הושג הסכם פורץ דרך להגנה על היער הצפוני בקנדה

חדשות - 2 יוני, 2010
נחתם הסכם שימור היערות הגדול והנחרץ ביותר אי פעם: הסכם היער הצפוני שבקנדה. לאחר יותר מ-7 שנים של מאבק קשה שמטרתו לשים קץ להרס הבלתי פוסק של היער הצפוני בקנדה, גרינפיס בשיתוף עם 8 ארגונים לא ממשלתיים אחרים הסכימו להפסקה במאבק מול תעשיית כריתת העצים, שהסכימה בתמורה להקפיא מיידית את כריתת העצים.

אייל הצפון, אחד המינים שיינצלו בעקבות ההסכם.

21 משחקני המפתח הגדולים ביותר בתעשיית כריתת העצים של אגודת מוצרי היער של קנדה (FPAC) הסכימו על מורטוריום מיידי. משמעות המהלך הנה הקפאה מיידית על כריתת עצים בשטח בגודל כ- 290 מיליון דונם של יער המכסים כמעט את כל אזור הגידול החיוני עבור איל הצפון אשר נמצא בסכנה. ההסכם ארוך הטווח כולל את התחייבות הצדדים לעבוד בשלוש השנים הבאות כדי להבטיח תכניות שימור עבור כלל האזור המכוסה על ידי ההסכם. ברית בלתי רגילה זו של חברות לכריתת עצים וארגונים סביבתיים תפעל יחד כדי להבטיח הגנה לטווח ארוך בתוך 720 מיליון דונם של יער - שטח כפול בגודלו מגרמניה - המשתרעים על פני קנדה.

שבע שנות מאבק נושאות פרי

הסכם זה הוא תוצאה של כמעט עשור של קמפיין קשה, לחץ שוק אינטנסיבי ופעולה ישירה בלתי אלימה. זו ההזדמנות הטובה ביותר שיש לנו להגן באופן תמידי על אזורים נרחבים של טבע פראי ומגוון ביולוגי, להגן על איל הצפון שגדל ביער ולהבטיח שמיליארדי טונות של פחמן אצור לא ישתחררו. אם היער היה נכרת, פחמן זה היה רק מוסיף וגורע לשינויי האקלים ההרסניים גם כך.

סרטון: פועלים למען היער הצפוני

הסכם זה לא היה נחתם ללא תמיכה ולחץ ציבורי. בשנה שעברה, זכה גרינפיס בניצחון מפתח כאשר קימברלי- קלארק - יצרנית קלינקס ויצרנית הטישו הגדולה בעולם - הסכימה למדיניות יערות מתקדמת בתגובה לקמפיין המבריק שערכנו. תפקידו של האקטיביזם הצרכני בשינוי המדיניות של תאגיד העל קימברלי- קלארק, יצר תקדים עבור שאר התעשייה - והראה לחברות אחרות המעורבות בהרס יערות כי בסופו של דבר זה יפגע בסך ההכנסות שלהן.

היום זוהי רק ההתחלה, עדיין ישנה עבודה נוספת לעשות כדי להבטיח כי ההסכם מוביל להגנה קבועה עבור אזורי פרא נרחבים שאינם פגועים ביער הצפוני בקנדה, אחד האזורים המיוערים החשובים ביותר בעולם. גרינפיס, יחד עם קבוצות וחברות אחרות המעורבות, ימשיך לשחק תפקיד ראשי כדי לוודא כי ההסכם ייושם ויצא לפועל בצורה אשר באמת מגינה על היערות, המגוון הביולוגי והאקלים הגלובלי, מן ההשפעות ההרסניות של כריתת היערות.

מפה של האיזור שיוגן בעקבות הסכם

מפה של האיזור

נושאים