ילד אשקלוני בן 13 לוות"ל: עשו את שיעורי הבית שלכם, אל תבנו עוד תחנה פחמית!

חדשות - 28 ינואר, 2008
מטה המאבק נגד התחנה הפחמית הנוספת באשקלון הגיע היום, 28.1.2008, בהרכב מלא לדיון הציבורי אותו הבטיחה הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) לקיים. למרבה ההפתעה הסתבר כי הדיון אינו ציבורי כלל וכלל: אין הרשאת כניסה חופשית לציבור כמצופה מדיון פומבי ואף נאסר על כלי התקשרות להיכנס אליו. וכך אולם הדיונים בפנים נשאר ברובו ריק אך לתושבים שהגיעו לא ניתנה הזדמנות להביע את דעתם בנוגע לעתידם שלהם.

גרינפיס כמוביל של מטה המאבק נגד התחנה הפחמית באשקלון לא שותק לאבסורד שבקיום דיון ציבורי ללא ציבור

מחוץ לאולם הדיון התגודדו מאות רבים של אנשים: תושבי העיר, בני נוער, נציגי ציבור ופעילי ארגוני הסביבה, אשר הגיעו לקחת חלק בדיון הציבורי אך התאכזבו מפני הדברים והמניעה שלהם להיכנס לדיון שאמור לדון בעתידם שלהם.

פעילי ארגון גרינפיס, מגמה ירוקה ובני נוער מאשקלון חיכו בחלוקי בית חולים, כסאות גלגלים ובלוני חמצן מחוץ לאולם וביקשו להמחיש לחברי הוועדה את הנזק הבלתי הפיך שיגרם לתושבי האזור במידה ותקום עוד תחנה פחמית באשקלון.

"אנחנו לא נוותר. אנחנו לא ניתן שחברת החשמל תכתיב את האינטרסים שלה על חשבון בריאות הציבור בישראל. אנחנו לא נאפשר את הקמתה של עוד תחנה פחמית בישראל", אמרה נילי גרוסמן מנהלת מאבק האנרגיה של גרינפיס בישראל.

"מה שקורה כאן היום אינו דיון ציבורי אמיתי, זהו עלה תאנה עבור וועדה שנראה כי תקינות התנהלותה מוטלת בספק . גרינפיס לא לבד במאבק הזה. אנחנו מטה מאבק מגובש הכולל את כל ראשי המועצות באזור: ראש עיריית אשקלון, ראש עיריית קרית גת, ראש מועצת שער הנגב, ראש מועצת באר טוביה, מועצת לכיש, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, שתי"ל, איגוד ערים לאיכות הסביבה, מועצת הנוער של אשקלון, חיים וסביבה ועוד.

"האלטרנטיבות קיימות ומשגשגות. אנחנו מוכיחים פעם אחר פעם את יעילותה של תחנת כוח סולארית, שומעים את שר התשתיות מבטיח, מתגאה ומשבח את הטכנולוגיה הסולארית אך בפועל מעכב את התחנה הסולארית מסיבה לא ברורה, ורק חברת החשמל לבדה מכתיבה את האינטרסים שלה בתחום האנרגיה. אנחנו לא ניתן  לזה לקרות. אנחנו פה היום כדי להוכיח לחברי הוועדה כי לא ניתן לכך לקרות".

בינתיים בתוך האולם נאם איתי גולן, ילד אשקלוני בן 13 מול חברי הוועדה:

"אני מייצג כאן את הילדים והנוער באשקלון, אבל אני מדבר גם בשמם של יותר ממיליון ילדים ונוער שחיים בישראל. כשנגדל נאלץ להתמודד עם מחיר הזיהום שלכם. נחיה בעולם שאתם לא הייתם רוצים להיוולד לתוכו.    

אתם, המבוגרים, תמיד מבקשים מאתנו לעשות את שיעורי הבית שלנו. אבל האם אתם עשיתם את שלכם?

אנחנו, הילדים, מוכנים לחסוך בשעות מזגנים בכיתות שלנו! מוכנים לקרוא לאור מנורות חסכוניות באנרגיה, מוכנים ללכת ברחובות שבהם לא מאירים שלטי חוצות וטלוויזיות מיותרות.

אנחנו מוכנים להיות השגרירים בכל בית ובית של השינוי הנדרש. אנחנו רוצים לקחת אחריות על החיים שלנו. האם גם אתם מוכנים לכך?

התחנה הפחמית באשקלון היא סמל לאיזה סוג עולם הדור שלכם, דור המנהיגים ומקבלי ההחלטות, משאיר לדורות שלנו: לילדים שלנו, לנכדים שלכם.

אני, איתי מאשקלון, בן 13, רוצה לנשום אויר נקי גם כשאהיה בן 50. אני רוצה להישאר באשקלון ולא לברוח ממנה בגלל שהים יציף אותה, רוצה שילדי ימשיכו לחיות כאן באשקלון והסביבה. זו לא בקשה כל כך גדולה. אבל היא תלויה בהחלטה שלכם, ובהחלטות אחרות שאתם, המבוגרים, לוקחים על החיים שלנו.

אנחנו הילדים, דורשים מכם שלא להקים תחנה נוספת באשקלון, ולא באף מקום אחר. זה יהיה הדבר הגדול ביותר שתוכלו לעשות למעננו, הילדים.

אל תשאירו אחריכם עולם שלא נוכל לחיות בו. תאמרו לא לתחנה הפחמית.  

יו"ר מטה המאבק, ראש עיריית אשקלון רוני מהצרי אמר בדיון: "בריאות התושבים חייבת לעמוד בראש כל השיקולים להקמת תחנת כוח, גם אם מדובר בעלות כספית גבוהה יותר. לצערי הרשלנות בניהול משק החמשל הביאה לדיונים חפוזים ולתהליך קבלת החלטות תחת לחץ- כך לא מנהלים מדינה".

יונתן נריסנה, רכז קמפיין "פרויקט-D " במגמה ירוקה: "דיון זה הוא עניין ציבורי ממעלה ראשונה, כאשר האחראים לדבר מנסים להצניע את התהליך מול הציבור, ולא מאפשרים את כניסת התקשורת לאירוע, אנו קוראים לשר התשתיות פואד בן-אליעזר וממשלת ישראל לגלות אחריות ולמנוע את האסון הסביבתי והבריאותי הגלום בהקמתה של תחנה פחמית. מגמה ירוקה קוראת לעצור את בניית התחנה הפחמית כל עוד לא התקבלה תוכנית אב למשק האנרגיה לא נשקלו כל האלטרנטיבות האפשריות המוצעות,  אשר יש בכוחן להשיג אותן תוצאות ללא הפגיעה בבריאות תושבי אשקלון והסביבה".

תודה מיוחדת למאפרת המוכשרת שלנו:

שחר גפני