הצבנו 'אסדת קידוח' בכיכר הפרלמנט הבריטי

חדשות - 10 פברואר, 2016
זאת במחאה לכוונות הממשלה לאשר קידוחי פראקינג בניגוד להחלטת המחוז ולרצון התושבים. האסדה המתנשאת לעשרה מטרים פולטת להבת אש מדי שעה.

פעילי גרינפיס בריטניה התקינו 'אסדת קידוח' בכיכר הפרלמנט הבריטי אתמול. מדי שעה פלטה אסדת הדמה, שהתנשאה לגובה עשרה מטרים, להבת אש שקולותיה הגיעו עד לבית הפרלמנט התחתון. ועדת בדיקה חיצונית שתבחן האם לאשר את קידוחי הפראקינג במחוז לנקשייר בצפון אנגליה נפתחה אמש רשמית. זאת לאחר שחברת האנרגיה האוסטרלית (Cuadrilla) עתרה נגד דחיית בקשתה לביצוע פראקינג לכריית גז על-ידי מועצת המחוז.

Greenpeace install a life-like ten-metre fracking rig and drill at Parliament Square in London this morning to ‘bring the local impacts of fracking to the heart of democracy’. The rig emits a realistic flame which is firing up every hour using bio ethanol, while flood lighting and the sound effects of drilling and lorries are reverberating around the House of Commons. 

סקר חדש מציג כי קרוב לשני-שליש (62%) מתושבי בריטניה סבורים כי הסמכות לאישור בקשות לקידוחי פראקינג צריכה להיות בידי המחוז ולא השלטון המרכזי. הסקר נערך על-ידי מכון Populus בהזמנת גרינפיס בריטניה.

 

עם זאת, השר המופקד על הקהילות, גרג קלרק, כבר הודיע שבידיו הסמכות האחרונה להכריע בגורל התכנית. בשנה שעברה החליטה הממשלה כי תוכל להתעלם מהחלטות השלטון המקומי וכן מועדת הבדיקה החיצונית במסגרת המסלול המהיר לאישור פראקינג. בסוף השבוע שעבר דלפה התכתבות בין שלושת שרי הקבינט הבריטי שהציעה כי בקשות לפראקינג יוצאו מסמכות הרשויות המקומיות.

 

חנה מרטין מגרינפיס בריטניה אמרה: "אנחנו כאן כדי להילחם על עתיד האזור הכפרי, בשעה שהשרים מנסים לכפות את תכניות הפראקינג הלא-פופולאריות על חשבון ההליך הדמוקרטי המקומי ורצון התושבים. האסדה בכיכר הפרלמנט מדגימה מעט את השלכות הפראקינג על התושבים. הציבור לא יעמוד לצד ממשלה הדורכת בגסות על הדמוקרטיה כדי לתעש את הנוף ולהזיק לאקלים. בשנה שעברה חשף גרינפיס בריטניה כי חברת האנרגיה Cuadrilla נהנית ממקלט המס באיי קיימן, וכי ארבעה מתוך עשרה רשיונות בבעלותה לביצוע פראקינג נהנים כולם או חלקם ממקלט המס. גם ממשלת בריטניה יודעת כי עתודות האנרגיות המזהמות חייבות להישאר באדמה אם אנחנו רוצים להשאיר סיכוי למלחמה בשינויי האקלים. בימים שאחרי הסכם פריז, פנייה לגז היא אסטרטגיה לא כלכלית ולא סביבתית לבריטניה".

45 אחוזים מחברת פצלי השמן הגדולה בבריטניה, Cuadrilla, נמצאת בבעלות חברת Riverstone, הרשומה באיי קיימן. 45 אחוזים נוספים שייכים לחברה האוסטרלית  AJ Lucas, שבעל המניות הגדול בה (Kerogen Investments) רשום אף הוא באיי קיימן.  

 

קידוחי הנפט וגז בשיטת הפראקינג (שבירה הידראולית), נתפסים כשנויים במחלוקת בעולם ונאסרו באופן רשמי במדינת ניו-יורק אשתקד.  קידוחי הפארקינג משלבים הזרמה בלחץ גבוה של כמויות אדירות של מים בתוספת של עשרות עד מאות חומרים כימיים שחלקם מוכרים כמסרטנים על-ידי ארגון הבריאות העולמי וחלקם מוגנים בחסיון מסחרי. פראקינג היא חלק משיטות שגובות מחיר סביבתי ובריאותי כבד באזורים רבים בארה"ב בזיהום הקרקע, המים והאוויר ומעלות סימני שאלה קשים סביב האפשרות להפקה עתידית של נפט ברמת הגולן.