עסקים כרגיל בוועידת כדור הארץ

חדשות - 14 יוני, 2012
שלושת ימי הפסגה בריו לא יקבעו, למרבה המזל, את עתידנו. אנחנו כבר יודעים שממשלות אינן ממהרות להידרש לפתרון המשברים הכלכליים, החברתיים והאקולוגיים הפוגעים בכדור הארץ ובתושביו. אין כל סימן לחזון מחולל שינוי שיהפוך את המשברים להזדמנות ליצירת שגשוג מתמשך המבוסס על פיתוח בר-קיימא.

על עוגן ספינה המובילה מתכת שמקורה בהרס יערות הגשם

*התמונה צולמה במהלך פעילות עצירת ספינת המתכת שמקורה בהרס יערות הגשם של האמזונס

בתוך הוועידה עצמה ימקד ארגון גרינפיס את פעולותיו בהגנה על החלקים הבינלאומיים של הימים והאוקיינוסים המהווים כ-64% מהימים והאוקיינוסים בעולם. מחוץ לוועידה נשתתף ב"וועידת הפסגה העממית" ונגביר את מאמצינו לאיסוף חתימות של מצביעים ברזילאיים בקריאה ל"אפס בירוא יערות". עד כה חתמו כ-300,000 ברזילאים על היוזמה העממית הקוראת לחקיקת חוק שיאסור בירוא יערות ויספק הגנה מלאה לאמזונס. גרינפיס קורא לנשיאה דילמה רוסף, המארחת את פסגת כדור הארץ, לתמוך בקריאה זו.

לקראת הוועידה אמר מנכ"ל גרינפיס העולמי, קומי נאידו: "שלושת ימי הפסגה בריו לא יקבעו, למרבה המזל, את עתידנו. אנחנו כבר יודעים שממשלות אינן ממהרות להידרש לפתרון המשברים הכלכליים, החברתיים והאקולוגיים הפוגעים בכדור הארץ ובתושביו. אין כל סימן לחזון מחולל שינוי שיהפוך את המשברים להזדמנות ליצירת שגשוג מתמשך המבוסס על פיתוח בר-קיימא."

"ועידת כדור הארץ בריו לא תביא את העתיד שאנחנו רוצים בו, אלא תהווה תזכורת קודרת ומצערת להווה שאנחנו שרויים בו. עולם שבו עשיית רווחים פרטיים, התעניינות מועטה ברמה הלאומית וגישה של 'עסקים כרגיל' קובעים את המתרחש בתחום בריאות הציבור, זכויות האדם ופיתוח בר-קיימא."

"שינוי מהותי יתרחש רק כשאנשים יצאו בדרישה לחולל שינוי כזה: כשאנשים יראו שמנהיגיהם אינם מבטיחים את העתיד שאנחנו רוצים לילדינו. גרינפיס ישתתף בוועידת כדור הארץ כדי לבחון את פעולותיהן של ממשלות ולחשוף את התנהגותן המחפירה. התסכול מקרב אותנו לנקודת האל-חזור שבה תנועות רבות חייבות להתלכד ולקרוא יחד לפתרון הבעיות הכלכליות, הסביבתיות והחברתיות."

"יש עדיין כמה צעדים חיוביים שממשלות העולם יכולות לנקוט בריו. הן יכולות להתחייב להפסיק את הניצול הפרוע של הימים והאוקיינוסים וליזום הסכם לשמירה על המגוון הביולוגי בימים ובאוקיינוסים. הן יכולות להסכים להפוך את תכנית הסביבה של האו"ם לסוכנות של ממש. הן גם יכולות להתחייב לשים קץ לנוהג הנלעג של מתן סובסידיות גדולות לתעשיית הדלקים המחצביים."