רוב מדינות האיחוד האירופי תומכות באיסור חלקי על שימוש בחומרי הדברה קוטלי דבורים

חדשות - 1 מאי, 2013
בריסל – קיים רוב ברור בקרב מדינות האיחוד האירופי שתומך בהצעת הנציבות האירופית להטיל איסור זמני על שימוש בשלושה חומרי הדברה שהוכחו מדעית כמזיקים לדבורים: אימידאקלופריד וקלותיאנידין המיוצרים על-ידי חברת הכמיקלים באייר, ותיאמטוקסם המיוצר על-ידי סינג'נטה.

 

 

 

פעילות להגנת הדבורים בבאזל

הממונה על מדיניות החקלאות באיחוד האירופי, מארקו קונטיארו, אמר: "ההצבעה שנערכה היום מבהירה באופן שלא משתמע לשני פנים כי קיימת תמיכה מדעית, פוליטית וציבורית עצומה באיסור זה. המדינות שמתנגדות לאיסור נכשלו. כעת הנציבות צריכה להגיע למסקנה המתבקשת היחידה ולהפסיק לאלתר את השימוש בחומרי ההדברה הללו, כצעד ראשון להגנה על ייצור המזון והמערכות האקולוגיות באירופה. כל דיחוי נוסף משמעותו תהיה כניעה להשפעת השדולה של באייר וסינג'נטה".
שלושת חומרי ההדברה הללו שייכים לקבוצת ניאוניקוטינואידים, חומרי הדברה שבהם משתמשים לציפוי זרעים לפני הנבטה ואותם גם מוסיפים לקרקע או מרססים על צמחים.

לפי דוחות מדעיים של הרשות האירופית לבטיחות המזון שהתפרסמו מוקדם יותר השנה ובעקבותיהם הועלתה הצעת הנציבות, שימוש בשלושת הניאוניקוטינואידים הללו להדברת גידולים חקלאיים מסוימים מהווה "סיכון משמעותי ואקוטי" לדבורי דבש [1]. מחקר מקיף שעבר תהליך של ביקורת עמיתים העלה כי קיים קשר אפילו בין כמויות קטנות של ניאוניקוטינואידים לפגיעה נוירולוגית ונזקים פיזיולוגיים אחרים אצל דבורים, כמו גם פגיעה בדפוסי שיחור מזון ובמערכת החיסון של דבורים [2]. גם הסוכנות האירופית לאיכות הסביבה הוציאה לא מזמן דוח שמזהיר מפני ההשלכות האפשריות של חוסר מעש בנוגע לשימוש בחומרי ההדברה הללו [3].

לפי הארגון גרינפיס, חברות כמו סינג'נטה ובאייר התעלמו מהעדויות המדעיות לרעילות של חומרי הדברה מסוג זה ופתחו בקמפיין מאסיבי של שתדלנות ויחסי ציבור בניסיון לדחות איסור על שימוש בהם [4]. גם חומרי הדברה אחרים שמיוצרים על-ידי החברות הנ"ל וחברות נוספות מהווים סכנה חמורה לדבורים ולמאביקים אחרים. בדוח של גרינפיס "דעיכת הדבורים" שהתפרסם לא מזמן, צוינו שבעה חומרי הדברה קוטלי דבורים המיוצרים על-ידי סינג'נטה, באייר, BASF וחברות נוספות, כאשר ארבעה מהם לא שייכים לקבוצת הניאוניקוטינואידים [5]. גרינפיס מנהל קמפיין לאיסור על שימוש בחומרי ההדברה הללו, כצעד ראשון וחיוני לתחילת נסיגה משימוש בחקלאות תעשייתית באירופה.

באיטליה, צרפת, גרמניה וסלובניה כבר קיים איסור חלקי על שימוש בניאוניקוטינואידים, ואיסור זה לא הוביל לפגיעה משמעותית בייצור החקלאי.

רכז הקמפיין האירופי להגנת הדבורים של גרינפיס, מתיאס ווטריש, אמר: "דעיכת הדבורים היא אחת ההשלכות הגלויות והבולטות ביותר של מודל כושל של חקלאות תעשייתית שמזהם את הסביבה שלנו והורס את בני הברית הטבעיים החכמים ביותר של החקלאים, המאביקים. קובעי המדיניות באירופה צריכים להעביר את התקציבים ממימון חקלאות עתירת כימיקלים לטובת חקלאות אקולוגית".

הערות:

[1]הרשות האירופית לבטיחות המזון מזהה סיכונים לדבורים הטמונים בניאוניקוטינואידים, ינואר 2013

[2] מגזין Science: חומרי הדברה מקבוצת ניאוניקוטינואידים מורידים את הצמיחה ושיעור גידול המלכות בנחילי דבורים, חומר הדברה נפוץ פוגע בשיחור המזון ובשרידות של דבורי דבש;
מגזיןNature: חשיפה לשילוב של חומרי הדברה מביאה לפגיעה חמורה בנחילי דבורים, הן ברמת הנחיל והן ברמת הפרט.

[3]הסוכנות האירופית לאיכות הסביבה, ינואר 2013, לקחים מאוחרים מסימני אזהרה מוקדמים: מדע, זהירות וחדשנות II, פרק 16, השפעת חומרי הדברה "מערכתיים" לציפוי זרעים על דבורי דבש.

[4] ארגון CEO העוקב אחר פעילות לוביסטים, "חומרי הדברה נגד מאביקים"; מכתבים פרטיים מגלים שתדלנות מאסיבית של סינג'נטה ובאייר נגד צעדי האיחוד האירופי להצלת הדבורים, 11 באפריל 2013.

[5] היחידה המדעית של גרינפיס, אפריל 2013, דעיכת דבורים.