אמרנו לרשות המסים בכנסת: די להעלמת ההכנסות מהשמש

חדשות - 21 מרץ, 2016
זאת בדיון בוועדת הכספים על מתן פטור מרישום במע"מ למתקינים מערכת סולארית ביתית

אושר פטור חלקי בוועדת הכספים: תקנות לפטור מחובת רישום במע"מ למתקינים מערכת סולארית ביתית. אולם, התקנות יחולו רק על שכירים או על עוסקים פטורים (מצ"ב התקנות), ותזכיר החוק לפטור ממס הכנסה טרם הוגש לכנסת חרף התחייבות רשות המסים. 

חייבים לדבר על הפיל הלבן שבחדר. רשות המסים מעלימה היום הכנסות מהשמש ומטילה מכשולים בירוקרטיים על אנרגיה סולארית.  הרשות התחייבה להעניק פטור ממס הכנסה לאזרחים עד סוף שנת 2014,[1] ושיעור ההתקנות כיום נושק לאפס ופחות משני אחוזים מהחשמל מיוצרים מהשמש.  

לאור המתרחש בעולם, בשלוש השנים האחרונות יכלו להתקין מתקנים סולאריים ב- 100 אלף בתים בארץ. דקה אחת שוות ערך ערך ל- 376 ש"ח שניתן היה לחסוך בהוצאות חשבון החשמל ו- 1,210 ש"ח למשק משקלול הפחתת זיהום האוויר, חיסכון בדלקים וביטחון אנרגטי.[2]  דקה אחת שוות ערך לפליטת  6.65 קילו של תחמוצות חנקן מזהמות ושחרור של 2.16 טון של פחמן דו-חמצני הגורם לשינויי האקלים. אנו קוראים לרשות המסים מכאן, די להעלמת ההכנסות מהשמש. 

באשר לתקנות לפטור ממע"מ מדובר בהתקדמות, אך לא ברור מדוע רשות המסים עושה תרגיל חשבונאי ואיפה ואיפה בין שכירים לבין בעלי עסקים. במקום לבזבז אנרגיה מיותרת על כל חסם וחסם על שר האוצר לקדם מתווה סולארי כולל. אנרגיה סולארית תניב רווח לכולנו מחיסכון בחשבון החשמל, צמצום זיהום האוויר וחיסכון עצום למשק. 

התקנות אושרו אחרי פעילות מתמשכת מול משרד האוצר ורשות המסים. מזה תקופה ארוכה שאנחנו פועלים להסרת חסמים בירוקרטיים ולקידום אנרגיה סולארית. אחרי מפגש עם איתנו בסוף הקיץ, הורה מייד שר האוצר משה כחלון על קיום פגישה בינינו למנכ"ל המשרד. בתום  הפגישה עם המנכ"ל באב"ד סוכם לבחון את קידום הפטור במס הכנסה ובמע"מ למתקיני פאנלים סולאריים לצד הנחה בארנונה. בסוף חודש נובמבר האחרון, אושר פטור מגביית ארנונה על מתקנים סולאריים פרטיים.

     [1]  מרכז המידע והמחקר של הכנסת – ט"ו בתמוז תשע"ד (13 ביולי 2014), חסמים בפני הקמת מתקנים פוטו-ולטאיים קטנים ובינוניים על גגות בניינים, עמ' 3. וכן, פרוטוקול מס' 20 מישיבת ועדת הכספים – יום שלישי, ו' בתמוז התשע"ה (23 ביוני 2015), שעה 10:00. מתוך דברי העוזר ראשי ליועץ המשפטי ברשות המסים, ברוך משולם: "הבאנו תזכיר חוק כבר בכנסת הקודמת (...)עכשיו הבטיחו לי בזמן הקרוב זה יבוא שוב לאישור ועדת שרים", עמ' 32.

[2]  זאת על בסיס דוח ועדת קנדל שבחן את התועלות הכלכליות מאנרגיות מתחדשות.