יום היסטורי: הסכם האקלים ייכנס לתוקף

שינויי האקלים ניכרים מתמיד ונאמדים בנזק מצטבר של טריליוני דולרים. הקוטב הגיע לשפל חסר תקדים, טמפרטורת הים קפצה והצפות וסופות מתרגשות עלינו. התשובה לשינויי האקלים היא המהפכה של המאה הנוכחית, מהפכת האנרגיות המתחדשות. עתה עלינו להבטיח שהמדינות השונות יממשו ב

חדשות - 10 אוקטובר, 2016
הסכם האקלים שנחתם בפריז ייכנס לתוקף בחודש הבא אחרי שעבר את סף התמיכה הדרוש. המשימה שעומדת על הפרק: מאבק בשינויי האקלים באמצעות צמצום השימוש בדלקים מאובנים ומעבר לאנרגיות מתחדשות. המדינות החתומות על ההסכם אחראיות על לא פחות מ- 55 אחוזים מפליטות גזי החממה בעולם. הסכם האקלים נכנס לתוקף בזמן שטמפרטורת כדור הארץ נסקה לשיא ב- 115 אלף השנים האחרונות. במידה רבה זוהי הוכחה שהסכם פריז לא היה עסקה חד-פעמית, אלא התחייבות ארוכת טווח והכרזה על סוף עידן האנרגיות המלוכלכות.

שינויי האקלים ניכרים מתמיד ונאמדים בנזק מצטבר של טריליוני דולרים. הקוטב הגיע לשפל חסר תקדים, טמפרטורת הים קפצה והצפות וסופות מתרגשות עלינו. התשובה לשינויי האקלים היא המהפכה של המאה הנוכחית, מהפכת האנרגיות המתחדשות. עתה עלינו להבטיח שהמדינות השונות יממשו בהקדם את מרכיבי ההסכם ולהניח את התשתית ליעדים שאפתניים.  

ומה בנוגע לישראל? לצערנו ישראל נותרה מאחור במאמץ העולמי, והיעדים שנקבעו לצמצום פליטות גזי החממה הם מהנמוכים במדינות ה- OECD. קרוב ל- 40 אחוזים מפליטות גזי החממה שלנו נובעות מייצור חשמל מפחם, וכיום רק שני אחוזים מהחשמל מיוצרים מאנרגיה מתחדשת. עוד לא מאוחר לחולל את המפנה: עם שילוב של חדשנות טכנולוגית ושמש שופעת, הובלת מהפכת האנרגיות המתחדשות חייבת להפוך ליעד לאומי.

על שר האנרגיה להבטיח כי בזו הפעם נעמוד ביעדי הממשלה ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת ולהתייעלות אנרגטית. אין פתרון זולת המהפכה של המאה הנוכחית, אנרגיות מתחדשות ואסור להסתפק באנרגיה מלוכלכת קצת פחות.

עוד נתונים: האיחוד אחראי ל–12% מפליטות גזי החממה בעולם. סין וארה"ב, הפולטות הגדולות ביותר בעולם של גזי החממה.  לפי האו"ם, 73 מדינות מתוך 195 אשררו את ההסכם עד כה.