חום יולי אוגוסט

חודש יולי היה הלוהט ביותר שנמדד, שיא שלילי בזרימת הנחלים בכינרת ושיא בצריכת החשמל. עכשיו עלינו לשים במרכז חשמל חכם מהשמש כדי להיאבק בשינויי האקלים

חדשות - 16 אוגוסט, 2017
זה היה לפני שנה. באמצע חודש אוגוסט, הודיעה סוכנות נאס"א שחודש יולי 2016 היה החם ביותר שנמדד אי- פעם על פני כדור הארץ, עם טמפרטורה גבוהה ב-0.84 מעלות מהממוצע של השנים 1951-1980. אפשר להמר שהשנה אנחנו שוברים את השיא הזה.

מאחד התורמים העיקרים של גזי חממה בישראל – שמחממים בתורם את כדור הארץ - חברת החשמל, שדיווחה על שיא של כל הזמנים בצריכת החשמל. עוד זה מדבר וזה בא, ורשות המים מעידה על שיא שלילי בזרימת מים בנחלים. תכננתם לקחת את הילדים לאבובים כדי לברוח מהחום? מעולה אבל רק תוודאו שיש מספיק מים ושלא תטמנו את הראש בחול!

כדי להראות שאנחנו לא טומנים את הראש בחול, תראו מה קרה באותו חודש בחוץ לארץ. למרבה הפלא ביחס לשכנינו באירופה מצבנו לא היה רע בכלל. מכות חום הרסניות נרשמו בכל רחבי אירופה, עם 45 מעלות שנמדדו ברייכסטאג בגרמניה, מצב חרום בספרד, שני הרוגים ברומניה ושריפות ענק בכל דרום צרפת.

September 13th, 2012. Arctic Ocean.Aerial view of an ice floe chosen from heli scouting for a heart made from national flags by the crew of the Greenpeace MY Arctic Sunrise Arctic during its expedition to document the lowest sea ice level on record. According to the National Snow and Ice Data Center, on September 16th the sea ice covered only 1.32 million square miles, or 24 percent, of the Arctic Ocean, the lowest amount ever recorded.Photo by Daniel Beltra for Greenpeace

בתמונה: המסת הקרחונים בקוטב. שיא שלילי חמישי מאז תיעוד הלווינים

המצב חמור מדי כדי שנעסוק בהימורים על החודש החם ביותר. תחושות החום בשבועות האחרונים אכן מעידות על מגמה מדאיגה שקוראת בכל העולם, כשהשלט לגמרי בידיים שלנו. אנחנו שורפים פחם, נפט וגז שתורמים לשני שלישים מפליטות גזי החממה; אנחנו כורתים את יערות העולם ואוכלים הרבה מוצרים מהחי. עד עתה ספגנו התחממות של כמעלה אחת ביחס לשנת 1900, מעלה אחת שמתבטאת בהקצנה אקלימית, מכות חום, שריפות, יוריקנים ובצורות.

יש הוראות פשוטות למדי כדי לא להגיע להתחממות של 5-4 מעלות בממוצע עד סוף המאה. הראשונה היא מעבר ל-100% אנרגיה מתחדשת. העולם מתקדם לשם, גם אם לא מספיק מהר. הוא עושה זאת לא רק בגלל הדחיפות, אלא גם בגלל הכדאיות הכלכלית והבריאותית של מעבר משימוש בפחם, נפט וגז לרוח ולשמש.

בישראל, יש לנו כל כך הרבה שמש וכל כך מעט חשמל ממנה! הגיע הזמן שנקדים תרופה למכת חום הבא ונשים במרכז חשמל חכם מהשמש. השלט נמצא אצל שר האנרגיה שטייניץ ואצל כל אחד ואחת מאתנו.