החשיבות של נציבות הדורות הבאים

חדשות - 18 פברואר, 2014
מנהלת קמפיין האנרגיה ושינויי האקלים הילה קרופסקי, בטור קצר על העתיד של ילדנו ועל נציבות הדורות הבאים בכנסת

HTML Online Editor Sample

"אני לא כאן כשר אוצר, אני כאן בתור הבן של טומי לפיד."

כך סיכם את דבריו שר האוצר ביום עיון מיוחד שהתקיים לראשונה בכנסת ה- 19 בנושא הגנה על זכויות הדורות הבאים.

טומי לפיד יזם את הקמתה של נציבות הדורות הבאים. תוך תיקון לחוק הכנסת הוקם ב- 2001 גוף שתפקידו לפקח על פעילות הכנסת והממשלה, כדי שההחלטות שמתקבלות יכללו חשיבה ארוכת טווח, ובמילים אחרות – לדאוג לכך שהחלטות יהיו מקיימות. ב- 2010, ביטלה הכנסת את הוראת החוק ובכך יצאה באמירה מובהקת כי לא חשוב לה הפרמטר של פיתוח בר קיימא.

לנציבות הדורות הבאים היה תפקיד חשוב מאין כמוהו בתהליכי תכנון ארוכי טווח; הן בהגדת בסיס הידע המדעי, הן ביצירת תשתית לחקר העתיד, הן בדרישה לשקיפות בתהליכי קבלת ההחלטות ומעל הכל בחיבור וחיזוק הקשר בין משרדי הממשלה השונים בבואם לקבל החלטות בעלות השלכות לעתיד.

אין ספק שתכנון וביצוע פרויקטים של פיתוח ומענה לצרכי האוכלוסייה בהווה, לצד חשיבה בלתי מתפשרת על יכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם, הינו כנראההאתגר הגדול ביותר שקיים בפני מקבלי ההחלטות. מפתה במיוחד לרפא מחלה קשה בפלסטר, בלבד שתרשם עשייה וייגרף ההון הפוליטי, עכשיו ומיד. מפתה, אבל לא נכון. כי אם שמים את ההון הפוליטי בצד לרגע - אם לא נתכנן את השימוש במשאבי הטבע שלנו מתוך ראיה ארוכת טווח, משאבים בסיסיים ביותר כמו מים, אוויר ואדמה, כיצד נבטיח שלילדינו יהיה את אותם משאבים להם זכינו אנחנו? או יותר נכון, מה עשינו כדי לאפשר תנאים חיוניים כל כך לחיים על כדור הארץ הזה בעוד עשרות או מאות שנים?

מלבד שר האוצר, נרשמה ביום העיון נוכחות מרשימה של חברי כנסת ושרים. שר האנרגיה שהפגין נוכחות בחר לדבר על חינוך, על הפער בין מרכז לפריפריה ועל עוד כמה דברים חשובים. הוא לא מצא לנכון להזכיר, למשל, את החשיבות של פיתוח ענף האנרגיה המתחדשת כדי לא לכלות משאבים פוסיליים ולאפשר מקורות אנרגיה מקיימים גם לנכדים שלנו ושלו. הוא גם לא דיבר על פיתוח של אנרגיה מתחדשת כדי לצמצם את פליטות גזי החממה ולהצטרף למאמץ העולמי לבלימת שינויי האקלים. שינויי האקלים הינם האיום הגדול ביותר על הישרדותו של המין האנושי אבל שר האנרגיה נכנס, דיבר והלך. אילו היה גוף מפקח, תפקידו היה לדאוג שהשר לא רק ידבר, אלא גם יקשיב.

צחוק הגורל - הבן של טומי לפיד ז"ל הוא שר האוצר היום. יאיר לפיד עומד בראש משרד ממשלתי בכיר שפועל, על פי רוב, מתוך נקודת מבט "רחבה" ובתנאי שניתן לראות אותה דרך החור שבגרוש.  בדיוק בשל כך, חייבים מקבלי ההחלטות את עזרתו של גוף מקצועי המוסמך לפעול באופן עצמאי ובלתי תלוי, שייעודו לדאוג לאינטרס הציבורי, לחלוקה נכונה והוגנת של משאבים בתוך המדינה, בין מדינות ובין דורות.

בהצלחה לחה"כ בועז טופורובסקי, יוזם החוק, ולכל המעורבים במאמץ להקמת גוף שיאלץ את מקבלי ההחלטות להכניס לקסיקון שלהם את המושג – פיתוח בר קיימא.