בית אקולוגי בלב העיר

חדשות - 2 מרץ, 2011
האם חשבתם פעם לגור בדירה אקולוגית? להוריד מים בשירותים באמצעות דליים? להכין קומפוסט משאריות מזון לדישון? ולגדל עשבים שונים על אדן החלון? אז האנשים הללו עושים את זה, והם עושים את זה במרכז תל אביב.

"עץבעיר" הוא עסק חברתי המקדם אורך חיים אקולוגי, הוא מספק הרצאות וסדנאות מעשיות לניהול אורך חיים ירוק אשר מיועדות לקהילה הרחבה.

הבית האקולוגי עצמו נמצא ברחוב ביאליק בתל אביב, שם הלכנו ופגשנו את אלון ואורלב מ"עץבעיר", והיה להם הרבה מה לומר.

"תמי שהתחילה את "עץבעיר", למעשה עברה תהליכים אישיים לחיפוש פתרונות לבעיותיה הרפואיות, ובאיזשהו שלב הגיעה למסקנה שיש לה המון ידע שהיא רוצה לחלוק אותו, והקימה אתר אינטרנט. זה היה לפני ארבע שנים, ובהדרגה הצטרפו אליה עוד אנשים שהתחילו לכתוב באתר. בהמשך התחילו להתקיים אצלה בדירה סדנאות, והדברים התגלגלו כשהיא עברה דירה. היא הפכה את הדירה לדירה אקולוגית, ובה ערכה מסיבות ומפגשים בנוסף לסדנאות. ההחלטה לפתוח את הבית לאנשים היא הקהילה." כך אומר אלון מ"עץבעיר".

"הכרתי עולם חדש של אנשים שאכפת להם. בשלב מסוים הרגשתי מחויבות לגשר בין העולם האקולוגי לבין החברים שלי." אומרת אורלב מ"עץבעיר", "זאת תחושה מאוד טובה לדעת שאתה מוביל אורך חיים ירוק ואקולוגיה. יש משהו מאוד מספק בעשיית קומפוסט בבית ובשימוש בו לדישון בגינה שלך, תחושה מאוד טבעית. אני גם לא חושבת שיש מישהו שמעדיף לשבת בפקק תנועה מאשר לנסוע על אופניים."

אורך חיים אקולוגי אכן מצריך שינוי מהותי. לדוגמה, במקום מזגן, משתמשים במאוורר ופותחים את החלון לאוויר. במקום דאודורנט, משתמשים בסודה לשתייה ובמקום סבון כלים, משתמשים בתערובת של קליפות לימון וחומץ.

חיסכון במים הוא גם חשוב, מתחת לכל כיור ישנו דלי אשר אוסף את המים העכורים. כשהדלי מתמלא, אפשר להשתמש בו להורדת המים באסלה.

חשמל הוא דבר מחייב לכל בית מודרני בימינו, ב"עץבעיר" כן מאמינים בצריכת חשמל אך רק בשימוש מחייב. אז האם אפשר וצריך לחיות בלי חשמל בכלל?

"ממש לא. טכנולוגיות חדישות הן דבר ההולך יד ביד עם אקולוגיה. יש הרבה פיתוחים טכנולוגים המקדמים חיים ירוקים. השיקול בשימוש טכנולוגי אצלנו מתבסס על עקרון ה"רוצה וחייב", אין בכוונתנו לחיות ללא טכנולוגיה, אך אם אפשר לחסוך אנו נעשה זאת." אומרת אורלב. 

אנו מעריכים כי אורך חיים אקולוגי הולך לחדור לתודעה של המון אנשים במהלך השנים.

אז אם ברצונכם להקדים את זמננו, אנו ממליצים להתעניין בנושא. ומי יודע, אולי תשנו את חייכם ותתרמו למאבק על איכות הסביבה.