שינויי האקלים בצל השריפות

מיוחד: מנהל הקמפיינים של גרינפיס יונתן אייקנבאום מסביר מדוע ישראל רגישה הרבה יותר לשריפות מבעבר

חדשות - 24 נובמבר, 2016
הבתים שעלו באש, התושבים שפונו, מזכרון יעקב, נווה שלום, נטף או עתלית, מזכירים לנו מראות טראגיים יותר משנים עברו. חקירת המשטרה שבוודאי תתנהל סביב השריפות שפוקדת את ישראל בימים האחרונים תקבע אם יד אדם הייתה מעורבת בהם. אולם דבר אחד בטוח: כדור הארץ, ובמיוחד האזור בו אנו חיים, נעשו רגישים יותר ויותר להתפרצות האש בגלל התחממות כדור הארץ. שריפות יותר שכיחות היא אחת הביטויים הבולטים של שינוי האקלים שפוקד אותנו ביתר שאת בשנים האחרונות והוכתר לפני שנה כ"אתגר הגדול בפניו ניצבת האנושות" בוועידת פריז. הסיבה המדעית מובנת: טמפרטורת כדור הארץ עלתה בכמעט מעלה אחת ביחס למה שהייתה לפני המהפכה התעשייתית. עלייה זו מתאפיינת בהקצנה אקלימית שכוללת גלי חום, הארכה של תקופות יובש אך גם הצפות.

מחקר שפורסם לאחרונה מצא שטח היערות שעלה באש בארצות הברית הוכפל ב- 40 השנים האחרונות. גם הסיבה כפולה: עלייה של 50% במספר הימים בשנה המוגדרים כמסוכנים במיוחד בגלל הטמפרטורה הגבוהה החריגה; והתפשטות חרקים שניזונים מעץ לאזורים שבעבר היו קרים יותר ושמגדילים את כמות חומר הבעירה.

גם ארצנו הקטנטונת רגישה הרבה יותר לשריפות מבעבר. כשאנחנו רגע לפני דצמבר והגשם לא באמת הגיע, האדמה יבשה וכל רשלנות או מזימה עשויים להעלות אזור שלם באש. תוסיפו לזה את הטמפרטורות המאוד גבוהות שפקדו את אזורנו בשבועות האחרונים וקיבלנו מתכון לאסון.

שנת 2016 תהיה השנה החמה ביותר שנמדדה אי פעם על פני כדור הארץ. כמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה גדל ב-30% בחמישים השנים האחרונות ועבר את הרמה הבעייתית של 400 חלקים למיליון. המזרח התיכון ספג מכה קשה במיוחד כשהתחמם כבר במעלה וחצי. השירותים המטאורולוגיים מאשרים שגלי החום נעשים שכיחים הרבה יותר בשנים האחרונות בישראל.

שריפה ליד מודיעין

התוהו ובוהו אקלימי שעוד מצפה לנו עד סוף המאה הנוכחית, איננו גזירת גורל עבור ילדינו ונכדינו. שני שלישים ממנו נובעים משריפת דלקים מחצביים: פחם, נפט וגז. אם רוצים להציל את כדור הארץ שלנו וששריפות לא ישתוללו על ימין ועל שמאל – לא רק בישראל אלא בכל העולם – עלינו לעבור עד אמצע המאה לכלכלה דלת פחמן, שבה 100% מהחשמל מיוצר מאנרגיות מתחדשות.

ישראל אינה שחקן כבד משקל בתרומתו לתופעה – אנו פולטים 0.2% מגזי החממה בעולם. אולם, אנחנו עשויים להיות משמעותיים בקידום הפתרון. הובלנו את המהפכה הסולארית הראשונה בשנות החמישים והשישים, עם דודי השמש, ועלינו להוות דוגמה ומופת למהפכה הסולארית השנייה: ייצור חשמל מהשמש. אנרגיה סולארית נקייה לסביבה ולבריאות הציבור, וכבר היום כל בעל גג יכול להתחבר אליה ולחסוך בהוצאות חשמל.

זו רק ההתחלה: בשנים הקרובות, עלינו להביא את ייצור החשמל ממקורות מתחדשים מ-2.5% זעומים לעשרות אחוזים. זו החלופה לשימוש בפחם המזהם ששר האנרגיה שטייניץ התחייב לצמצמו. זהו המענה ההכרחי להקצנה האקלימית: פחם out, אנרגיה סולארית in.  

חתמו עכשיו על העצומה למעבר לאנרגיות מתחדשות