יחד כבר 20 שנה

בואו לבחור היכן תתקיים הפעילות המיוחדת לרגל החגיגות: באוויר, בים וביבשה

חדשות - 27 דצמבר, 2015
20 שנה באוויר, ביבשה ובים: מחיפה עד רמת חובב, מתל אביב לאמזונס, מהקישון עד אשקלון, מסין עד הקוטב הצפוני. לרגל החגיגות, בואו לבחור היכן תתקיים הפעילות המיוחדת.

20 שנה באוויר:

חם, מתלהט, קפוא: פעילות גרינפיס בישראל התחילה לפני שני עשורים במטרה לשמור על כדור הארץ מפני סכנות שינויי האקלים. אחרי מאבק עיקש של עשור מול חברת החשמל ומשרד האנרגיה נעצרה הקמת תחנה פחמית מזהמת נוספת באשקלון.

מאבק מול תחנה פחמית באשקלון

במקום לסבסד נפט, פחם וגז, על הממשלה לפעול מיידית לקידום אנרגיות ממקורות מתחדשים שישמרו על אוויר נקי, בריאות הציבור והאקלים. פחות משני אחוזים מהחשמל בישראל מיוצר מאנרגיית שמש. גרינפיס פועל מול הממשלה וקברניטי המשק לקידום מהפכה סולארית: להסיר את החסמים הבירוקראטיים ולקבוע פרמייה ירוקה לעידוד חשמל ירוק. במקביל, נאבק גרינפיס נגד הרחבת בתי-הזיקוק במפרץ חיפה מוכה הזיהום.

עוברים לאנרגיה סולארית

20 שנים בים :           

זיהום בקישון: במשך השנים הזרימו מפעלי התעשייה את שפכיהם לקישון בניגוד לחוק. גרינפיס לקח חלק מרכזי במאבק לשיקום הנחל ולבלימת הזרמת השפכים למפרץ חיפה. ביןם הפעולות: דגימות מעבדה, פעולות מחאה, עצומות והסברה ציבורית נרחבת. בעקבות המאבק הציבורי, הוקמה רשות לשיקום הנחל.

זיהום בקישון

ביטול הזרמת שפכי הים: השפד"ן הוא מתקן טיהור שפכים של גוש דן המזרים שפכים לים. לאורך תקופה ארוכה ריכז גרינפיס מאמצים במאבקו בזיהום המתמשך יחד עם ארגוני סביבה נוספים. המאבק נשא פרי: בוטל היתר הזרמת הבוצה לים והוטל קנס על הזרמת הביוב.

          ביטול שפכים לים

הצלת הקוטב הצפוני:

ניסיונות הקידוח במקום הפגיע ביותר על פני כדור הארץ עלולים להביא לאסון אקולוגי כמותו לא ראינו ולהחריף את סכנות שינויי האקלים. מזה שנים, נאבק  גרינפיס להצלת הקוטב הצפוני מפני קידוחי נפט וגז ובמטרה להכריז על האזור כשמורת טבע. אחרי מאבק עולמי ממושך, בוטל זיכיון התאגיד הענק Shell בקוטב הצפוני. עם הגעתו של הנשיא האמריקני אובמה לישראל, טיפסו פעילי גרינפיס על גשר המיתרים בירושלים.

מצילים את הקוטב

20 שנה ביבשה: 

עצירת הקידוחים בעמק האלה:
פצלי שמן הינם אחת הדרכים המזהמות והמסוכנות ביותר להפקת אנרגיה. הניסוי כשל כבר ברחבי העולם, ובכל מקום בו נוסה השאיר אחריו הרס סביבתי ובריאותי כבד. אחרי מאבק ממושך, נעצרה תכנית הקידוחים באחד האזורים היפים ביותר בארץ, שפלת יהודה. הניסוי המסוכן עלול היה לזהם את המים שכולנו שותים ואת האוויר שכולנו נושמים.

הגנה על האמזונס: ישראל היא בין עשרת היבואניות הגדולות בעולם לעץ האיפאה ושניה בעולם לצריכה לנפש. עץ איפאה הינו עץ נדיר, הגדל ביערות האמזונס בצפיפות נמוכה של עץ אחד למאה דונם יער בממוצע, ונחשב למבוקש במיוחד בשווקים הבינלאומיים. כריתה של עץ בודד גוררת כריתה של כל הריאה הירוקה סביב אותו עץ ודילול מיידי של יערות הגשם.

הגנה על האמזונס, פעילות מול הום-סנטר

בעקבות המאבק, התחייבה עיריית ת"א, מהצרכניות הגדולות של עץ האיפאה, לחדול מהשימוש בו בפרוייקטים עתידיים. חברת הום-סנטר התחייבה אף היא לנקות את שרשרת האספקה מאיפאה.

קידום מיחזור: למרות שפתרונות המחיזור היו קיימים, אך לא אחד מראשי הערים הגדולות הראה נכונות להקים תשתיות עירוניות להפרדת פסולת במקור. אלפים חתמו על העצומה של גרינפיס למען מחזור, אך בניגוד לקריאה ברורה זו של האזרחים, נתקל הארגון בתשובה שלילית מכמה ראשי רשויות, ביניהם ראש עיריית תל אביב ויו"ר פורום 15 הערים הגדולות, רון חולדאי. מאז הוקמו שני מרכזי פסולת  במרכז הארץ.

קידום מחזור, פעילות באתר הפסולת חירייה