סוף למחדל המיסוי על השמש

עם פתיחת ועידת האקלים אושר הפטור על אנרגיה סולארית

חדשות - 7 נובמבר, 2016
אושר הצהריים בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית נוסח הצעת החוק הממשלתית לעידוד יצרני חשמל מתחדש ביתי. הצעת החוק מעניקה פטור מתשלום מס הכנסה למי שיפיקו חשמל עד לסכום 24,000 ופטור מניהול ספרים עד לסכום של 99 אלף ש"ח בשנה. הפטור ממס הכנסה יינתן עד לתקופה של 25 שנה פחות יום. .עם פתיחת ועידת האקלים היום

הצעת החוק שמה סוף לפארסת המיסוי על השמש. אחרי יותר משנה של מאבק ציבורי מול רשות המסים שהבשיל לעבודה משותפת מאחורי הקלעים - אושר המתווה היום. הצעד יוכל לחסוך מאות שקלים בהוצאות חשבון החשמל המשפחתי וסכומי עתק למשק, והפוטנציאל הוא עצום: חיבור מאות אלפי גגות לאנרגיית שמש יוכל לספק קרוב לשליש מצריכת החשמל. 

הצעת החוק אושרה בדיוק עם פתיחת ועידת האקלים והיא חיונית ביותר למימוש התחייבויות ישראל לייצור אנרגיה מתחדשת. אנחנו קוראים לממשלה לא להסתפק בכך ועל שר האנרגיה שטייניץ להביא מתווה סולארי שאפתני שיוכל להציב אותנו על המפה. הגיע העת להפוך את המשוואה העגומה, בה רק שני אחוזים מהחשמל מיוצרים מהשמש.

ראוי היה להעניק פטור גורף לכל מתקן סולארי לצריכה עצמית (מונה נטו), אך הצעת החוק נותנת מענה לרוב המוחץ של המקרים. התחום הסולארי זועק ליציבות ולפשטות, וזהו אינטרס ציבורי לקדם אנרגיה מתחדשת נקייה ובטוחה, שתביא רווח לכולנו ותצמצם את זיהום האוויר.

במהלך המאבק, ערכנו ביקורת בסניף הראשי של רשות המסים, ביקרנו בביתו של שר האוצר כחלון עם שירת "השמש שלי" ((O sole mio וגם הדור הצעיר שאל את מנהל רשות המסים מדוע הפטור ממס על השמש עדיין מתעכב. 

קצת נתונים: מתקן סולארי ביתי בודד יכול להפחית 20% מחשבון החשמל למשק בית, לחסוך למשק 6,370 ש"ח לשנה (מצמצום זיהום האוויר, חסכון בדלקים והון) ולהפחית טונות של מזהמי אוויר לפי דוח קנדל. הפוטנציאל הוא עצום וניצול שטחי הגגות יכול להגיע לקרוב לשליש מהחשמל. משנת 2013 הותקנו כ- 200 מערכות סולאריות בלבד לצריכה עצמית בארץ, ואילו באוסטרליה חיברו במהלך תקופה זו יותר מ- 511,000 בתים לאנרגיית שמש.