אחרי שורה של מאבקים השמש זורחת

תגובת גרינפיס להסדרות החדשות בתחום האנרגיה הסולארית

חדשות - 27 מרץ, 2018
גרינפיס מברכים את שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ ואת רשות החשמל על ההסדרות החדשות בתחום אנרגיה סולארית. הסדרות אלו הן בשורה של ממש ועשויות למנף חשמל סולארי על גגות בצורה חסרת תקדים.

תגובתו של ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל להסדרות החדשות בתחום האנרגיה הסולארית:

"אחרי שורה של מאבקים להסרת חסמים בירוקראטיים – בעיקר בתחום המיסוי – שתקעו את התחום, השמש זורחת. ההסדרות החדשות צפויות להביא לשני שינויים משמעותיים בתחום: כניסתם של הרבה יזמים חדשים ומתן הלוואות בתנאים אטרטקטיביים עבור ההסדרות התעריפיות בהן מכירת החשמל בתעריף מובטח ל-25 שנה מהווה מקור פרעון מהימן עבור גופי המימון."

"רשות החשמל עשתה מהלך משמעותי תוך שיתוף נכון של יזמים וחברה אזרחית. התוצאה היא מגוון של אפשרויות חדשות להקים גג סולארי והדבר צפוי להביא לתנופה נוספת לתחום שטבעי שישראל תוביל בו. אחרי מהפכת דודי השמש של שנות השישים והשבעים, על ישראל למצב את עצמה כמעצמה סולארית".

"ההסדרות האלה הן חלק משינוי משמעותי שמוביל שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ בתחום של אנרגיות מתחדשות בשנים האחרונות. אנחנו קוראים לו להמשיך במגמה החיובית ולהשקיע גם במתקני אגירת אנרגיה אשר יאפשרו להפוך את אנרגיית השמש לבסיס מערך ייצור החשמל של ישראל. רק ממתקנים על גגות, אפשר לייצר עד שליש מצריכת החשמל של המדינה".

רשות החשמל מקדמת שורה של הסדרות חדשות במטרה לעודד הקמה של מתקנים לייצור חשמל מהשמש על גגות מבנים. ההסדרה הקיימת כיום לגגות היא הסדרת מונה נטו באמצעותה צרכנים מייצרים חשמל ביום, צורכים אותו במקום ומזרימים את העודפים לרשת החשמל.

לצידה, רשות החשמל מייצרת שלוש הסדרות חדשות: הסדרה ללא הסדר תעריפי, בה ניתן להקים גג סולארי ללא הגבלת גודל; מכרזי גגות דרכם יזמים מציעים להקים כמות גדולה של מתקנים על גגות על פי מכרז תעריפי; והסדרה לגגות קטנים שמבטיחה תעריף קבוע לעשרים שנה לגגות עד 100 קילוואט.

הסדרת הגגות הקטנים (עד מאה קילוואט שהם מתקנים של כ-1,000 מטרים רבועים) מבטיחה תעריף של 48 אג' לקוט"ש לכל המתקנים עד 15 קילוואט ותעריף של 45 אג' לכל המתקנים מ-15 עד 100 קילווואט. המחיר מובטח ל-25 שנה עבור כמות גגות של 100 מגוואט. מדובר בהשקעה בעלת תשואה של 12-15% והסדרה זו צפויה להביא להקמה מהירה של עשרות אלפי גגות בישראל בשנים הקרובות.