מה באמת תקבלו כשתקנו חולצת דולצ׳ה וגבאנה לילדים?

חדשות - 23 פברואר, 2014
לכבוד שבוע האופנה באיטליה חושף השבוע ארגון גרינפיס דו"ח מטריד במיוחד. אותם הכימיקאלים המצויים באופה "הזולה והמהירה" יותר נמצאו גם בפרטי הילדים של מותגי העלית כמו ורסצ'ה, דולצ'ה וגבנה ואחרים.

ריכוז החומרים הכימיים המסוכנים בבגדים, עליהם נכתב בפרוש כי יוצרו באירופה, מעלים חשד סביר לגבי נכונות הצהרה זו. במסגרת הדו"ח נבדקו 27 פרטים של מותגי אופנה יוקרתיים.

יום ראשון 23 פברואר 2014

16 פריטים נתגלו כמכילים אחד או יותר מהכימיקאלים הבאים:

  • PFCs  קבוצת חומרים כימיים בהם נעשה שימוש בתהליכים תעשייתיים רבים, כולל בתעשיית העור והטקסטיל, בשל יכולתם לדחות מים ושמן. חומרים מקבוצה זו, מסוגPFOS  ו-PFOA  עשויים להשפיע הן על תהליך הגדילה והן על הגוף הבוגר בשל תכונות של שיבוש הורמונים המצויות בהם, כולל השפעה על מערכת הרביה והמערכת החיסונית. כמו כן, בבדיקות שנערכו על בעלי חיים נמצא כי חומרים אלה עשויים לגרום לסרטן. 
  • NPEs/NPs - קבוצה של חומרים כימיים המתפרקים בסביבה, יוצרים את הכימיקל המסוכן נונילפנול (NP) הידוע כרעיל, פועל כמשבש הורמונים, עמיד מאוד ומצטבר ברקמות של בני אדם ובע"ח.  
  • Phthalates – כימיקלים המשמשים כמרככים לחומרים פלסטיים, במיוחד PVC. כתוצאה מלבישת בגדים המכילים חומרים אלה, ניתן למצוא אותם ברקמות של בני אדם, וברמות גבוהות במיוחד אצל ילדים. ישנן השלכות מדאיגות במיוחד בדבר רעילות החומרים הללו לטבע ולאדם, במיוחד בשל ההשעות שיש להם על שיבושים הורמונליים. כך למשל, DEHP, אחד החומרים השימושיים ביותר מקבוצה זו, ידוע כרעיל להתפתחות מערכת הרביה של יונקים, וביכולתו להפריע להתפתחות התקינה של אברי הרביה אצל גברים ויכולת הפריון אצל נשים. 
  • Antimony – כימיקל דומה מאד בהרכבו הכימי והרעלני לארסן, תרכובת רעילה להשמדת חרקים. בצורתו  הרעילה ביותר, הוא יכול לגרום לדלקות בעור, גירוי קנה הנשימה והפרעה למערכת החיסונית.
  • Organotins - בתעשיית הטקסטיל משמשים חומרים אלה כחומרים אנטי-פטרייתיים במוצרים כמו גרביים, נעליים ובגדי ספורט, ומטרתם למנוע ריחות הנוצרים מהתפרקות זיעה. כמו כן הם משמשים כמייצבים להדפסים פלסטיים על בגדים. חומרים אלה ידועים כרעילים גם ברמות נמוכות יחסית של חשיפה, אצל מגוון רחב של יצורים חיים, כולל יונקים, ויש להם השפעות על ההתפתחות, על מערכת החיסון ועל מערכת העצבים.

הריכוז הגבוה ביותר של NPEs  נמצא בסדרת "נעל בלרינה" של לואי ויטון ואילו הריכוז הגבוה ביות של PFCs נמצא במעיל של ורסצ'ה.  כשכימיקאלים אלו זולגים לתוך מי התהום ומי השתייה שלנו יכולה להיות להם השפעה שלישלת על תפקוד והפרשת ההורמונים של גוף האדם.

על חברות היוקרה להוות דוגמא לכל תעשיית האופנה ולהתנקות מכימיקאלים רעלים ומסוכנים לנו ולסביבה. בזכות הצטרפות למהפכת האופנה הנקייה מותגים כמו ולנטינו וברברי הוכיחו כי אופנת עילית לא חייבת לעלות בפגיעה בנו או בטבע. אז למה מחכים המותגים ורסצ'ה, לואי ויטון, דיור ודולצ'ה וגבאנה?