הקשר הפרזיטי בין מים לפחם

חדשות - 23 אפריל, 2014
יום המים חלף כמעט לפני שבועיים וללא אזכורים מיוחדים באצעי התקשורת, חשוב לזכור כי מים נחוצים לייצר את כמעט כל צורות האנרגיה והדרישה לשניהם בעלייה.

 

כאשר מביטים בתמונות האלו אשר צולמו על-ידי הצלמים שלנו ברחבי העולם, אנו שוב נזכרים כמה ברי מזל אנחנו, שיש לנו גישה בלתי מוגבלת למשאב יקר הערך הזה כאשר מיליארדי אנשים נאלצים לשרוד ללא נגישות למים ראויים לשתייה וסניטציה ראויה.
הצטרפו אלינו למסע דרך ארצות שונות, בהן אנשים הושפעו על ידי ייצור פחם וסובלים מהשלכות של כרייה בלתי אחראית, כגון מים מזוהמים וכמויות מי תהום מתדלדלות אשר משפיעות על החקלאות שלהם.

 

 

 

בהרודין, דייג בן 40 מול האגם שלו במקרומן, צפון קלימנטן, אינדונזיה. הוא טוען שעם תחילת פעילות מכרה הפחם ב-2007, הפסולת הרעילה מאתר הכרייה זיהמה את המים באיזור והרגה את רוב הדגים שלו.

 

 

תחנת הכוח הפחמית הגדולה ביותר, עם קיבולת של 2,625 מגה-וואט. תחנת כוח פחמית השייכת לרשות לרשות ייצור החשמל של תאילנד (EGAT) במחוז מא מו, במחוז למפנג, צפון תאילנד.

 

ילדים וכפריים נוספים אשר לעתים רבות בני פחות מ-18, עוברים דרך המים מכוסי האפר על מנת לאסוף צנוספר, תוצר לוואי קל משקל של פחם. אגם זה בפאתי כפר וילהלה, סמוך לורמגאון, בוסאוול טלוקה, הוא אינו אתר מורשה להשלכת פסולת אפר של תחנת הכוח התרמית הממשלתית בוסאוול (1420 מגה וואט). למרות זאת אפר אשר מגיע מאגם האפר הסמוך מזהם את מקור המים אשר בו משתמשים הכפריים למטרות ביתיות.

 

 

יישוב לא רשמי במפומלנגה, וויטבנק (נקרא גם אמאלאלני, "מקום הפחם"). עובד בתחנת שטיפת הפחם עומד לאורך המים אשר נעשה בהם שימוש. זיהום מים מפחם הוא בעיה רצינית בדרום אפריקה, והוא מעמיק את משבר המים הקיים.

 

 

היישוב הלא רשמי מסהאנה בסמוך לוויטבנק. יישוב זה ממוקם כקילומטר וחצי מתחנת הכוח הפחמית דובהא. לחברי הקהילה אין גישה לחשמל, ואוספים את הפחם לשימוש ביתי, אשר נתרם ע"י תחנת הכוח. המים אשר הם מקבלים מהגוף המוניציפלי הם במכות מינימלית, דבר המאלץ אותם להשתמש במקורות מים מזוהמים הקרובים ליישוב.

 

פעיל גרינפיס באתר סילוק אפר פחם השייך לתחנת הכוח יואנבאושן, בצ'יפנג, בפנים מונגוליה. בימים בהם יש רוח חזקה, אפר הפחם מתפזר על פני שטחים נרחבים, ומכסה את הצמחיה. פרות אשר אוכלות עשב מזוהם באפר פחם יפיקו עד 2 ק"ג פחות חלב ביום. 

 

עדר צאן רועה ליד באייינהוא, מכרה פחם במערב אוג'ימקין באנר בז'ילין גול, פנים מונגוליה. 10 מיליארד מ"ק מים ייצרכו על ידי 16 תחנות כוח פחמיות ומכרות פחם חדשים בסין עד שנת 2015, מהלך היוביל למשבר מים חמור במדינות הצחיחות בצפון המערב.

 

לז'אנג דאדי, חקלאי מאדאוהאי, באר בעומק של 150 מטרים בה הוא משתמש להשקות את שדה התירס שלו. בשנה שעברה הוא שתל בשטח אדמה של 20 מו אך יכול היה להשקות רק 15 מו (כ-0.01 קמ"ר).

 

 

סופת גשם בערב מסתירה חלקית את תחנת הכוח שנטו מספר 2 בשואוז'או, פרובינציית שנשי. בקדמת התמונה נמצא אגם אפר הפחם שלה.
אשה קשישה מהכפר טטלר. הכרם השייך למשפחתה התייבש והזדהם מהאפר ומהמתכות הכבדות אשר מופקות על ידי תחנות הכוח אפסין-אלביסתן א' ו-ב'.
מקומיים טוענים שהתחנות אחראיות להשפעות בריאותיות משמעותיות ושהאפר המופק מייבש נהרות ואדמות חקלאיות באיזור.

 

 

תגיות