מתעסקים לתינוקות שלנו באוכל

חדשות - 3 נובמבר, 2013
הבוקר, חשפנו לציבור כי על פי בדיקות מעבדה נמצאו רכיבים מהונדסים גנטית (GMO) בתחליפי החלב הצמחיים לתינוקות של מטרנה וסימילק, זאת למרות שחברת מטרנה מטעה ומציינת על גבי אריזתה שהיא ללא GMO.

פעילי גרינפיס חשפו את ההטעיה הצרכנית של מטרנה באירוע "בייבילנד", בגני התערוכה בתל אביב באמצעות כרזת ענק הקוראת: "זהירות: מטרנה  מכיל GMO" אותה הורידו בעזרת סנפלינג מהתקרה.

 

חברות מזון התינוקות השולטות בשוק הישראלי סימילאק ומטרנה מכניסות רכיבים מהונדסים גנטית לתחליפי החלב הצמחי שלהן, כך עלה מתוך בדיקות מעבדה שעשינו בגרמניה לחמשת תחליף חלב הצמחי הנמכרים בישראל וגובה בבדיקה נוספת של מעבדה באנגליה.


 

 

 

כדי להגן על התינוקות בישראל הצטרפו אלינו עכשיו בקריאה להורדה מיידית של כל תחליפי החלב לתינוקות המכילים רכיבים מהונדסים גנטית כאן באתר:
◄ www.savethefood.org.il ►

 

מטרנה מטעה את הציבור ומציינת על גבי האריזה כי היא לא מכילה רכיבים מהונדסים (GMO) כשבפועל היא כן! חברת סימילאק לא מציינת על גבי האריזות בארץ שהיא עושה שימוש ברכיבים מהונדסים גנטית, למרות שהיא כן מסמנת זאת במדינות אירופה ואפילו בטורקיה נמנעת בכלל מלהכניס אותם למזון תינוקות.


ההשלכות ארוכות הטווח על בריאות האדם באכילת מזונות מזונות מהונדסים גנטית לא נחקרו מספיק ובטיחותם מוטלת בספק. ידוע כי החלבון החדש הנוצר על ידי הגן הזר עלול לגרום לאלרגיות או הרעלות אך עדיין לא נבחנו ההשלכות של צריכה לטווח הרחוק באופן אובייקטיבי ובלתי תלוי.

תינוקות ופעוטות נמצאים בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר: דו"ח של מכון המחקר המלכותי באנגליה ה- Royal Society אשר התייחס להשפעות אפשריות של מזונות מהונדסים גנטית על בריאותם של תינוקות ופעוטות, ציין שאלרגיות למזון שכיחות יותר בקרב ילדים לעומת המבוגרים, בקובעו ש: "אלרגיות מזון מופיעות אצל 1-2% מהמבוגרים ו-6-8% מהילדים".

ה- Royal Society גם הכירה בכך שתינוקות ופעוטות פגיעים להשפעות מזיקות משינויי תזונה בהרכב המזון שלהם. כל שינוי בהרכב המזונות העשויים מיבולי מהונדסים גנטית עשוי להיות משמעותי כשהם ניתנים לפעוטות משך תקופה ארוכה, בפרט אם זה מזון תינוקות, שהפעוטות והתינוקות ניזונים ממנה כמקורו מזון מלא.


הדו"ח המליץ על "חקירה קפדנית ביותר" לגבי מרכיבי מזון מהונדסים גנטית במזון לתינוקות ופעוטות. איגוד הרפואה הבריטי (British Medical Association) חזר על דעה זו, וקבע כי גם בעוד אין ראיות מוצקות להוכחת חוסר הבטיחות של מזונות מהונדסים גנטית: "יש צורך במחקר וניטור במטרה לספק ראיות משכנעות של בטיחות ויתרונות השיטה."


בעקבות המחלוקת בקרב הקהילה המדעית לגבי הפוטנציאל לסיכונים מאין אלו, כ 50 מדינות בעולם וביניהן: אנגליה, צרפת, הודו ואוסטרליה קיימת חובת סימון מוצרי מזון מהונדסים גנטית. 

בארץ לעומת זאת נותרנו ללא שום מנגנון פיקוח, רגולציה או יכולת בחירה לגבי המזון המהונדס גנטית אותו אנו ואפילו ילדינו צורכים כלל ללא ידיעתנו.

כולנו זוכרים מה קרה בפרשת רמדיה כאשר החברות לא היו שקופות לגבי הרכיבים שלהם בתחליפי החלב לפעוטות. אסור לנו להירדם בשמירה ועלינו לדרוש שקיפות מוחלטת והורדה של רכיבים אלו ממוצרי המזון לתינוקות עד אשר המדע יכריע באופן ברור ומעל לכל ספק שאין שום סיכון בריאותי.

כדי להגן על התינוקות שלנו, ולזכות בחזרה בזכות לדעת מה אנחנו והילדים שלנו אוכלים לחצו כאן