השתפנות בקופנהגן

חדשות - 21 דצמבר, 2009
עברו שנתיים מאז שמנהיגי העולם הבטיחו לכולנו עסקה שתעצור את שינוי האקלים. אחרי שבועיים של משא ומתן של האו"ם, הפוליטיקאים נכנסו כרוח רעננה, סעדו עם המלכה, ארוחת צהריים של שלוש שעות, הצטלמו ואז הציגו את מה שרק אפשר לתאר כחוברת טיולים " 24 שעות של ראש מדינה בקופנהגן " במקום הסכם האקלים

לחשוב או לשחות!

אל תאמינו לכל הניפוח - אין שום דבר הוגן, שאפתני או מחייב משפטית בהסכם זה. המשימה של מנהיגי העולם לא הושלמה. היום הם נכשלו באופן מחפיר להציל את כולנו מההשפעות של שינוי הקטסטרופלי באקלים.

   לחץ כאן לחוות דעת המלאה על ועידת קופנהגן (באנגלית)

קופנהגן הערב היא זירת הפשע האקלימי, בה הגברים והנשים האשמים נמלטים בבושת פניהם אל נמל התעופה. פעם בדור עולה בפני מנהיגי העולם ההזדמנות לשנות את העולם לטובה, למנוע אסון נורא באקלים. מה שנזקקנו לו, זה הסכם שמחייב מבחינה משפטית, הוגן כלפי המדינות המתפתחות ושאפתני מבחינת קיצוצים בפליטות ועצירת בירוא היערות. בסופו של דבר, הם הפיקו עיסקה עלובה, מלאה בפרצות גדולות מספיק כדי להטיס דרכן את אייר פורס 1. עברה עלינו שנה של משברים, אך כיום ברור שהגדול מאלה המתייצבים מול האנושות, הוא משבר המנהיגות.

מי הם הנאשמים?

במהלך השנה מספר מדינות מתפתחות הראו נכונות לקבל על עצמן חלק מהנטל כדי למנוע את התוהו ובוהו האקלימי. אבל שבסופו של דבר, האשמה על הכישלון נופלת בעיקר על העולם העשיר והמתועש, על אותן המדינות שעליהן רובצת האחריות ההיסטורית הגדולה ביותר על יווצרותה של הבעיה. ארה"ב, במיוחד, נכשלה בלקחת יוזמה אמיתית וגררה את השיחות מטה.

לפי טענת המדענים, נשארו לנו רק כמה שנים, במהלכן ניתן להסתפק רק בעצירת עליית הפליטות, עד להכנסת ההפחתות הדרסטיות שיעניקו לנו את הסיכוי הטוב ביותר להימנע משינוי אקלים המסוכן. אנחנו לא יכולים לשנות את הנתונים המדעיים הללו, לכן במקום זה נצטרך לשנות את המדיניות, וככל הנראה גם את המדינאים.

15 מיליון בני אדם דרשו ממנהיגי העולם לקחת אחריות ולקיים את הבטחתם לספק הסכם אמיתי שיציל את האקלים. וזה ברור שמנהיגי העולם שמעו אותנו - המסרים שלנו הדהדו ברבים מנאומיהם.

 עוד לא נגמר

 העניין לא הסתיים, בכל מקום אנשים דרשו לקבל את העיסקה האמיתית לפני תחילתה של הפסגה והם עדיין דורשים זאת. אנחנו עדיין יכולים להציל מאות מליוני בני אדם מחורבן העולם המתחמם, אך כעת זה נעשה הרבה יותר קשה.

המנכ"ל שלנו ויו"ר קואליציית ה TckTckTck, קומי ניאדו, אמר: "החברה האזרחית, שחלקה העיקרי הורחק מהימים האחרונים של פסגת אקלים זו, נדרשת כעת להכפיל את מאמציה. כול אחד ואחד מאיתנו צריך לדרוש ממנהיגינו דין וחשבון. אנחנו חייבים להביא את המאבק למניעת הקטסטרופה האקלימית לכול רמות הפוליטיקה, המקומית, האזורית, הלאומית והבינלאומית. אנחנו צריכים להביא אותו לחדרי הישיבות ולרחובות. אחד משניים - או שאנחנו נעבוד כדי להביא לשינוי מהותי בחברתינו או שאנחנו נסבול מתוצאותיו של שיני זה."

תמכו בנו

גרינפיס נתמך ע"י תורמים בודדים אשר מאפשרים לו לפעול בחופשיות וללא ניגוד אינטרסים. עזור כפי יכולתך