הרס האמזונס? לא במחסן העצים של החנות שלי!

חדשות - 29 מאי, 2014
יערות הגשם באמזונס היו אמורים להינצל מכריתה בלתי חוקית, אך עברייני העץ חזרו – והדבר גורם בעיות קשות לחברות כמו Jewson, הסוחרות בעץ שמקורו בברזיל.

ממשלת ברזיל הקדישה את השנים הראשונות של המאה ה-21 לפשיטות על מנסרות ומחנות כורתי עצים עמוק בג'ונגלים. הממשלה, שאילוצי הזעם הבינלאומי כפו עליה פעולה, תפסה עץ מוברח בשווי של מיליוני דולרים והתקינה מערכות כדי להסדיר את תעשיית העץ ולפקח עליה. לראשונה, יכלו בברזיל לנהל מעקב אחר מוצרי עץ מיערות המוצא ועד לנמלים שמהם יצאו מוצרי העץ לרחבי העולם.

שיעור הבירוא הגיע לשיא בשנת 2004 ולאחר מכן ירד בהתמדה במשך כמעט עשר שנים.

אלא שעברייני הכריתה לא נעלמו. הם פשוט התחכמו. על אף התערבות הממשלה, רוב הכריתה המתבצעת ברחבי האמזונס בברזיל אינה חוקית. החוטבים למדו להערים על המערכות שהוקמו כדי למנוע כניסה של עץ מכריתה לא חוקית לשווקים. הם מצאו מינסרות לא ישרות שהסכימו להלבין את העץ הבלתי חוקי ויצואנים שלא אכפת להם מנין מגיעים המוצרים שהם מוכרים.

עכשיו אפשר למכור ללקוחות תמימים מעבר לים את העץ הבלתי חוקי, כשהוא מלווה בניירת רשמית שהושגה ברמייה.

היקף הכריתה הבלתי חוקי באזור האמזונס פשוט מדהים. במדינת פארה, כמעט 80% מהכריתה מתנהלת בניגוד לחוק. לדברי אנטוניו קרלוס הומל, לשעבר ראש שירות היערות של ברזיל, הרבה מעבר למחצית מכלל פעולות הכריתה באמזונס מתבצעות בניגוד לחוק. מחצית מיצוא העץ של מדינת פארה מגיעה למדינות אירופה ושני שלישים מכלל יצוא העץ מאזור האמזונס מגיעים לאירופה, ארה"ב ולישראל.

שלא במפתיע, הרס היערות מחמיר מחדש; בשנה שעברה גדל היקף בירוא היערות באזור האמזונס ב-28%.

 

בהתחשב בהיקף האדיר של הכריתה הבלתי חוקית והקלות שבה ניתן להשיג ניירת מזויפת בשוק השחור, חברות המוכרות עץ שמקורו בברזיל בלי בדיקה יסודית של מקורותיו נוטלות על עצמן סיכון אדיר. וכל העניין אולי נראה קצת מופשט, לכן מצורף כאן סיפור חינוכי המלמד  מה קורה, כאשר חברות אינן מקפידות על בדיקה יסודית.

בשבוע שעבר יצאנו בקמפיין המתייחס לכריתת עצים בלתי חוקית והתרענו על הצורך של חברות העוסקות בתחום זה להקפיד על בדיקה יסודית בעת רכישת עץ מאזור האמזונס. במסגרת הקמפיין העולמי דיווחנו גם על רשת Jewson למוצרי "עשה זאת בעצמך", המוכרת מוצרי דקים לגינות מאיפאה, עץ שמקורו ביערות הגשם של האמזונס.

האיפאה הוא עץ מעולה לדקים, הן בשל יופיו והן בשל עמידותו המיוחדת. מסיבה זו הוא משמש להקמת טיילות חוף ואמצעי הגנה ימיים, כמו גם לריצוף במבני ציבור ובמטות של חברות גדולות בכל העולם. אך זהו גם עץ נדיר ביותר, ולכן הוא יקר. משום כך הוא נחשק במיוחד בקרב כנופיות עברייני הכריתה הפועלות באזור האמזונס.

חברת Jewson הגיבה בעוצמה. החברה ידעה בדיוק מנין מגיעים מוצרי האיפאה שהיא מוכרת. שני יצואני עץ מברזיל, Solimad Madeiras ו-Condor Florestas Industrial Madeiras סיפקו את כל הניירת הנכונה. הם יכלו להוכיח שהעץ שמכרו נכרת במסגרת החוק ואושר ליצוא על ידי הרשויות המוסמכות. הכל היה כשורה. לחברת Jewson ולקוחותיה אין מה לדאוג.

ואולם חיפוש מהיר באינטרנט מעלה תוצאות שונות.

כמו שחקנים רבים בזירת הסחר בעץ בברזיל, הספקים הברזילאים של חברת Jewson הורשעו בכריתה בלתי חוקית. למעשה – הם הורשעו בעבריינות מספר פעמים. Solimad Madeiras נתפסה בשש הזדמנויות שונות כשברשותה עץ בלתי חוקי; בשני מקרים החזיקה החברה ברשותה 1,500 מ"ק של עץ ללא ניירת או הוכחת מקור. ב-2011, ביראה חברת Condor Florestas באופן בלתי חוקי מעל 1,000 הקטאר של יערות גשם. החברה ספגה קנס של מעל 5 מיליון דולר ופעילותה באזור נאסרה.

 

כמובן שאין פירוש הדבר שכל לוחות האיפאה לדקים שחברת Jewson רכשה מ-Condor Florestas ו-Solimad Madeiras הם תוצרים בלתי חוקיים. ייתכן שהחברות מברזיל אכן הכירו בטעותן וזנחו את דרך הכריתה הבלתי חוקית. אבל לא יזיק לגלות מידה בריאה של חשדנות, בייחוד משום של-Solimad Madeiras יש גם שלוש הרשעות נפרדות, פעמיים

ב-2009 ופעם אחת בשנת 2012, בגין מכירה או הובלה של עץ עם ניירת מזויפת. זוהי ניירת בדיוק מאותו סוג שהועבר ל-International Timber, החברה-האם של Jewson, כדי להוכיח שהעץ שהחברה רכשה הוא ממקורות חוקיים. אותה ניירת שנציג המכירות שלהם אמר לנו כי היא "לא שווה את הנייר שהיא כתובה עליו."

יחד, הוטל על הספקים של חברת Jewson בברזיל קנס של מעל 5 מיליון דולר בעשר השנים האחרונות, בגין כריתה בלתי חוקית והלבנת עץ מכריתה בלתי חוקית. חברות כאלה אינן ראויות לאמון, בייחוד אם מדובר בזני עץ נדירים מאזור הסובל מבעיות מהסוג המתואר.

בחברת Jewson היה צריך לעשות עבודה טובה יותר, אך האמת היא שאין זה סיפור חריג. להיפך, הסיפור הזה משקף את תעשיית העץ באזור האמזונס. קשה למצוא גורם שלא הסתבך עם הרשויות בנקודת זמן זו או אחרת, ועוד יותר מכך מינסרה או יצואן שלא עיבד מתי-שהוא מוצרי עץ חשודים – בין אם ידע על כך באותו זמן ובין אם לא. משום כך בדיוק, על כל סוחר עץ וכל אדם המבקש לרכוש עץ מאזור האמזונס לוודא היטב שהמוצרים הרלוונטיים חוקיים. לחלופין, אפשר להסתפק בזן אחר, ממקום אחר ובטוח יותר בעולם.

הרשויות בברזיל נוקטות עכשיו, באיחור, פעולות שמטרתן לנסות לעצור את הגאות בפעילות הבלתי חוקית. מתחילת השנה הגיש התובע הפדרלי שלוש תביעות נפרדות נגד מדינת פארה, בניסיון לאלץ את הממשל במדינה זו לפעול. IBAMA, משטרת הסביבה בברזיל, חידשה את הפשיטות על מחנות כורתים ומינסרות. ואולם כל אלה הן פעולות קטנות ובודדות; עברייני הכריתה נעלמים לתוך הג'ונגלים, מתארגני מחדש וממשיכים מהנקודה שבה הפסיקו, ברגע שה'פדראלס' עוזבים.

יהיה אפשר לחסל את הכריתה הבלתי חוקית באמזונס רק בעזרת רפורמות יסודיות ביותר. ברור שאין זה מהלך פשוט, בייחוד נוכח הלובי החזק של ענף הכריתה והחקלאות העסקית הפועל בלב-לבה של ממשלת דילמה רויסף. אך בינתיים, אנו מקווים שחברות כמו Jewson ינקו את האורוות שלהן ויפסיקו להסתמך על ניירת מפוקפקת.

נושאים