האמת המכוערת על האוכל ותעשיית הפוספטים בסין

חדשות - 6 מאי, 2013
כאשר חושבים על אוכל, התמונה הראשונה שעולה לנו לראש יכולה להיות איזו צילום מפתה שנקרא "פורנו של מוצרי מזון' כי תעשיית השיווק מסתמכת על מזון כמוצר לפרסום. אבל יש גם צד מכוער שתעשיית מזון לא מוכנה להציג וזה כרוך בדשנים כימיים.

גרינפיס מזרח אסיה פתחה בחקירה כדי לחשוף את "הצד המכוער של מוצרי מזון", תוך התמקדות על הנעשה במחוז הסיני של סצ'ואן, מקום שבו ייצור תעשייתי נרחב שדשני הפוספט מתרחש.
הממצאים מעידים על סכנות סביבתיות נרחבות יותר ברחבי סין ומתירות ראיות של כימיקלים מסוכנים בפסולת פוספט לייצור (phosphogypsum), כגון השלכה לא מבוקרת של פסולת בשטח פתוח ובקרבה לכפרים מקומיים.
ניתוח של דגימות ה- phosphogypsum גילה רמות של פלואוריד (חומר שעלול להיות מסוכן) מעל לגבולות המותרת בחוק הסיני לפסולת מסוכנת בהרבה מהאתרים שנחקרו. באתר אחד, שבו ערימת פסולת בגבוה של 20 מטר נמצאת ליד כפר, רמות של פלואוריד נמצאו ב- leachate (נוזל שמגיע מפסולת phospogypsum) היו שבע פעמים שמעבר לגבולות בחוק.
קבוצה של תושבי הכפר, שכבר שהתייאשו מתגובת החברה וההתנהגות המזלזלת של הממשלה המקומית, קנתה "דיגר" (דחפור) והתחילה להסיר את הפסולת בעצמם

למרות שאנחנו לא מעודדים התנהגות כזו שעלולה להיות מזיקה, הפעולות של תושבי הכפר היא סימן למצוקה קשה ואהבתם לארץ ולקהילה שלהם. זה גם שולח מסר מאתגר לרשויות המקומיות שלא הצליחו לדאוג לאנשיהם. הראיות עובדתיות ויזואליות, שנאספו על ידי צוות החקירות של גרינפיס במזרח אסיה, הם רק עוד תזכורת לגישה האכזרית של תעשיות כבדות בחקלאות שלנו והצד האפל של ייצור המזון. חקלאות תעשייתית, משתמשת בכמויות עצומות של דשנים סינטטיים , וגם מסתמכים במידה רבה על עיבוד אינטנסיבי ובזבזני הכולל גם השלכות סביבתיות ואנושיות קשות. אנו מאמינים כי חקלאות וייצור מזון לא צריך להיות תלויה במידה כל כך רבה על השימוש בדשנים כימיים. החזון שלנו הוא שהחקלאות תבסס על טכניקות הפריה אורגניות (לדוגמא קומפוסטציה נכונה, שימור קרקע ושימוש בחומרים מזינים ממוחזרים), כדרך ידידותית יותר לסביבה להמשיך בחקלאות.

למרות התעמולה של התשעית החקלאית שוב ושוב מנסה להכחיש, מערכת אקולוגית באמת יכולות לייצר מזון לכולם ללא השימוש בתוספות כימיות.

 

אנחנו חייבים להתחיל לבחור בדרך האקולוגי זה עכשיו, לא רק בשביל הקהילות הסיניות שנפגעו בסיצ'ואן, אבל למען האנשים בכל רחבי העולם, כדי שיום אחד אנחנו לא נצטרכו לשלם מחיר אנושי וסביבתי גבוה בשביל המזון שמוגש על השולחנות בכל רחבי סין ובמקומות אחרים.