על הממשלה לפרסם את הדו"ח על הזיהום בחיפה

חדשות - 1 אפריל, 2016
מסקנות הדו"ח, שבדק את הקשר בין זיהום האוויר לבין תחלואה בחיפה ובסביבתה, הוגשו למשרד להגנת הסביבה והבריאות, אך המסקנות יישארו חסויות

משרדי הממשלה החליטו לעכב את פרסום הדו"ח לטענתם עד בחינתו ע"י ועדה מדעית. ההחלטה להשאיר את מסקנות הדו"ח חסויות תמוהה וממשיכה את קו הטיוח לאורך שנים. בינתיים הציבור נותר בערפל תחת זיהום כבד, בעוד המזהמים ממשיכים לשחרר רעלים לאוויר, לקרקע ולמים כבר עשרות שנים. השקט התעשייתי נוח למזהמים, ואסור ללכת שולל אחרי תעשיית הספקות המנסה להרוויח עוד זמן על חיי התושבים.


ברמה המיידית על השרים לעצור מכול וכול את תכניות ההרחבה לבתי הזיקוק ולמפעלים הפטרוכימיים במפרץ, ובד בבד להקטין את נטל הסיכון הרובץ על מאות אלפי תושבים. אנו קוראים למשרדי הבריאות והסביבה לא להשאיר אותנו בעלטה ולהפוך את הציבור לשותף מלא בפתרון הזיהום בחיפה.


כזכור, לפני מספר חודשים פורסמו בחדשות 2 קטעים מתוך הדוח על הזיהום במפרץ חיפה. לפי החשיפה, ממצאי הדוח הצביעו על מומים בקרב תינוקות, מחלות נשימה חמורות אצל ילדים ומקרי סרטן הרווחים פי 5 באזור חיפה משאר הארץ. על פי ארגון הבריאות העולמי, 2,542 בני אדם מתים מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר בישראל. כמחציתם משימוש בנפט לתחבורה. השאר מתחלק בין שריפת פחם לייצור חשמל לבין פעילות התעשייה הכימית והפטרוכימית, לרבות זיקוק נפט בבז"ן.