חסימת משלוח הברזל (יצקת) בברזיל מעמידה את נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, באור הזרקורים

חדשות - 15 מאי, 2012
דוח של גרינפיס חושף - "חברות הרכב הבינלאומיות מקושרות ישירות להרס יערות האמזונאס", שבועות ספורים בלבד לפני מפגש הפסגה הסביבתי הבינלאומי Rio +20.

 

סאו לואיס, ברזיל, 14 במאי 2012. - פעילי גרינפיס מנעו ממשלוח של ברזל חי "יצקת" (pig iron) לצאת מהאמזונאס בדרכו לארה"ב, לאחר חשיפת ראיות חדשות מהדוח של גרינפיס המקשר את הפקת הברזל להרס יערות הגשם באמזונאס, פשעי עבדות, ופלישה לשטחים של האוכלוסיות המקומיות.  

"יצקת" או ברזל חי, הוא מרכיב מרכזי בהפקת מני פלדה ותהליך ההפקה שלו דורש כמויות עצומות של פחם עצים. הדוח החדש של גרינפיס מציג את שרשרת האספקה שמובילה הישר לחברות הרכב הגדולות בעולם.

"אם דילמה רוצה לשמור על המוניטין הסביבתי החיובי יחסית של ברזיל, אשר הופכת למעצמה כלכלית ומציגה מנהיגות במאבק נגד הרס יערות הגשם, היא צריכה להשלים את המשימה שקודמיה התחילו" אמר פאולו אנדריו, קמפיינר יערות האמזונאס, על סיפון ספינת גרינפיס "הרינבו וורייר".

הנשיאה דילמה צריכה להגן על האמזונס והחיים התלויים בו ע"י איסור גורף על כריתת יערות הגשם, עבדות ופלישה לשטחי אוכלוסיית הילידים.

אליסמא דה אוליביה מנזנס, פעילה בת 20, קשורה ברגעים אלה לעוגן של ספינת המסע הענקית ומונעת את התקדמותה במשך כבר יותר מ 24 שעות. ( נכון ל 15 במאי, 19:00 )

הנשיאה דילמה מתכננת לחגוג הישגים סביבתיים לברזיל במפגש ריו +20 אבל היא תתקשה להעביר את המסר, משום שהפרלמנט הברזילאי העביר לאחרונה שינויים בחוק היערות, שכתוצאה ישירה יגרום ליותר הרס של יערות הגשם, לנשיאה יש אפשרות להטיל וטו על השינוי ההרסני בחוק עד ה 25 במאי.

דילמה מתכוננת לארח את מנהיגי העולם לפסגה הסביבתית בריו בו בזמן שהיא בעצמה מעלימה עין מפשעים סביבתיים חמורים בחצר האחורית שלה. "אין לעבדות והרס יערות בלתי חוקי שום מקום בברזיל המודרנית" הוסיף אנדריו. האמזונאס מושלך לכבשן בזמן שהנשיאה דילמה וחברות הרכב הגדולות מתעלמות מההרס והחורבן שהם משאירות ביערות הגשם.

אנו מונעים ממשלוח הברזל הזה להגיע ליעדו לאחר שהחוקרים שלנו חשפו את שרשרת הפשעים שמניעים את התעשייה הזאת.

הדוח חושף כיצד התעשייה מעסיקה עובדים בתנאי עבדות  ומלינה שכר. בדוח מוסבר בפירוט כיצד העובדים בכבשני הענק מבעירים עצים מיערות הגשם של האמזונאס לטובת תהליך יצירת ה"יצקת", שלאחר מכן נרכשת ע"י חברות הרכב הענקיות ,Ford, GM, Mercedes BMW. החיבור בין נושא העבדות והפקת היצקת פורסם כבר בעבר בשנת 2006 אך תגובת חברות הרכב הייתה מגומגמת מכדי להשפיע בצורה משמעותית על המתרחש באמזונאס.  

לחצו כאן כדי לבקש מנשיאת ברזיל להטיל וטו על השינויים ההרסנים בחוק היערות

 

חשוב להבהיר שההשפעה של תעשיית הברזל על האמזונאס היא עצומה, חברת ברזל בינונית שהוצגה בדוח הייתה אחראית מדי שנה להרס בלתי חוקי של יערות גשם בשטח השווה בגודלו לכל מנהטן, במשך ארבעת השנים האחרונות.

אנחנו דורשים מנשיאת  ברזיל דילמה רוסף לעמוד מאחורי המילים שלה ולשים קץ להרס האמזונס ע"י התלת וטו על השינויים ההרסניים לחוק היערות עכשיו.

אנחנו דורשים מחברות הרכב והמתכת הצורכות את הברזל לעדכן את הנהלים שלהן כך שלא יאפשרו למתכות שמקורן בעבדות ובהרס בלתי חוקי יערות גשם להגיע לשרשרת האספקה שלהן.

לחצו כאן כדי לבקש מנשיאת ברזיל להטיל וטו על השינויים ההרסנים בחוק היערות