כולנו חלק מהשמש

גרינפיס מקימה מתחמים סולאריים בפסטיבלים שונים

חדשות - 15 אפריל, 2009
בחול המועד פסח, כמו בכל שנה, התמלאה הארץ בפסטיבלים שונים. מעל כל דיונת חול ותחת כל עץ רענן צצו ועלו דוכנים שונים, הופעות שונות, ואלפי ישראלים המחפשים דרך נחמדה להעביר את החופשה.

גרינפיס מקבל את כל כספו מאנשים פרטיים בלבד. לא חברות, מפלגות או ממשלות. לכן אנו זקוקים לעזרתך כדי להמשיך ולהיאבק למען הסביבה והבריאות של כולנו.

כבר כמה זמן שהפסטיבלים האלה, שהם עניין מלכלך למדי, מנסים להיות קצת יותר ירוקים. אם מדובר על ניקיון האזור לאחר הפסטיבל, שימוש בכמה שפחות חומרים לא מתכלים, מחזור הפסולת בפסטיבלים, או שימת דגש על מודעות ירוקה יותר בקרב הציבור.

גרינפיס הצטרפה השנה למכלול הארגונים המיירקים את הפסטיבלים והקימה בכמה מהם מתחמים שתופעלו אך ורק על אנרגיה סולארית.

"זה היה מדהים!" אומרת פעילת גרינפיס שהשתתפה בפסטיבלים, "הכנו אוכל על תנור סולארי, הטענו פלאפונים על פאנלים סולאריים, כשהיה לנו חושך בלילה הארנו את המתחם במנורות שחיברנו לפאנלים, שנטענו מהשמש כל היום".

היה חשוב לנו לקרב קצת את גרינפיס לציבור, להראות שלהיות ירוק זה משהו שכל אחד מאיתנו יכול לעשות בחיי היומיום שלו, גם בלי להקשר למפעלים או לחסום ספינות. שאנרגיה מתחדשת היא משהו פשוט ונגיש, ושכולנו יכולים להשפיע ולתרום אם רק נחשוב קצת יותר על איך לצרוך את החשמל שלנו בצורה יותר נכונה.  

בפסטיבל בוםבמלה הצטרפנו לקבוצה הנקראת "המהפכה הירוקה".

חוץ מהמתחם הסולארי שלנו היו שם גם קבוצות צעירים שאספו זבל מהחוף לאורך כל הפסטיבל, מרכז מחזור עם קיוסק ירוק, מתחם הפגנות וחופש הדיבור, מתחם סדנאות לשינוי חברתי וצ'אי-שופ ירוק. המטרה היתה להראות לבני הנוער שבאו לפסטיבל שאפשר, ואפילו פשוט, לחיות ירוק יותר.

השתמשנו בדרכים יצירתיות כדי לעניין את הצעירים במה שיש לנו להציע.

המתחם שלנו כלל:

- תערוכת הסברה על נזקי הפחם- מול צורות אנרגיה מתחדשת

- תערוכת הסברה על גרינפיס לאורך ההיסטוריה

- עמדת הטענה לפלאפונים המבוססת על אנרגיית שמש

- ג'אם סולארי (גיטרה חשמלית מחוברת לפאנלים שהפיקה בעצם מוזיקה מהשמש)

- תנור סולארי שאפשר היה ממש לבשל בו אוכל

- הרצאות על אנרגיה סולארית ועל התנגדות לא אלימה

- מסע לאורך כל הפסטיבל עם שמש גדולה וצבעונית שכולם הוזמנו לתת לה יד ולהיות חלק ממנה...

אוהד אביב, מוזיקאי ופעיל גרינפיס מספר, "הגעתי למתחם ירוק, עם אנשים ירוקים וזריחה ירוקה. 3 ימים ניגנתי מוזיקה ירוקה, וחזרתי הביתה חום..."

אחרי פסטיבל בוםבמלה המשכנו לפסטיבל אקוספרה, וגם שם הקמנו את אותה במה סולארית, כשהפעם ההתכווננות היתה לקהל שונה, משפחות וילדים. המטרה הייתה אותה מטרה, להראות שכולנו יכולים לחיות יותר ירוק. באמצעות שינויים קטנים ואימוץ הרגלים שלא יפריעו למהלך חיינו, כולנו יכולים להשפיע.

זאת רק ההתחלה. משם המשכנו לפסטיבלים שונים ומשונים ברחבי הארץ, ובכל מקום, בצורות שונות באנו להגיד שכולנו, אבל כולנו, יכולים להיות קצת יותר ירוקים.

מתנדבת פעילה ורכזת מתנדבים בגרינפיס ישראל

עיזרו לנו להמשיך במאבק

גרינפיס מקבל את כל כספו מאנשים פרטיים בלבד. לא חברות, מפלגות או ממשלות. לכן אנו זקוקים לעזרתך כדי להמשיך ולהיאבק למען הסביבה והבריאות של כולנו.