גרינפיס יצא למסע תיעוד בקוטב הצפוני

חדשות - 28 יוני, 2009
מדובר במסע ראשון מסוגו במסגרתו תגיע ספינת גרינפיס לנקודה הצפונית ביותר בה ביקרה ספינת הארגון מעולם. זאת בכדי לתעד ממקור ראשון את התפוררותו הצפויה של מדף הקרח הענק "פטרמן" שבגרנלנד. צילומי לווין מראים כי החלק הצפוי לנשור מקרחון הפטרמן הוא גדול יותר מהאי מנהטאן בניו יורק. גרינפיס נמצא באוקיאנוס הארקטי על מנת לוודא כי נורת אזהרה ענקית זו לא תיעלם מעיני הציבור. אסון האקלים המתקרב עלול, פשוטו כמשמעו, לשרטט את מפת העולם מחדש

הארקטיק סנרייז ליד ""לה קורונה", באוקיינוס האטלנטי

 

סיסימוט, גרנלנד- ספינת גרינפיס, "הארקטיק סנרייז" מפליגה עכשיו צפונה לאורך החוף המערבי של גרנלנד תוך מרוץ נגד הזמן. היעד של הספינה הוא מדף הקרח הענק הידוע בשם "פטרמן", על מנת לתעד כיצד שינויי האקלים משפעים על שלומותו מידי יום. בכדי להגיע לקרחון המדובר, על הספינה של גרינפיס לעבור דרך מיצרי "נארס", אשר עלולים להיות מסוכנים ביותר למעבר בשל הצפה צפויה של מי קרח כתוצאה מהמסת קרחונים נוספת.

בחלק העליון של מיצרי הנארס, נמצא גשר קרח, אשר עוצר לפי שעה את התקדמותו של קרח הים הארקטי לזלוג. במידה וגשר הקרח  ישבר, דבר העלול לקרות בכל רגע, שיטפון של מי קרח ועליית פני הים יהפכו את האזור למסוכן ביותר ואת המעבר צפונה לבלתי אפשרי.

ספינת גרינפיס מפליגה לעבר הקרחון על מנת לתעד את תהליך המסת הקרחונים בעקבות משבר האקלים ולסייע לקבוצת מדענים עצמאית במקום. המדענים נמצאים שם על מנת לחקור מדוע שינויי האקלים גורמים להמסת הקרחונים מוקדם מן הצפוי. מסע הספינה אל הקרחון "פטרמן" בגרנלנד, הוא השלב הראשון במסע תיעוד של תופעות שינויי האקלים שגרינפיס עורך. מסע אשר יכלול עוד:

        - תיעוד המסת אחד הקרחונים הגדולים בעולם.

- מעקב אחר שינוי זרמי האוקיאנוס הארקטי וכיצד הם מאיצים את המסת הקרחונים בגרנלנד.

- מסע אל המקום בו דובי הקוטב מתקרבים אל סוף עידן קיומם.

- הפלגה אל עולם הקרח הנסוג על מנת לתעד בגוף ראשון את ים הקרח ההולך ונעלם.

מסע ספינה זה ייקח את צוות הספינה ויחד איתו את כל תומכי גרינפיס בעולם לנקודה הצפונית ביותר שספינת גרינפיס הגיעה אליה אי פעם. צוות הספינה יתעד את הרפתקאותיו וממצאיו בבלוג מיוחד. עקבו אחרי הבלוג כאן.

או בכתובת הטוויטר ב-gparctic

אתם יכולים לראות את הפעילות על הספינה באמצעות מצלמת הספינה כאן

אם הספינה תצליח להגיע לקרחון הפטרמן, אשר הינו אחד ממדפי הקרח הגדולים ביותר בגרנלנד והצפוני ביותר בה, יוכלו חברי צוות ספינת גרינפיס לתעד את תהליך התפוררותו של הקרחון.

צילומי לווין מראים כי החלק הצפוי לנשור מקרחון הפטרמן הענק הוא גדול יותר מהאי של מנהטאן בניו יורק. צוות ספינת גרינפיס ומדענים מתכוונים להיות שם בזמן שזה קורה ולהעביר לעולם ותומכי גרינפיס את מתרחש בכל האמצעים שיש לנו.

ד"ר ג'ייסון בוקס, אחד מהמדענים העובדים בימים אלו עם גרינפיס אמר:

"זו הזדמנות גדולה בשבילנו להבין כיצד שינויי האקלים משפעים על מדפי הקרח הענקיים וכן על עליית גובה פני האוקיאנוס. המסע לקרחון הפטרמן היא הזדמנות נדירה להגיע לקצה העולם ולחקור תהליך, אשר לרוב אינו חלק מהאפשרויות העומדות בפני המחקר של המדע הקונבנציונאלי".

המסת קרחוני הענק היא רק עדות אחת מיני רבות כי האקלים שלנו משתנה בצעדי ענק וכי השינוי הזה יוצא מכלל שליטה. היעלמותם של מדפי הקרח באוקיאנוס הארקטי תהרוס לחלוטין את כל המגוון הביולוגי התלוי בהם. בנוסף לסכנה שבהיעלמותם של דובי הקוטב, הפינגווינים ושאר דיירי האזור, המסת קרחונים מסיבית זו תגרום לעליית פני הים בכל העולם בכ- 7 מטרים.

זו תהיה ההתחלה של שינוי אקלים קטסטרופאלי, אשר יביא אחריו רעב עולמי, נדידות עמים וחיפוש אחר משאבי טבע בסיסיים והכחדתם של מיני יצורים חיים. אסון האקלים המתקרב עלול, פשוטו כמשמעו, לשרטט את מפת העולם מחדש.

גרינפיס נמצא באוקיאנוס הארקטי על מנת לוודא כי נורת אזהרה ענקית זו לא תיעלם מעיני הציבור.

בסוף השנה הזו, בעיר קופנהגן שבדנמרק, עתידים להיפגש כל מנהיגי העולם ולהחליט אילו צעדים רציניים הם נוקטים כדי למנוע את אסון האקלים. על האמנה החדשה, אשר תחליף את אמנת קיוטו, לכלול  צמצום ניכר של פלטת הפחמן, הגנה על יערות העד וסיוע למדינות המתפתחות להתמודד עם משבר האקלים. תגידו עכשיו למנהיגי העולם לעשות את הדבר הנכון כאן.

 

עיזרו לנו להמשיך במאבק!

גרינפיס הינו ארגון הסביבה הגדול והוותיק ביותר בעולם, בעל משרדים ב-43 מדינות ובכל היבשות. הארגון אחראי על אין ספור הישגים וניצחונות סביבתיים בארץ ובעולם. גרינפיס הינו ארגון א-מפלגתי ועצמאי לחלוטין שאינו מקבל כספים מאף גוף, מפלגה או חברה אלא מאנשים פרטיים בלבד. לגרינפיס יש יותר מ-3 מיליון תומכים ברחבי העולם, 15,000 מתוכם בישראל.