כאלף מכתבי התנגדות הוגשו כבר הבוקר למשרדי הוות"ל

חדשות - 19 יולי, 2009
הבוקר, יום ראשון ה-19.7.09, הגיעו עשרות פעילים של ארגוני הסביבה גרינפיס ומגמה ירוקה על מנת להגיש את אלף מכתבי ההתנגדות שכבר נאספו במטרה לבטל את ההחלטה של הוועדה לתשתיות לאומיות להקים תחנה פחמית נוספת באשקלון.

מגישים את פעימת ההתנגדויות הראשונה לתחנה הפחמית מול משרד הוות"ל. 19.7.2009

מגישים את פעימת ההתנגדויות הראשונה לתחנה הפחמית מול משרד הוות"ל. 19.7.2009

מגישים את פעימת ההתנגדויות הראשונה לתחנה הפחמית מול משרד הוות"ל. 19.7.2009

 הפעילים פרסו ברחבת המשרד מיצג של קופסאות המכילות את מכתבי ההתנגדות, אשר יחד מרכיבות סימן "עצור" ענק ושלטים הקוראים "עוצרים את הפחמית. חותמים עכשיו". בנוסף, המפגינים, מחופשים לכדורי ארץ, נשאו סלי פחם כמתנה לחברי הות"ל, במחאה על החלטתם המזהמת והמסוכנת. בתחילה סירבו במשרדי הוועדה להכניס את הפעילים עם קופסאות ההתנגדות אך לאחר שעה קלה של התדיינות הסכימו להנכיס בכל פעם שני נציגים בלבד

"הגיע תורו של הציבור לומר את דברו" אמרה עו"ד נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה של גרינפיס.  "עד עכשיו הוועדה לתשתיות לאומיות היתה קשובה יותר לדרישות חברת החשמל. הוועדה סירבה להאזין לרחשי ליבו של הציבור והתעלמה מעמדת משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. עכשיו החגיגה נגמרה. הוועדה מחויבת, עפ"י חוק, לקרוא כל התנגדות והתנגדות ולזמן את הציבור לדבר בפניה".

"מאסנו בשלטון האליטות" הוסיפה גרוסמן "נקעה נפשו של הציבור מסגירת הדילים בין חברת החשמל לממשלה, כשאנחנו משלמים את המחיר בבריאותנו. החתימה של כל אחד ואחת מאיתנו תציל חיים. זה בידיים שלנו אך הזמן אוזל". *

"אני קוראת לכל מי שמתנגד לתחנת הפחם המזהמת להצטרף לאלפים שכבר חתמו ולהגיש בדחיפות מכתב התנגדות לתחנה הפחמית" סיכמה גרוסמן.

גיל יעקב, מנכ"ל מגמה ירוקה אמר: "תחנה פחמית שלישית באשקלון מהווה מענה מניפולטיבי וארכאי, שיפגע בישראל כלכלית, בריאותית וסביבתית. היא מקדמת את האינטרסים הצרים של חברת החשמל ועובדיה ופועלת בתוך ואקום של היעדר מדיניות כוללת במשק האנרגיה. אין ברירה אלא להתייעל אנרגטית, ובתוך כך, להשתמש בחלופות בריאות, משתלמות וסביבתיות יותר, כדוגמת גז טבעי ואנרגיה סולארית, אחרת תהא זו בכייה לדורות".

הוועדה לתשתיות לאומיות הכריזה לפני כשבוע על פתיחת שלב התנגדויות הציבור לבניית התחנה הפחמית הנוספת באשקלון. במשך 20 הימים הנותרים, עד ה-9.8,  תקבל הוועדה את מכתבי ההתנגדות מהציבור הרחב, בסופם תהיה מחוייבת לדון בהם ולתת מענה.

 עלות הקמתה של התחנה הפחמית הינו כ-2  מיליארד דולר ובנוסף בנייתה תביא עימה קנסות והפסדים של מאות מיליוני דולרים מדי שנה בשל העובדה שהתחנה תגדיל ב-10% את פליטות הפחמן של ישראל. זאת בנוסף לנזקים הבריאותיים והסביבתיים העצומים שייגרמו בעקבות בנייתה של תחנה פחמית חדשה. לתחנה מתנגדים בתוקף משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, ראשי הרשויות באזור וכל התנועה הסביבתית.

בתקופה הקרובה, יערכו הארגונים, גרינפיס ומגמה ירוקה, החתמה המונית על מכתבי התנגדות וידריכו את הציבור כיצד לעשות זאת.

* הערות:

• - לבד מאמירה כללית בנוגע לבעייתיות הגז המצרי, לא נמצא כל ביסוס מדוע תמהיל דלקים של 40% גז ו-50% פחם בטוח יותר מתמהיל של 50% גז ו-40% פחם (10% הנוספים הם אנרגיות מתחדשות). שינוי קל באחוזים פירושו הפעלת התחנה החדשה המדוברת בגז במקום בפחם ומניעת נזק בריאותי כבד והפחתה של 50% בפליטות הפחמן של התחנה.

• - עם גילוי מצבורי הגז הטבעי לחופי ישראל - "תמר" ו-"דלית" השתנו פני הדברים. החלטת הוות"ל התבססה על מציאות שהשתנתה בינתיים ולכן לקביעתה אין עוד תוקף. לפיכך, יש מקום לבטל את ההחלטה על אישור התחנה ולפתוח את הדיון מחדש.

• - חברת החשמל כלל לא הציגה בפני הות"ל חלופות שאינן פחמיות. למעשה, האפשרות של חלופה של אנרגיה מתחדשת כלל לא נשקלה. לאחרונה פורסם בעלון מקצועי בספרד כי היקף האנרגיה המיוצרת שם מגגות סולאריים מגיע ל- 2,660 MW, יותר מפי 2 מגודלה של התחנה הפחמית. עם זאת, אפשרות זו כלל לא נשקלה כחלופה! לא מן הנמנע כי האפשרות לא הוצגה כי חברת החשמל אינה עוסקת בתחום זה.

לחתימה עם טופס התנגדות מקוון לחצו כאן 

הצטרפו לגרינפיס

הצטרפו אלינו, עיזרו לנו בהתנדברות או תמיכה חודשית. אנחנו זקוקים לכם!