נצחון לגרינפיס ניו-זילנד מול תאגיד הטונה

חדשות - 5 יוני, 2013
סוף-סוף מגיעות החדשות להן ציפינו זה זמן רב: מותג הטונה הגדול בניו-זילנד, Sealord, הכיר בעובדה כי שימוש במתקנים צפים למשיכת דגים (FAD) אינו מקובלים עוד, ויש לעבור לשיטות דיג ברי קיימא. אתמול אחר הצהריים החברה הודיעה כי היא תפסיק לשווק דגי טונה שנלכדו באמצעות מתקנים צפים למשיכת דגים עד תחילת 2014!

אלה חדשות נהדרות שיעזרו לאנשים שיוצאים לקנות מוצרי מזון: בקרוב יהיה להם יותר ביטחון בכך שהדגים משימורי הטונה שהם קונים לא נלכדו בשיטות שהורגות כרישים, צבים ודגיגי טונה צעירים.

אין ספק שהדרך להחלטה זו הייתה ארוכה. לפני שנתיים יצאנו בפעם הראשונה בקריאה לכל מותגי הטונה המובילים בניו-זילנד לעבור למקורות טונה יותר ברי קיימא. כמובן, בינתיים החלו גם פגישות עם החברות הללו, במטרה להסביר על ההשפעה של המתקנים הצפים למשיכת דגים על אוכלוסיות הטונה באוקיינוס השקט ועל שאר בעלי החיים באוקיינוס וגם לספר על המאמצים של מדינות איי האוקיינוס השקט לאסור שימוש במתקנים אלו.

 

עשרות אלפי הודעות דוא"ל נשלחו לכל חמשת מותגי הטונה, וההצלחה הראשונה שלנו באה זמן קצר לאחר פתיחת הקמפיין. ביום האוקיינוסים העולמי בשנת 2011 Foodstuffs הודיעה כי היא תשווק דגי טונה שנלכדו באמצעות חכות ותוותר על דגים שנלכדו באמצעות מתקנים צפים. כעבור זמן קצר הושק בניו-זילנד מותג טונה חדש, Fish 4 Ever, המציע דגים שנלכדו באמצעות חכות. סוף-סוף תושבי ניו-זילנד קיבלו מבחר טוב יותר של מוצרים ירוקים!

 

מאז עשרות אלפי תומכים של גרינפיס השתתפו בקמפיין שמטרתו לשכנע גם את Sealord ללכת בדרך זו. בין הפעולות שנעשו ניתן להזכיר שליחת מכתבים והודעות דוא"ל לחברה, הפיכת מגדל מים לקופסת שימורי טונה ענקית, מיתוג מחדש של הסמל החדש של Sealord, פרסומים המכוונים כנגד הפרסומות שלהם, חשיפת הזוועות שמאחורי דיג באמצעות מתקנים צפים למשיכת דגים תוך שימוש בתמונות מזעזעות של דיג בשיטה זו שצולמו ממסוק, והשתעשעות עם תחפושת של כריש.

 

לא היינו מצליחים לעשות זאת ללא התמיכה, המעורבות והעידוד העצומים שקיבלנו מהניו-זילנדים! כעת אנו יכולים להכריז בגאווה כי ניו-זילנד היא המדינה השלישית בעולם שבה כל מותגי הטונה המובילים הצהירו על התחייבות לשימוש בדגים שלא נלכדו בשיטת מתקנים צפים ללכידת דגים. אילו חברת Sealord הייתה מזדרזת ופועלת בנדון לפני כמה חודשים, יתכן שהיינו לוקחים את המקום השני במקום אוסטרליה!

 

הפעילים שלנו שהתחפשו לכרישים, ברוס וקלארק, תרמו תרומה חיונית לחלק גדול מהפעילויות שלנו שנועדו לקרוא ל- Sealordולמותגים האחרים לעשות את הדבר הנכון למען האוקיינוסים שלנו. כעת הם לוקחים פסק זמן שאותו הם הרוויחו ביושר – אך יש לי תחושה שבקרוב הם יחזרו לעבודה וימשיכו לפעול להגנת האוקיינוסים שלנו.

לדיווחים נוספים על נצחונות של גרינפיס הצטרפו לניוזלטר שלנו 

נושאים