בריטניה: תוך עשור יופסק הייצור מפחם

רגע היסטורי במדינה בה פרצה המהפכה התעשייתית, ייצור החשמל מ- 11 התחנות הפחמיות יופסק.

חדשות - 19 נובמבר, 2015
בריטניה הודיעה ביום רביעי ה18\11 כי יופסק הייצור מפחם עד שנת 2025. כיום פועלות 11 תחנות פחמיות (18,873 MW) המהוות כ- 28% מאספקת החשמל במדינה, ובתוך עשור ייסגרו התחנות והשימוש בהן עד שנת 2023.   כזכור, בישראל, מתוכננת העלאת מס הפחם (מס הבלו) במסגרת התכנית להפחתת פליטות גזי החממה. אולם, אנחנו חוששים כי כמו בעבר מס הפחם יהווה מס שפתיים בלבד.

זהו רגע היסטורי במדינה בה החלה המהפכה התעשייתיתובינתיים, בארץ, שר האנרגיה שטייניץ כובל אותנו לעידן האבן. ללא צעדים ממשיים למעבר למקורות אנרגטיים מתחדשים, עלול מס הפחם לשמש כמס שפתיים בלבד. וכך, בנוסף למחיר הזיהום החמור - תגולגל החשבונית לצרכנים התלויים במונופול חברת החשמל.

 

אנחנו מצפים כי לקראת ועידת פריז בסוף החודש יקרא שטייניץ מחדש את המפה ויקבל החלטה אסטרטגית, שתממש את מאגר אנרגיית השמש ותמצב את ישראל כשחקן מוביל. מתווה סולארי לא רק ייתן מענה הכרחי לשינויי האקלים ויהפוך את ישראל לחסינה יותר לנזקי מזג האוויר, הוא אף יפחית את זיהום האוויר ויחסוך סכומי עתק לאזרחי המדינה ולכלל המשק.

 

היום הודיע ארגון ה- OECD כי החברות יפסיקו ייצוא עודפי ייצור מפחם. לאחרונה הודיעו אוסטריה ופינלנד על הפסקת הייצור מפחם תוך עשור.