאן. למה רק בישראל כדי ליהנות מחשמל סולארי זול ובריא לכולנו אני חייב להיות עסק? בתצהיר שלכם בכנסת, התחייבתם להעניק פטור ממס לאזרחים על חשמל סולארי עד סוף 2014". אז שולף וילצ'רסקי זכוכית מגדלת ומתחיל לחפש בקול את הפטור: "באתי למצוא את הפטור. איפה הוא?!".

לינק לסרטון: https://www.facebook.com/greenpeace.il/videos/vb.44385426513/10154027258336514/?type=2&theater  

למרות פוטנציאל עצום של מאות אלפי גגות סולאריים, התחום הסולארי בישראל על ערש דווי ופחות משני אחוזים מהחשמל מיוצרים מהשמש. בגלל מבוך בירוקרטי ששיאו ברשות המסים, נמנעת מאלפי אזרחים נגישות לחשמל סולארי נקי ובריא לכולנו. 

מדובר באיוולת בירוקרטית מוחלטת והאבסורד הוא שרשות המסים התחייבה להגיש לכנסת תזכיר חוק לפטור ממס הכנסה על מתקנים סולאריים פרטיים עד סוף שנת 2014, אך ממשיכה לגרור רגליים. דרישת הרישום במס הכנסה אינה נהוגה באף לא מדינה אחת בעולם והפטור הכרחי כדי לעמוד ביעדים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות להם התחייבה ישראל. אנו פועלים לוודא שרשות המסים תגיש את תזכיר החוק לכנסת לאלתר לבל נעבור עוד קיץ ללא חשמל מהשמש. זו גם קריאה לשר האוצר כחלון לזרז את הגשת הפטור ולהסיר סוף כל סוף את החסם.

מזה תקופה ארוכה שאנו פועלים להסרת חסמים בירוקרטיים ולקידום אנרגיה סולארית. כזכור, אחרי מפגש איתנו בסוף הקיץ, הורה מייד שר האוצר משה כחלון על קיום פגישה בין ארגון הסביבה למנכ"ל המשרד. בתום  הפגישה עם המנכ"ל באב"ד סוכם לבחון את קידום הפטור במס הכנסה ובמע"מ למתקיני פאנלים סולאריים לצד הנחה בארנונה. בסוף חודש נובמבר האחרון, אושר פטור מגביית ארנונה על מתקנים סולאריים פרטיים.

החל משנת 2014, הנחילה רשות החשמל את הסדרת "מונה נטו" לצריכה עצמית. לצורך עמידה בדרישות רשויות המס, נדרש יצרן סולארי בשיטת מונה נטו לצריכה עצמית 1) לפתוח תיק במס הכנסה ומבע"מ. 2)  להוציא חשבונית – דרישת תשלום – לחברת החשמל כל חודש או חודשיים על יחידות החשמל שנוצרו. 3) להגיש דו"ח שנתי לרשויות המס – במילוי עצמי או על ידי רואה חשבון (בעלות של 700-1,000 ש"ח שנתי משוער). 4) לעשות תאומי מס אם קיימת הכנסה אחרת. אין כל דוגמה בעולם לחובת רישום מס הכנסה במסגרת מונה נטו, לא באירופה ולא בארה"ב. 

רשות המסים דרשה לעגן את המשך הפטור בחקיקה ראשית והתחייבה להגיש את תזכיר החוק לכנסת עד סוף 2014. לקראת סוף 2015 ואחרי לחצים שאנחנו וארגונים אחרים הפעלנו, הוגש תזכיר חוק לא עדכני ושלא כלל התייחסות למונה נטו.

[1] דוח מרכז המידע והמחקר של הכנסת, חסמים בפני הקמת מתקנים פוטו-וולטאיים קטנים ובינוניים על גגות בניינים, 13 ביולי 2014: https://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03458.pdf.