זמן לאי ציות אזרחי!

חדשות - 28 מאי, 2013
בלוגפוסט מאת קומי ניידו, מנכ"ל גרינפיס אינטרנשיונל : גחלת "האי-ציות האזרחי" בוערת מחדש. בתקופתנו, הצורך גדֵל ודוחק וקשה להמשיך להתעלם מהקריאה לפעולה! פעולה ישירה ובלתי אלימה יכולה לסייע בכינון מחדש של איזון במקומות שבהם זכויותינו נרמסו מכוח האינטרסים של אליטות כלכליות רבות עוצמה, המוכנות להקריב את עתיד ילדינו בעבור טובות הנאה ורווחים בטווח הקצר.

 

פעולות לא אלימות של אי-ציות אזרחי עמדו בלב לבם של מאבקים חשובים רבים של האנושות בעשורים האחרונים: המאבק נגד האפרטהייד בדרום אפריקה, תנועת זכויות האזרח בארה"ב ומלחמתו של גאנדי נגד השלטון הקולוניאלי הבריטי בהודו, וזה רק על קצה המזלג.

הצטרף עכשיו לצוות המתנדבים של גרינפיס

תארו לעצמכם עולם ללא אי-ציות אזרחי וללא פעולה ישירה ובלתי אלימה. אם זה נראה לכם מופשט מדי, נסו לדמיין עולם שבו לנשים אין זכות בחירה, שבו ממשיכים לשרור הפרדה גזעית ואפליה ממוסדת, תארו לעצמכם שלטון קולוניאלי אכזרי וחוסר שוויון ואי-צדק חברתי בכל רחבי העולם. ואף כי במקומות מסוימים עלינו להביט אל העבר כדי למצוא דוגמאות מקוממות שכאלה לחוסר צדק ושוויון, כדאי שנזכור כי במקומות רבים בעולם מציאות קשה שכזאת היא עדיין הנורמה עד עצם ימינו.

פעולה אכן משפיעה יותר ממילים ופעולה היא מה שדרוש לנו עכשיו יותר מאי-פעם, נוכח הסכנה המאיימת על כוכב הלכת שלנו כתוצאה מניצול סביבתי וחברתי חסר מעצורים.

אי ציות אזרחי ופעולה ישירה הם לב-לבם של הדברים שאנו עושים בגרינפיס, חלק מהמורשת וההיסטוריה שלנו, ייעודנו ושליחותנו. אי ציות אזרחי אינו זקוק לגיבורים – כל שצריך הוא נשים וגברים הגונים, שיקומו ויאמרו 'עד כאן'. במסגרת גרינפיס, השתתפתי פעמיים בפעולה ישירה במים הקפואים של האוקיינוס הארקטי. טיפסתי על אסדות קידוח כדי לייצג את כולם וחששותיהם של מיליוני בני אדם, הסבורים כי הקידוחים באזור הארקטי הם טירוף שחייב להיפסק. אפילו ביליתי במעצר בגלל פעילותי זאת – אך המאבק רחוק מלהסתיים ואני אמשיך לתמוך במאבק "להצלת את הקוטב הצפוני", שמטרתו לסכל את השאיפות חסרות האחריות של חברות הנפט הגדולות. אבל מדובר ביותר מעצירת חברות הנפט הגדולות; מדובר בהקמת עולם שבו דורות העתיד יוכלו לשגשג, עולם של שלום, צדק ושוויון.

אני רוצה לתמוך בפעולות ישירות ולא אלימות של גרינפיס בארץ ובעולם

נראה כי האי ציות האזרחי חודר לתודעתם של מנהיגינו הפוליטיים הרבה יותר מכל דבר אחר. הלחץ החברתי שמחולל מרי אזרחי יכול בהחלט לשנות את דעת הקהל ולכונן מחדש את האיזון בין עוצמת העם לבין הארנקים התפוחים של חברות פרטיות המקריבות שיקולים סביבתיים ארוכי טווח לטובת רווחים בטווח הקצר. ניתן לגרום למנהיגים פוליטיים להבין כי הם מחויבים להטות אוזן – אם לא משום שזה הדבר הנכון לעשותו, אזי לפחות מפחד שיאבדו את תמיכת המצביעים ואת משרותיהם.

תודה רבה לכל הפעילים שמקדישים מזמנם לקידום הדגל החברתי בשטח, בין אם במאבק למען צדק לקהילות מקומיות הסובלות מדליפות הנפט של חברת של בניגריה ובין אם בעצירת הקמת צינור הנפט Keystone XL בארה"ב! תנופת המרי האזרחי גוברת – אך דרוש לנו עוד הרבה כדי לשנות את המסלול הקטסטרופלי שעליו נמצאים שינויי האקלים ולהפוך את הכיוון של הידלדלות הסביבה וההרס הסביבתי. אנא הצטרפו אלי וצאו גם אתם לפעולה!

קח חלק עכשיו!

בלוגפוסט מאת:קומי ניידו 

קומי ניידו נולד בדרום אפריקה בשנת 1965; הוא מכהן כמנכ"ל גרינפיס אינטרנשיונל מאז נובמבר 2009.