יוצאים להגנת התירס המקסיקני

חדשות - 13 מאי, 2013
הבוקר, יום שני, ה-13.5, קיימו פעילי גרינפיס ב-9 מדינות ברחבי העולם, פעולות מחאה מול שגרירויות מקסיקו למען ההגנה על התירס המקסיקני. בפעילות לקחו חלק פעילים מישראל, סין, אוסטריה,רומניה, דרום אפריקה, צרפת, הונגריה איטליה ומקסיקו

* צילום יורם ברזילי

בשעה 10:00 בבוקר הגענו לשגרירות מקסיקו בתל אביב וביקשנו להעביר מכתב ישיר לשגריר מקסיקו בישראל. המכתב פונה לנשיא מקסיקו, אנריקה פנייה-נייטו, ומבקש ממנו לאסור שימוש מסחרי בתירס מהונדס גנטית בתחומי המדינה. זאת מתוך חשש גדול לפגיעה במגוון הביולוגי של התירס במקסיקו, אשר ידועה כמולדת התירס העולמית.

הגענו לשגרירות יחד עם להקת "מריאצ'י" המנגנת מוזיקה מקסיקנית מסורתית, ועם 2 קלחי תירס ענקיים העשויים מבלונים צהובים, נושאים שלטים עם הקריאה: "מקסיקו, הגני על התירס שלך מהנדסה גנטית".

 לחתימה על העצומה למען סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל

"הבעיה העיקרית עם צמחים מהונדסים גנטית היא שזו טכנולוגיה מאוד צעירה בשוק, וההשלכות הבריאותיות והאקולוגיות שלה הן בלתי צפויות ומוטלות בספק. ישנו ניצול של תחום ההנדסה הגנטית בצמחים לצורכי "שורת רווח" של תאגידי אגרו-כימיה בינלאומיים, שאינם לוקחים בחשבון את ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות. הם עושים זאת על ידי שיווק הזנים הספציפיים שלהם לכמה שיותר מדינות וכך הם פוגעים במגוון הביולוגי של החקלאות המקומית בכל מדינה ומדינה."

כאמור, מקסיקו ידועה כמולדת התירס, מקור הפצתו והמאגר העיקרי בעולם של זרעים אלו. היא גם אחת המדינות בהן חקלאים רבים תלויים בו למחייתם. במדינה התפתחו אלפי זני תירס שונים באלף השנה האחרונות, והחשש של אזרחי מקסיקו הוא כי שימוש בתירס צהוב ומהונדס גנטית יפגע פגיעה קטלנית במגוון זה, וימוטט את המורשת והמגוון המקומי העשיר. יותר מ-40 אלף מקסיקנים חתמו על עצומה נגד החדרת תירס מהונדס לשוק המקומי.

גם בישראל ישנה חקלאות מקומית של תירס. בשנת 2011 גידלו בישראל כ-30 אלף דונם של תירס, אך גם חקלאות מקומית זו נמצאת תחת איום של אותן חברות אגרוכימיה.

• כל שנה מייבאת ישראל 3 מיליון טון גרעיני דגנים, וביניהם תירס וסויה, ייתכן מאד שחלקם מהונדסים גנטית. הסיבה שאין לנו נתונים בנושא כל כך חשוב היא מפני שבישראל אין חובת סימון מוצרי מזון המכילים רכיבים מהונדסים גנטית, והכל נעשה הרחק מעיניי הציבור ומבלי ליידע אותו."

• עד שנת 1999 היה איסור מוחלט על גידול מסחרי של תירס מהונדס במקסיקו, דבר אשר השתנה בשנת 2009 לטובת כמה ניסיונות פיילוט בלבד. כעת, כתוצאה מלחץ של תאגידי אגרו-כימיה, דוגמת "מונסנטו", רוצה נשיא מקסיקו לאפשר גידול מסחרי של תירס מהונדס, אשר עלול להתרבות ללא שליטה ובקרה ובכך לזהם ולקטול את אלפי סוגי התירס אשר התפתחו באופן טבעי במדינה במשך דורות רבים.

 לחתימה על העצומה למען סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל

עוד... על הנדסה גנטית במזון

נושאים