כישלון לוועידת האקלים

הוסף תגובה
חדשות - 22 דצמבר, 2011
לצערנו הרב, דיוני האקלים בועידת האו"מ בדרבן הסתיימו בדיוק אותה צורה בה התחילו - בכישלון צורב. פעם נוספת הממשלות החליטו להקשיב למזהמים ולא לאזרחים. בכך כשלו הממשלות בעמידה ביעדים שהוצבו להן, ולא הצליחו לשרטט קווים-מנחים ברורים על מנת לרסן את ההשפעות ההרסניות של שינויי האקלים.

צעדת אקטיביסטים של גרינפיס בתקווה לעורר את ועידת האקלים בדרבן

 

 

לצערנו הרב, דיוני האקלים בועידת האו"מ בדרבן הסתיימו בדיוק אותה צורה בה התחילו - בכישלון צורב. פעם נוספת הממשלות החליטו להקשיב למזהמים ולא לאזרחים. בכך כשלו הממשלות בעמידה ביעדים שהוצבו להן, ולא הצליחו לשרטט קווים-מנחים ברורים על מנת לרסן את ההשפעות ההרסניות של שינויי האקלים 

בניגוד גמור להצהרות שמילאו את מסדרונות וועידת האקלים, דווקא המזהמים זכו בסבב הדיונים הזה,  כאשר הפוליטיקאים כמעט ולא קידמו את נושא התמודדות העולמית עם שינויי אקלים. 

לפני שנתיים בדיוק, בועידת האקלים בקופנהגן, הפוליטיקאים הבטיחו מימון אמריקאי של 100 מיליארד דולר לארצות דלות אמצעים במטרה לסייע בהתמודדות והמיגור של תופעות שינויי האקלים. לועידה הנוכחית בדרבן הם באו בכדי לקדם את התוכנית ולתכנן את חלוקת הכסף ברמה הפרקטית. אך מסתבר שאפילו במשימה זו הפוליטיקאים כשלו. 

למרות שפרטי הדיונים הם מורכבים, האמת היא מאוד פשוטה - אנחנו מאד רחוקים מהנקודה בה אנו חייבים להיות על מנת למגר שינויי אקלים מסוכנים והרי-אסון. 

מבין המדינות שטרפדו את הצלחת הדיונים הייתה ללא ספק ארה"ב, אשר פועלת ללא ספק על פי סדר היום שמכתיבים הגופים המזהמים. לעומתה, ממשלות דוגמת סין והודו וגופים כגון האיחוד האירופאי איחדו כוחות כמיעוט בוועדה, על מנת להניע סוף סוף התקדמות של ממש בנושא בוער זה.

 

דיוני ועידת האקלים של האו"מ בדרבן

 

החדשות המתסכלות הן שאלו שעומדים בדרך להצלחה החשובה הזו,  ובראשם ארה"ב, הצליחו להבטיח "נתיב בריחה" שבקלות רבה יכול למנוע הסכם משפטי מחייב בעסקת האקלים הגדולה הבאה. אם פרצה זו תנוצל ע"י ארצות וגופים שונים, הדבר יכול להוביל לאסון גדול אף יותר. "על פי התוכנית הנוכחית, העסקה הבאה אמורה להגיע לידי יישום בשנת 2020 ובכך אנו לא משאירים מקום להורדת פליטות הפחמן כבר בעשור הנוכחי. זאת בעוד שמדענים טוענים כי כבר עברנו את רמת הפליטות המותרת." הצהיר קומי נאיידו, מנכ"ל גרינפיס העולמי. 

נאיידו הוסיף: "הממשלות שעזבו את ועידת האקלים צריכות להתבייש בעצמן. אנו תוהים איך הם יצליחו להסתכל לילדיהם ולנכדיהם בעיניים. הם אכזבו אותנו וכישלונם יבוא לידיי ביטוי קודם כל בהשפעה על חיי האנשים החלשים ודלי-אמצעים. הם יהיו האחראים למשבר האקלים הגלובאלי". 

ארגון גרינפיס בארץ ובעולם ימשיך להיאבק בגופים מזהמים ובממשלות חסרות אחריות, עד השגתו ויישמו המלא של הסכם בינלאומי לצמצום פליטות פחמן וגזי חממה, ומיגור ההשפעות ההרסניות של שינויי האקלים.

 

תגובות לא נמצאו הוסף תגובה

שליחת תגובה 

כדי להוסיף הערה עליך להיות מחובר למערכת