כץ לא עוצר בפקק

"הפקקים הם לא גזירת גורל. שבענו מהבטחות, מתכנונים וועדות - הגיע הזמן לפעול למען הציבור"

חדשות - 22 מרץ, 2018
צפו בתמונות של אוטובוס מחאת הפקקים של גרינפיס בפקקי ישראל

אוטובוס הפקקים הממותג של גרינפיס ישראל יצא למסיבת מחאה בפקקי ישראל. המוקד הראשון של האוטובוס היה בתחנת רכבת ראש העין צפון ומשם המשיך למסע בפקקי גוש דן כשהוא נושא את הסיסמה "כץ לפקק!" אל האוטובוס הצטרפו פעילים סביבתיים, תושבים "נצורים" משכונות ראש העין והקומיקאי גדי וילצ'רסקי אשר דורשים משר התחבורה לקדם את תכנית "מהיר לעיר" לסימון נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית תוך מתן לוח זמנים ברור ליישומה. לאחר שהאוטובוס פגש את הנהגים התקועים בכבישי גוש דן בשעות הבוקר העמוסות, הוא המשיך למשרד התחבורה בירושלים על מנת להגיש לשר התחבורה עצומה הקוראת לו לשחרר את נתיבי התחבורה הציבורית. 

מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל: "הפקקים הם לא גזירת גורל. שבענו מהבטחות, מתכנונים וועדות - הגיע הזמן לפעול למען הציבור. הממשלה ומשרד התחבורה בעצמם הציעו צעדים חיובים כמו תכנית 'מהיר לעיר' כדי לטפל בבעיה מהשורש ועליהם להתחייב על לוחות זמנים ליישומם. כולנו סובלים מהפקקים, כל יום, והמדינה שלנו מתחלקת בין אלה שעומדים בפקק ברכב פרטי לבין אלה שעומדים בפקק באוטובוס. התוכנית מהיר לעיר היא דרך יעילה ומהירה יחסית להוציא את התחבורה הציבורית מהפקקים והסקר מראה בבירור שהציבור תומך ביישומה. רכב פרטי אשר תקוע בפקק מזהם פי 2 יותר מרכב בנסיעה זורמת והגודש בכבישי הארץ הוא גם מהגורמים העיקריים לזיהום האוויר הכבד השורר בגוש דן – לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי זיהום האוויר מתחבורה גורם לתמותה מוקדמת של כ-1100 איש בישראל". 

תוכנית "מהיר לעיר" של משרד התחבורה, היא פרי תוצאת מאמצים מתמשכים של שנים רבות כדי לפתור את בעיות הגודש ההולכות ומחריפות בגוש דן. התוכנית, שהוסכמה על ידי 17 הרשויות המקומיות שבשטחן אמורים לעבור הנת"צים ועל ידי כל הגורמים הרלוונטים, נחשבת כשלב הראשון ההכרחי לפתרון משבר התחבורה בישראל וביכולתה לייצר תמריץ שיגרום לאנשים לעבור לתחבורה ציבורית. למרות אישורה, יישומה מתעכב בעקבות לחצים של ראשי הערים ובחירתו של השר לסלול בכבישים הבינעירוניים נתיבים חדשים במקום להסב נתיבים קיימים הגורם לעיכוב ביישום התכנית.

בסקר שגרינפיס (נערך על ידי מכון שריד) ערכו לאחרונה בקרב תושבי גוש דן הם נשאלו האם לדעתם על השר כץ להשתמש בסמכותו ולהפקיע נתיבים עירוניים קיימים עבור נת"צים, גם על חשבון מקומות חנייה ושינויים בהסדרי התנועה; 58% השיבו שכן לעומת 35% שסברו ששר התחבורה לא צריך להתערב בשיקולי ראשי הערים. בסקר גם ציינו 44% מתושבי גוש דן שקיצור זמני הנסיעה באוטובוסים יגרום להם להגביר את תדירות הנסיעה שלהם בתחבורה ציבורית.

צילום: דור נבו