עדות עירומה לשינויי האקלים על גבי קרחון נמס

חדשות - 19 יולי, 2007
ארגון גרינפיס והצלם הנודע ספנסר טוניק מזמינים מתנדבים

עדות עירומה לשינוי האקלים- קירחון בשוויץ

הצלם האמריקני הנודע ספנסר טוניק, המוכר בעיקר בזכות צילומי העירום ההמוניים שהוא מפיק, ישתף פעולה עם ארגון גרינפיס בצילום קבוצתי עוצמתי על גבי קרחון ענק בשוויץ.

גרינפיס וטוניק מחפשים בימים אלו אחר כ-400 מתנדבים שיהיו מוכנים להצטלם בעירום מלא על גבי קרחון ענקי, זאת על מנת להמחיש את הפגיעות של בני האדם והקרחונים גם יחד הניצבים בפני ההשפעות ההרסניות של תופעת ההתחממות הגלובלית. התופעה דורשת החלטות פוליטיות אמיצות ומיידיות.

קרחוני הענק הנמסים במהירות מדאיגה, הם אחד הסממנים המובהקים ביותר לתופעת שינויי האקלים. הקהילייה המדעית העולמית סיכמה ופרסמה זה כבר כי מדובר בתהליך התחממות של האטמוספרה הנגרם בעיקר עקב פליטה של גזי חממה (במיוחד פחמן דו-חמצני) הנפלטים בעת שריפת פחם, נפט וגז. במידה והאטמוספרה שסביב כדור הארץ תמשיך להתחמם באותה המידה בשנים הקרובות, רוב הקרחונים ייעלמו עד שנת 2080.

גרינפיס וטוניק מקווים כי פרויקט זה, העתיד להצטלם בחודש אוגוסט, ירעיד את הציבור ואת מנהיגיו ויבהיר כי הגוף האנושי פגיע ממש כמו קרחון נמס. כ-400 איש צפויים להשיל את בגדייהם ולהיחשף לקור העז של הרי האלפים על מנת להעביר את המסר לעולם ולדרוש פעולה מיידית ויישמה לפתרון בעיית שינויי האקלים.

"אם לא נפעל עכשיו, בקרוב מאוד זה כבר יהיה מאוחר מידי" אומר מרקוס אלמן, מגרינפיס שוויץ. "לפי הדו"חות האחרונים של הפאנל הבין-ממשלתי על שינוי אקלים של האו"ם, מדובר על חלון הזדמנויות של פחות מ-8 שנים במהלכן עלינו לנקוט צעדים מהותיים להפחתת הפליטה של גזי החממה. למרות שהעובדות ברורות כשמש, מקבלי ההחלטות לא עושים דבר בעניין. אם קול ההיגיון לא מספיק חזק במקרה זה, אנחנו ניתן לרגשות לדבר".

"שינויי האקלים הם האיום הגדול ביותר על המשך קיומה של האנושות. לכן שואף ארגון גרינפיס להעלות את המודעות ולהוביל לשינוי בנושא בכל דרך אפשרית- בכלל זה בדרכים נועזות ויצירתיות", אומר יונתן לייבוביץ', מנהל התקשורת של גרינפיס ים-תיכון. "זוהי אחת ההזדמנויות לאנשים מכל העולם לחבור יחד למען מסר אחד ומטרה משותפת".

ספנסר טוניק פרץ לתודעה הציבורית בזכות העמדה של תמונות עירום קבוצתיות, אותן הוא מכנה "פסלים חיים" ו"נוף אנושי". בזכות צילום הפרויקט המדובר מקווה טוניק לשים "בשר על גבי העצמות החשופות של רעיון שינויי האקלים", כהגדרתו. "אני מקווה שהצילומים שלי יכנסו מתחת לעור של האנשים", הוסיף טוניק, "אני רוצה שזה ישפיע על האנשים ועל הקיום שלהם בעולם".

מתנדבים המעוניינים להגיע לשוויץ ולקחת חלק בפרויקט מוזמנים לגלוש ל:

www.greenpeace.ch/tunickglacier

הצילום יערך בין התאריכים 18-19 באוגוסט, תקופה שידועה כחמימה יחסית למזג האוויר הממוצע באלפים. הצילום יפורסם ככל הנראה לקראת ה-25.8. שמו ומיקומו של הקרחון המדובר יחשפו כשבוע לפני הצילום הקבוצתי.