הכוח בידיים שלנו: תשעה הישגים כנגד כל הסיכויים

מניצחון של אנרגיות מתחדשות ועד להגנה על הפנדות, מהאמזונס ועד לסין, זאת הייתה שנת 2016. סיכום מיוחד מרחבי העולם.

חדשות - 11 ינואר, 2017
מניצחון של אנרגיות מתחדשות ועד להגנה על הפנדות, מהאמזונס ועד לסין, זאת הייתה שנת 2016. סיכום מיוחד מרחבי העולם.

1. התנועה לצדק סביבתי ולזכויות אדם הייתה חזקה מתמיד השנה

השנה החולפת הוכיחה שהמאבק בין החלש לחזק חוצה גבולות, סוחף אחריו מיליוני בני-אדם, והאמת יוצאת לאור בסופו של דבר.  למשל, בוטל הרישיון לבניית הסכר בלב האמזונס . זהו ניצחון עצום לשבט המונדורוקו וניצחון עוד יותר גדול לקרוב ל- 1.2 מיליון אנשים ברחבי העולם שתמכו במאבק.

דוגמה נוספת:  קהילת הילידים המתגוררת באזור הארקטי הקנדי עתרה לבית המשפט העליון עקב מתן היתרי קידוח לחברות הנפט והגז מבלי להתייעץ עם הקהילה. ולבסוף, אחרי קרב ארוך ומתוח ניצחו הילידים בצפון דקוטה את תאגיד הנפט ונמנעה הקמתו של הצינור שתוכנן לעבור דרך הנהר הקדוש לשבט סטנדינג רוק.

2. וכך גם המאבק למיצוי הדין עם החברות המזהמות

במיוחד השנה הצליח גל של תביעות משפטיות ברחבי העולם להשאיר את האנרגיות המזהמות בתוך האדמה ולתבוע אקלים יציב וסביבה בריאה. בין המדינות: הפיליפינים, הולנד, נורבגיה,פקיסטן, פרו, שוויץ וארה"ב.

 

3.אנרגיות מתחדשות המשיכו לצבור תאוצה

דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA) מראה כי השימוש בפחם הופחת משמעותית בשנה החולפת בעוד שאנרגיות מתחדשות צברו תאוצה ונתנו תקווה מחודשת למיגור שינויי האקלים.

 

4. ולנצח את הפחם

הקמפיין של סין להפחתת הייצור מפחם ממשיך לצבור תאוצה ולהדהד בעולם.וייטנאם התחייבה להפסיק פיתוח של פחם, ובכך לשים סוף לתכניוות ל- 70 תחנות כוח פחמיות חדשות, נשיא ארה"ב היוצא אובמה הקפיא את התכניות למכרי פחם חדשים בארה"ב...            

והמגמה ממשיכה: בישראל, בפולין, בגרמניה, ברומניה ובבלגיה נשללו היתרים ולחץ רב מופעל על הממשל בהולנד, צרפת, ברזיל והודו לסגור את תחנות הכוח הפחמיות הפועלות בהן.

5.קידוח הנפט הולך ונבלם....

נבלמה תכנית הקידוח לחופי אוסטרליה של התאגיד השלישי בגודלו בעולם בתחום קידוח נפט .BP כך גם התבטלה תכנית הקידוח של תאגיד statoil בחופי ניו זילנד. גולת הכותרת הייתה ללא ספק הודעת אובמה ונשיא קנדה טרודו על איסור קידוח בחלקים של האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס בקוטב הצפוני.

6. והיערות ניצלו ....

85%  מהשטחים המיוערים של יער הגשם ( Great Bear Rainforest) בקנדה ניצלו , כמעט פעמיים מגודלה של בלגיה הייתם מאמינים?יערות הגשם של האמזונס ניצלו מפלישה של תעשיות הסויה . אלה חדשות מעולות ליער, השבטים המקומיים וחקלאי האזור ולרבים ברחבי העולם שנאבקים להגן על יערות הגשם.

 יותר מכל, דובי הפנדה ניצלו מכריתת יערות לא חוקית בשמורות במחוז סצ'ואן שבסין. זאת אחרי חשיפת גרינפיס סין כי יותר מ- 3,200 קמ"ר מהשמורות נכרתו לשם נטיעת עצים רווחיים. השמורות מוכרות כאתר מורשת עולמית על-ידי ארגון אונסק"ו.

7. התוצאה : אלפי חיות כעת מוגנות

פעולות של פעילי גרינפיס וארגונים סביבתיים הביאו לביטול של ציד לווייתני הסנפיר באיסלנד. בנוסף, בוטלו השנה בקנדה בדיקות סיסמיות המזיקות לבעלי-החיים הימיים, ומעל לכל אלפי בעלי חיים ימיים זכו לקבל מחדש את ביתם מחדש בים רוס באנטרקטיקה ובהוואי.

8. איסורים נוספים נכנסו לתוקף..

למשל , תעשיית הדייג הקפיאה דייג בים ברנץ שבאוקיינוס הצפוני, הכפול בגודלו משטחה של צרפת, איסורים והגבלות על שימוש בפלסטיק נכנסו לתוקף במרוקו, אנגליה, צרפת, הולנד, אינדונזיה, הודו וגם אצלנו.

 כמו גם, רשת סופרמרקטים מובילה בגרמניה אסרה על שימוש בחומרי הדברה קטלניים לדבורים על כל מוצרי המזון הנמכרים  בה.

9. ואולי החשוב מכל... נחתם לבסוף הסכם האקלים העולמי

בסוף השנה עוגן הסכם האקלים שנחתם בפריז על-ידי 118 מדינות! זהו סימן מעודד שבכוחנו לגבור על שינויי האקלים בדרך לסביבה ירוקה ושלווה.

2016 הייתה רק ההתחלה לניצחונות סביבתיים עצומים כנגד כל הסיכויים. בכוחנו להמשיך ביתר שאת את התנועה קדימה בשנת 2017 הבאה עלינו לטובה. הצטרפו אלינו בהקלקה כאן.