נגמר לנו האוויר: מחינו במרתון ירושלים

פעילי גרינפיס תלו שלטים מגשרים במסלול וקראו לשר האנרגיה להפסיק לשרוף פח

חדשות - 17 מרץ, 2017
מאות אנשים ימותו מהזיהום אם התחנה הפחמית בחדרה לא תיסגר בזמן. בועת הזיהום מחדרה מגיעה עד לירושלים ולמרות שתוך שנתיים ניתן להשבית מחצית מהתחנה - התנאים של שר האנרגיה יעכבו זאת שנים. פעילות גרינפיס במרתון ירושלים היא במסגרת שבוע ה- Break Freeהבין-לאומי נגד אנרגיות מזהמות ולמעבר לאנרגיות מתחדשות נקיות, במהלכו נערכות פעולות מחאה ביותר מ- 40 מדינות. פעילים שלנו תלו שלטים מגשרים במסלול וקראו לשר האנרגיה יובל שטייניץ להפסיק לשרוף פחם בגשר בית-המשפט העליון ובמנהרה נוספת סמוכה. פעילים נוספים רצו בתוך בועות פחם כדי לדמות איך הזיהום מגיע לכל מקום בארץ ולא נשאר בחדרה.

בסוף החודש יגיש שר האנרגיה הצעה להחלטת ממשלה לסגירת התחנה הפחמית הישנה בחדרה עד יוני 2022. אולם, נכון לעכשיו השר מתנה את הסגירה בפעולות שעלולות להימשך שנים ארוכות.

ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל הקמפיינים של גרינפיס: "בועת הפחם לא נשארת בחדרה ומתפזרת עם הרוח כל הדרך לירושלים. בדרך היא גורמת למוות מוקדם של מאות בני-אדם ולאלפי חולים. נכון לעכשיו אין סיכוי שהתחנה תיסגר בזמן, מאחר והמתווה של שר האנרגיה רצוף מכשולים רגולטורים, תלות בברוני הגז והתנגשות מול מונופול חברת החשמל".  

בין התנאים שהציב השר שטייניץ לסגירה: חיבור שני מאגרי גז נוספים והקמת תחנות גזיות חלופיות (מחז"ם) בהיקף של 1,200 מגה ואט. "האבסורד הוא שישראל בכלל לא צריכה חלופות לתחנה הפחמית לפני 2029, אם נעמוד ביעדים להתייעלות אנרגטית ולייצור אנרגיות מתחדשות. ואת זה קבעו לא אנחנו אלא בכירי חברת החשמל ומשרד האנרגיה לשעבר בחוות דעת למשרד להגנת הסביבה מיוני האחרון. אנחנו דורשים מהשר שטייניץ לא לסנדל אותנו לתנאים לא הכרחיים ולקבל החלטה אמיצה שתציל רבים",מוסיף ד"ר אייקנבאום. 

אנחנו קוראים לשר האנרגיה לסגור מחצית מהתחנה הפחמית בחדרה תוך שנתיים. ניתן להשבית מחצית מהתחנה בתוך שנתיים ושלא יספרו לנו אחרת, כך קובעת חוות דעת שהוכנה עבורנו על-ידי ראש מנהל החשמל לשעבר ד"ר דן ויינשטוק. אנחנו מתבססים על תקדים השבתת היחידות להתקנת מסנני זיהום אוויר בתחנת הכוח באשקלון וביחידות החשמל החדשות בחדרה שיסתיים ב- 2019 ועל הרזרבות הקיימות במשק גם עם חיבור מאגר לוויתן.

                 

רקע:

באוגוסט האחרון אחרי מאבק ציבורי של גרינפיס ביחד עם תושבי חדרה חזר בו שר האנרגיה שטייניץ מכוונתו להשקיע מיליארדים בשיפוץ התחנה הפחמית הישנה בחדרה (יחידות 4-1) והודיע על סגירתה תוך 6 שנים בכפוף לתנאים.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, התחנה הפחמית בחדרה אחראית למותם המוקדם של כ- 155 אנשים מדי שנה ולעוד אלפי חולים. היחידות לייצור חשמל בחדרה (4-1) מזהמות פי עשר מהתקן האירופי לשנת 2010. התחנה הפחמית פולטת לאוויר תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן ומתכות כבדות המסכנים את בריאות הציבור.