חסמנו את ענקית הנפט Shell בדרכה לקידוחים בקוטב

חדשות - 4 אוגוסט, 2015
26 פעילי גרינפיס בארה"ב חסמו במשך 40 שעות את הדרך של כלי הקידוח של ענקית הנפט Shell לעבר הקוטב הצפוני מפורטלנד, אורוגון. האקטיביסטים השתשלו מגשר בגובה 62 מטרים, העבירו את הלילה במקום והצטיידו באספקה למספר ימים. במקביל, נערך מפגן תמיכה של פעילי קייאקים מתחת לגשר בקריאה לנשיא אובמה לעצור את תכניות הקידוח בקיץ שאושרו רק לאחרונה על-ידי הממשל הפדרלי.

פעילי גרינפיס בפורטלנדשוברת הקרח, (MSV Fennica), תוכננה להפליג לפנות בוקר כדי להצטרף לצי הקידוח של ענקית "של". לפי הצו הפדרלי, הספינה נדרשת להיות באזור הקידוח המתוכנן על-מנת לאשר קידוח עמוק בים בקוטב הצפוני (Chukchi Sea). 

"כלי הקידוח של תאגיד 'של' לא יעבור", אמרה פעילת גרינפיס ג'אורג'יה הירסטי הנמצאת על הגשר מאתמול, "אני מלאת תודה לכל האקטיביסטים בים, הפעילים מקומיים בחוף ולגרינפיס באוויר. אנו קוראים ל"של" להישאר מחוץ לקוטב ולנשיא אובמה להורות על עצירת תכניות הקידוח". 

בחודשים האחרונים התגברה פעולת מחאה רחבה במערב האוקייאנוס השקט שהולכת ומתרחבת לכיוון אלסקה. בחודש יוני, אקטיביסטים חמושים בקייאקים חסמו את אסדת הקידוח הראשונה של 'של', המגיעה למשקל של 40 אלף טון, בעת יציאתה מסיאטל לכיוון אלסקה. זאת, לאחר שבחודש מאי אישר ממשל אובמה לתאגיד הנפט להתחיל בניסיונות קידוח בקוטב הצפוני במהלך הקיץ. 

מנהל הקמפיינים שלנו, ד"ר יונתן אייקנבאום, מזהיר כי "ניסיונות הקידוח עלולים להביא לאסון אקולוגי כמותו לא ראינו, גם לא בדליפת הנפט ההרסנית במפרץ מקסיקו. לא ניתן לתאגידי הענק להמשיך לנהוג בחוסר אחריות. בעולם שחווה שינויי אקלים קיצוניים, הנפט והגז של הקוטב הצפוני חייבים להישאר בקרקעית הים ולא להוסיף על פליטות גזי החממה. הקוטב הצפוני בעל השפעה מכרעת על האקלים ברחבי כדור הארץ, ועל הקהילה הבינלאומית להפוך אותו לשמורת טבע כדי לשמור עליו מפני פגיעה אנושה". 

מזה שנים אנחנו נאבקים להצלת הקוטב הצפוני מפני קידוחי נפט ניסיוניים ובמטרה להכריז על הקוטב כשמורת טבע המיועדת למחקר בלבד. כזכור, עם הגעתו של הנשיא האמריקני לישראל במרץ 2013, טיפסו פעילי גרינפיס על גשר המיתרים בירושלים.