הסוד האפל של "אריבה"

חדשות - 12 מאי, 2010
באחת המדינות העניות בעולם, ענקית הגרעין הצרפתית “אריבה” מפיקה ממשאבי טבע יקרים תוצרת קטלנית.Share

אישה מקומית אוספת מים בפאתי אקוקאן, צמוד למכרות האורניום בבעלות "ארווה".

החברה מרוויחה מיליארדים, אלה מתווספים לתאגיד הממוקם ברשימת 500 התאגידים הגדולים בעולם. האזרחים שמתגוררים במקום משלמים את המחיר.

הדוח האחרון שלנו חושף את הסכנות היומיומיות בתנאי החיים הקשים של תושבי ניגריה בזמן ש"אריבה" ממשיכה להפיק אורניום יקר ולממש שאיפותיה למהפכה גרעינית

*נשים מקומיות שואבות מים ליד הכפר "אקוקאן", בסמוך למכרה אורניום בבעלות החברה הצרפתית "אריבה".

 מי  את "אריבה"?

"אריבה" פעילה כיום בלמעלה ממאה ארצות שונות בהן היא מקדמת באגרסיביות אנרגיה גרעינית בשוק הגלובלי החדש. היחצנים שלה עובדים שעות נוספות כדי לשכנע ממשלות, משקיעים ואת הציבור שאנרגיה גרעינית היא טכנולוגיה בטוחה, נקייה 'וירוקה'. התעשייה הגרעינית מנסה לשכנע אותנו שניתן לנקות את הפסולת הגרעינית, לקבור אותה תחת הר ולשכוח ממנה כמה אלפי שנים, שהכורים אשר מיצרים אנרגיה ופסולת קטלנית מידי יום, לא יכולים להיפגע. למעשה הם מסתירים את ההשפעות הקטלניות של יצור הדלק שהאנרגיה הגרעינית דורשת.

ישנם מקומות מועטים בהם השפעות מזיקות אלו מורגשות יותר מאשר בניגריה. באפריקה היא דוגמא נוספת, המדבר הצחיח, מיעוט אדמה שניתנת לעיבוד ועוני חריף הם רק חלק מהבעיות הקיימות כבר עתה, יחד עם אבטלה גואה, בעיות במערכת החינוך, אנאלפביתיות, תשתיות לקויות ואי יציבות פוליטית. אולם ניגריה עשירה במשאבי מינרלים - כגון אורניום. "אריבה" פעילה בה מזה שנים. מחצית מהאורניום של "אריבה" מגיע מניגריה. למרות שניגריה היא יצרנית האורניום השלישית בגודלה בעולם, נשמר מעמדה כאחת מהמדינות העניות ביותר באפריקה זה למעלה מ 40 שנים. "אריבה", המובילה העולמית בתחום האנרגיה הגרעינית והמעסיק המוביל בניגריה גם חתמה על חוזה להקמת מכרה אורניום שלישי במדינה מדברית זו בתחילת 2013 או 2014.

הלכנו לניגריה לחקור את ההשפעות על האנשים והאדמה בערים בהן "אריבה" חוצבת את האורניום היקר ממעמקי האדמה. ניתוח שבוצע בשיתוף פעולה עם "הוועדה למחקר ומידע עצמאי על רדיואקטיביות" (CRIIRAD) הצרפתית, הראה כי זיהום האורניום בארבע מתוך חמש דגימות של מים חרג ממגבלות הבטיחות של ארגון הבריאות העולמי. בנוסף מצאנו גם ראיות לנוכחות "רדון", גז רדיואקטיבי הנמס במים. ענני אבק אדירים נוצרים כתוצאה מהפיצוצים והקידוחים במכרות; הרים של פסולת תעשייתית ורפש יושבים זה על זה בערמות גדולות. תזוזתם של מיליוני טונות של אדמה וסלעים קרובה באופן מסוכן למקורות מי התהום שחשופים לזיהום פוטנציאלי ואף עלולים להעלם בשל שימוש יתר.

חשיפה לקרינה רדיו אקטיבית עשויה ויכולה לגרום לבעיות במערכת הנשימה, למומי לידה, ללוקמיה ועוד סוגי סרטן נוספים. מחלות הן עניין נפוץ מאוד באזור זה, ושיעורי התמותה הקשורים לבעיות נשימה הינם כפולים משאר האזורים במדינה. אף על פי כן "אריבה" כשלה בלקיחת אחריות, היא נמנעה מביצוע בדיקה בלתי תלוי למכרות וערי המכרות  בניגריה. בדיקה שכזו יכלה להוביל לניקוי יסודי וטיהור של האזור. האוכלוסייה המקומית לא מודעת לסכנות הקשורות בחומרים רדיואקטיביים, אנשי האזור  אינם יודעים מהו פירוש המונח "רדיואקטיבי". בתי החולים באזור שנמצאים בשליטה של "אריבה", הואשמו בביצוע שגיאות אבחון לחולי סרטן ואיידס. קראו את ה דו"ח המלא.

 אם כל זה אינו מספיק, הם אף טוענים כי לא היה ולו מקרה בודד של סרטן הקשור לכריית האורניום בארבעים השנים האחרונות. הפרט החסר בטענה זו הוא כי עד לאחרונה היו בבתי החולים רופאי תעסוקה, בעלי אינטרס. עבור אדם כלשהו, לזכות בהבחנה של מחלה הקשורה לעבודתו, הייתה זו מסימה בלתי אפשרית. הזרוע הממשלתית שאמורה לפקח או לשלוט בפעולותיה של "אריבה" אינה מאוישת ואינה בעלת אמצעים כלכליים. לכן הערכה מקיפה ועצמאית של השלכות כריית האורניום לא בוצעה מעולם.

 אנחנו קוראים לחקירה מקיפה ובלתי תלויה באזור המכרות והערים "ארלית" ו"אקוקאן", ובעקבותיה ניקוי יסודי וסילוק הזיהום . "אריבה" צריכה להתחיל לפעול כחברה אחראית כפי שהיא טוענת שהיא. תושבי "ארלית" ו"אקוקאן" חיים בסביבה רעילה: אוויר, קרקע ומים, בזמן שאריבה מרוויחה על גבם מאות מיליוני דולרים. לעם הניגרי מגיע לחיות בסביבה בטוחה, נקייה ובריאה, כמו כן מגיע להם לקבל נתח מהרווחים שהופקו תוך ניצול משאבי הטבע ששייכים להם.

לתרום לגרינפיס

כדי לשמור על עצמאותו, גרינפיס איננו מקבל תרומות מתאגידים או ממשלות. אנחנו נתמכים אך ורק מתרומות של מליוני יחידים מכל העולם ממש כמוך.

תגיות